Tohle nesplachujte! 5 věcí, které do kanalizace nepatří

Toaletní papír je vyroben z rozložitelných materiálů a je určen ke splachování do toalety.

Zbavit se rychle odpadu lze také tak, že jej spláchnete do záchodu. Je to rychlé a bezstarostné řešení, že? Jenže toaleta neslouží jako odpadkový koš a je spousta věcí, které byste do ní nikdy splachovat neměli. Ať už z ekologických důvodů nebo zkrátka proto, že nechcete vyhazovat peníze za opravu ucpaných odpadních trubek. Které věci to jsou?

Přečtěte si také

Potraviny zůstanou v neděli poprvé zavřené. Květinářství dostala na Dušičky výjimku a otevřou
Potraviny zůstanou v neděli poprvé zavřené. Květinářství dostala na Dušičky výjimku a otevřou

Jednorázové vlhčené ubrousky

Jistě jste zaregistrovali nedávné televizní reportáže, které upozorňují na nebezpečí splachování vlhčených ubrousků do toalet. Jsou totiž vyráběny z dlouhých vláken netkané celulózy a některé dokonce z plastů. Ty se ve vodě nerozpustí, ale naopak ulpívají na stěnách odpadních trubek, v čerpadlech, a nakonec i v čističkách, kde vytváří doslova masu odpadu, která se jen velmi špatně odstraňuje. Situace je vážná zvlášť ve velkých městech, kde je objem tohoto odpadu největší. Dle údajů Pražských vodovodů a kanalizací se denně na skládku odváží 10 tun tohoto odpadu, kterému se říká shrabka.

Dětské pleny a vlhčené ubrousky do záchodu nepatří, v čističkách vod znamenají doslova katastrofu.

Hygienické potřeby

Vlhčené ubrousky však nejsou zdaleka jedinou hygienickou potřebou, která se v kanalizaci objevuje i přesto, že tam nemá co dělat. Problém je též s vatovými tyčinkami do uší. Jejich malá velikost jim dovolí, aby v odpadu doputovaly mnohem dál, než jen do čističky. I jemné česle v čistírnách jsou na ně krátké, a tak tento pevný odpad často doplave až do řeky spolu s vyčištěnou vodou. Stejný scénář čeká i kousky zubní niti, která je vyráběna z nerozložitelného nylonu. Nepleťte si také toaletní papír s papírovými utěrkami. Ani ty se totiž nerozloží a v odpadu mohou nadělat problémy. S ruličkami od toaletního papíru, které se podle jejich výrobců dají spláchnout, to také není až tak růžové! Podle vodohospodářů se ve vodě stejně nerozpustí. Ze stejného důvodu do záchodu nikdy nevhazujte ani dětské plenky či dámské vložky, které patří jen a jen do koše.

Věděli jste, že…

… papír lze recyklovat pouze sedmkrát?

Rulička od toaletního papíru je na tom podobně jako obal na vejce. Jedná se o recyklovaný kousek, který už nelze znovu využít. Proto musí končit ve směsném odpadu. Ale netýká se to jen ruliček od toaletního papíru! Řadíme sem také ruličku od kuchyňských utěrek nebo třeba obalu knih. 

Léky a náplasti

Máte-li doma prošlé léky, odneste je zpět do lékárny, kde je zajištěna jejich bezpečná likvidace. Nikdy je nesplachujte do kanalizace. Látky v nich obsažené by se mohly dostat do půdy a kontaminovat tak vodu. Věřili byste, že Státní zdravotní ústav v roce 2012 zjistil, že v pitné vodě v Česku je stopové množství léků, nejčastěji ibuprofenu? Staré náplasti sice vodu nekontaminují, ale jsou vyrobeny z plastu a ten se v kanalizaci nerozpustí. I ty by tedy měly směřovat do odpadkového koše, nikoliv do záchodové mísy.

Staré nebo nepoužité léky nikdy nesplachujte! Chemické látky by mohly kontaminovat vodu a půdu.

Kočkolit

Spousta milovníků koček vám potvrdí, že velkou výhodou v chování domácích koček je fakt, že je nemusíte chodit venčit. Kočkám stačí bedýnka s pískem, tzv. kočkolitem, kterou majitel jednou za čas vyklidí. Pokud ale použitý písek a exkrementy po vaší kočce splachujete, zaděláváte si na problém. I když se některé kočičí podestýlky tváří, že se dají spláchnout, jiné ve vodě zvětší svůj objem až patnáctkrát a ucpou tak odpadní trubky. Navíc kočičí výkaly mohou obsahovat parazita způsobujícího toxoplazmózu, nemoc přenosnou i na člověka a nebezpečnou zvlášť pro těhotné ženy. „Pozdravy“, které vám kočka zanechala ve své toaletě, tedy vždy vyhazujte jen do koše!

V kočičích výkalech může být parazit způsobující toxoplazmózu. Proto nepatří do toalety, ale do koše.

Tuky z potravin

Zbytky jídla a tuků z vaření rozhodně nepatří do záchodu ani do dřezu. Pokud je sem totiž lijete dlouhodobě, mohou kanalizaci ucpat. Zbytky potravin jsou také potravou pro potkany, kteří se poté ve stokách úspěšně množí, protože mají dostatek potravy. Chcete-li tedy zvolit co možná nejekologičtější řešení, přelijte zbytky jídla do uzavíratelné sklenice a vyhoďte je do odpadu. Použité oleje a tuky slijte do PET láhve a odvezte je na sběrný dvůr, kam patří. V některých městech se můžete setkat se speciálními kontejnery pro tento druh odpadu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz