Nedostatek hořčíku vás může pěkně potrápit. Nejvíc nám jej krade z těla alkohol

Luštěniny nabízejí velké množství hořčíku

Hořčík patří mezi důležité stopové prvky v lidském organismu. Je přímo spojený s obsahem vápníku a draslíku a jeho nedostatek může způsobit nepříjemné potíže. Kolik byste ho měli denně přijmout a v čem se nachází?

Přečtěte si také

Pažitka v kuchyni: 4 tipy, jak ji chutně zpracovat
Pažitka v kuchyni: 4 tipy, jak ji chutně zpracovat

Pažitka v kuchyni: 4 tipy, jak ji chutně zpracovat

Co hrozí při nedostatku hořčíku?

Musíte vědět, že s hořčíkem z těla odchází i vápník. Ani bez jednoho prvku se dlouhodobě neobejdete, aniž byste posléze netrpěli zdravotními obtížemi. Chybí-li vašemu tělu hořčík, můžete se potýkat se špatnou kvalitou zubů. Tam patří zvýšená kazivost, náchylnost k uštípnutí nebo předčasné vypadávání. Potíže se objevují také v oblasti duševní pohody. Budete unavení a podráždění. Nejčastějším poznávacím znamení jsou pak křeče, třes rukou, nepravidelný tep, nespavost nebo pomalé srůstání zlomenin. Dětem hrozí noční pomočování a ledvinové kameny.

Co z těla krade hořčík?

Překvapivou informací je, že hořčík z těla mohou odvádět i jiné potraviny a nápoje, které konzumujete. Největším zlodějem hořčíku z lidského organismu je alkohol. Říká se, že už čtyři polévkové lžíce alkoholu zvyšují potřebu hořčíku zhruba pětkrát! Typ alkoholu nebyl definován. Pokud byste to však převedli na piva, pak by to byla už skutečně velká spotřeba! Dalším velkým odběratelem hořčíku z těla je dlouhotrvající průjem, časté močení nebo hormonální antikoncepce.

K čemu slouží hořčík?

Tento nenápadný minerál má na starosti celý energetický metabolismus v těle nebo třeba kardiovaskulární systém. Dříve se dokonce zkoumaly účinky hořčíku ohledně léčby Diabetu typu 2. Hořčík se stará o správnou výši krevního tlaku, rozšiřuje tepny a uvolňuje svaly. Je velmi oblíbený mezi vrcholovými sportovci, kterým pomáhá během regenerace svalstva. Ve vyšší míře je vhodný zejména pro ženy v menopauze, během menstruace a pro těhotné ženy. Také zlepšuje paměť.

Celozrnné müsli a banán jsou ideální zdroj minerálů

Jak doplnit hořčík?

Hořčík je třeba doplňovat pravidelně. Jinak tomu není ani u ostatních minerálů. Kde najdete to pravé množství a výbornou chuť?

Luštěniny

Čočka, hrách i fazole jsou studnicí zdravých látek. Obsahují pěknou řádku bílkovin, vlákniny, hořčíku, železa a mnoho dalšího. Dají se připravit na několik způsobů a opravdu skvěle chutnají. Navíc zasytí a jejich cena je velmi nízká. Čočka Coop Klasik je právě ve slevě. Půlkilové balení koupíte za 22,90 Kč. Akce probíhá v prodejnách TERNO až do úterý 24. 9. Dále vám můžeme nabídnout čočku velkozrnnou Zlaté menu, která je k dostání v prodejnách JIP. V tomto případě koupíte 500 gramů čočky za necelých 16,- Kč. Akce končí v úterý 24. 9.

Celozrnné pečivo

Je sice o něco dražší než obyčejné bílé kousky, za to však nabízí vlákninu, hořčík a svědčí vašim střevům.

Oříšky

Především mandle jsou obrovským zdrojem hořčíku. Mimo jiné nabízejí solidní dávku železa, bílkovin a rostlinných tuků.

Špenát, banány

Banány i špenát jsou výbornými potravinami například po cvičení. Obsahují malou stopu železa, vlákninu a hořčík. Špenát seženete jak v čerstvé podobě, tak mražený a ochucený.

Minerální voda Magnesia

Minerální voda Magnesia je ideální pro všechny, kteří nechtějí nijak výrazně měnit svůj jídelníček. Stačí pár skleniček této výborné vody a máte nejen dostatek hořčíku, ale také dostatečný příjem tekutin během dne. Minerální voda Magnesia je obvykle k dostání za akční cenu necelých 12,- Kč. Jindy je pak lahev o objemu 1,5 litru za cenu 15,- Kč.

Výživový doplněk

Hořčík můžete doplňovat také v podobě tablet nebo šumivých tablet rozpustných ve vodě. Obvykle bývají kombinované ještě s jinými vitamíny či minerály. Zkontrolujte si pečlivě které to jsou, abyste svému tělu nedodávali přebytek jiných výživových látek.

mandle jsou skvělým zdrojem hořčíku

Hořčíkem se můžete předávkovat

Dejte si pozor, abyste to v dobré víře s množstvím hořčíku nepřehnali. Minerály patří do skupiny, jejichž doporučené množství lze překročit. Tím byste si zadělali na nepříjemné problémy. Mezi příznaky předávkování patří závratě, nevolnost, průjem, zmatenost nebo poruchy srdečního rytmu.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!