Banány, vejce, cibule a marmeláda. Které další potraviny do lednice nepatří?

Které potraviny nepatří do lednice?

Pokud chceme potraviny udržet nezkažené a čerstvé co nejdéle, automaticky je dáváme do lednice. Ne všechny potraviny je ale nutné uchovávat v lednici. Pro některé je to zbytečné, jiným chlad vyloženě škodí. Víte, o kterých je řeč?

Přečtěte si také

Čeští obchodníci už nepotřebují platební terminály. Stačí jim mobil. Jako prvním ve střední Evropě
Čeští obchodníci už nepotřebují platební terminály. Stačí jim mobil. Jako prvním ve střední Evropě

Bez lednice či mrazáku bychom se dnes již neobešli. Prodlužují dobu trvanlivosti potravin, jelikož chlad zpomalí (či zcela zastaví) růst většiny mikroorganismů. Účinky nízkých teplot mohou mít však u některých potravin nežádoucí vliv na jejich chuť i strukturu.

Které potraviny do lednice nepatří?

Banány

Jelikož je banán tropické ovoce, svědčí mu teplo. Pokud umístíte banány do lednice, brzy vám zčernají. Dalším důvodem, proč by se měly lednici vyhýbat je, že banány většinou koupíte nedozrálé, a proto potřebují teplo, aby mohly dozrát.

Banány nepatří do lednice

Dresing na salát a oleje

Většina salátových dresingů obsahuje olivový olej. A právě ten by měl být raději mimo lednici. Olejům celkově neprospívá chladné prostředí. V chladu mění konzistenci, houstnou až tuhnou a často bývají zakalené. Stejně tak i dresing založený na oleji.

Cibule a česnek

Cibuli ani česneku vlhkost, která v lednici normálně bývá, neprospívá. Rychleji v ní měknou a ztrácí své aroma. Nejlepším místem pro jejich uchování je tmavé a suché prostředí.

Po jejich oloupání či nakrojení to už však neplatí, pak už je lednice nutnost.

Česnek a cibule do lednice nepatří

Avokádo

S avokádem je to velice podobné jako s banány. Nejčastěji ho totiž koupíte nezralé, a tak potřebuje být uskladněno při pokojové teplotě, aby mohlo v klidu dozrát. Pokud si koupíte již zralé avokádo, měli byste ho co nejdříve spotřebovat.

Marmeláda

Marmeláda obsahuje cukry, které fungují jako konzervant. Udržují její kyselost a zabraňují tvorbě bakterií. Měli byste ji uchovávat ve spíži, kde je chlad a tma. Bez ledničky se do otevření zcela obejde a vy si tak v ní ušetříte místo. 

Čokoláda

Čokoláda má tendenci nasát okolní pachy z lednice, což její chuti úplně neprospívá. Navíc obsahuje tuky, které se při nízké teplotě mohou vysrážet na jejím povrchu a vytvoří tak nehezký bílý povlak.

Má se čokoláda skladovat v lednici?

Rajčata

Rajčata v ledničce brzy ztrácí svou chuť a mění konzistenci. Chlad totiž narušuje proces zrání a rajčata jsou ve výsledku moučnatá a bez chuti

Vejce

Pokud máte to štěstí a dostanou se k vám čerstvá vejce, nedávejte je do ledničky. Mimo ni vydrží i 14 dní. Jestliže si ale vejce zakoupíte z obchodu, kde již byla uchovávána v chladu, musíte je opět dát do ledničky.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz