Snažíte se zhubnout? Naučte se správně vážit

Letní grilování a piva na zahrádce mohou často znamenat extra kilogramy na podzim.

Zdálo by se, že v létě jsme více aktivní a máme chuť na lehčí jídla plná zeleniny a ovoce. Jenomže doba prázdnin je též synonymem pro grilování, zmrzlinu a pivo na zahrádkách. A to vše může znamenat centimetry v pase navíc. Rozhodli jste se pár kilo po létě shodit? Než se pustíte do práce přečtěte si, jak správně své pokroky na váze sledovat, aby bylo vaše hubnutí efektivní.

Přečtěte si také

Mikulášská nadílka zdravě: Co dát dětem do balíčku místo nezdravých čokolád z obchodů?
Mikulášská nadílka zdravě: Co dát dětem do balíčku místo nezdravých čokolád z obchodů?

Moderní technika

Máte doma retro mechanickou osobní váhu a nedáte na ni dopustit? Možná vás zklameme, ale její výsledky s odchylkou plus mínus 2 kg jsou pravděpodobně dost nepřesné. Osobní digitální váhy jsou výrazně přesnější a z uživatelského hlediska i příjemnější. Dnešní osobní váhy toho dokážou už tolik, že byste se divili. Pravda, hubnout za vás ještě neumí, ale dost vám ulehčí práci. Díky moderním digitálním vahám se totiž dozvíte i podíl tuku či vody v těle, váhu svalů a kostí nebo třeba doporučené množství kalorií, které byste měli denně konzumovat. Díky mobilním aplikacím si je též můžete spárovat se svým chytrým telefonem a sledovat či porovnávat vaši váhu v delším časovém úseku. Na váze si pak můžete vytvořit i několik profilů pro každého člena rodiny. Podle váhového rozdílu pak váha rychle pozná, kdo že na ni zrovna stojí.

Moderní osobní váhy dnes dokáží změřit procento tuku v těle i váhu vašeho svalstva.

Která je pro vás ta pravá?

Jak se ale v široké nabídce osobních vah orientovat? A jak poznáte, která se nejlépe hodí pro vás? Začněme u toho, kolik funkcí od ní požadujete. Jestliže se vážíte sporadicky, stačí vám pravděpodobně základní digitální váha, která vás přijde na pár stokorun. Pokud budete využívat i pokročilejší funkce zvolte váhu, která vám dokáže změřit podíl tuku, svalů nebo vody v těle. Aby byly tyto informace co možná nejpřesnější, měli byste do paměti váhy zadat alespoň váš věk, pohlaví a výšku. Velikostí by osobní váha měla odpovídat vašemu chodidlu. Některé malé designové váhy mohou být atraktivní, ale nevejdou-li se na ně pohodlně obě vaše chodidla, vážení bude zkreslené. Správná váha by též měla mít rozsah kilogramů ještě alespoň o 20 % vyšší, než je vaše hmotnost, jinak budou údaje vážení opět nepřesné.

Výběr správné váhy pro vás začněte tím, jaké od ní požadujete funkce.

Na minutu a centimetr přesně

Co je dost možná ještě důležitější než technika, je čas a místo vážení. Abyste opravdu dokázali porovnat váhové změny, je třeba se vážit ve stejnou denní dobu a za stejných podmínek. Ne, nemusí být vždy novoluní a stejná teplota rosného bodu. Važte se ale vždy ráno, nejlépe nalačno a bez oblečení. Pokud možno s váhou příliš nehýbejte a nechte ji stát na jednom místě. To by mělo mít co možná nejrovnější podklad, jakým jsou třeba dlaždičky nebo dřevěná podlaha. Počítejte s tím, že linoleum nebo koberec jsou měkké povrchy a ty vám mohou klidně pár kilo na váze ubrat.

Berete-li hubnutí vážně, zapojte do měření i centimetr a zapisujte si své pokroky.

Důležité jsou kilogramy i centimetry! Zvlášť, pokud jste aktivní a často cvičíte, začněte se kromě vážení i měřit. Jednou měsíčně si tak zapište svůj aktuální obvod prsou, pasu, boků či stehen a bicepsů. Nabíráte-li totiž svaly, může vaše váha stagnovat nebo ukazovat více i přesto, že na centimetrech ztrácíte. Pokud berete hubnutí opravdu vážně, nechte si provést profesionální měření analýzou InBody pod dohledem odborníka.

Vybrali jsme: 

  • Fitbit Aria 2 - osobní váha kompatibilní s iOS a Android, pomáhá monitorovat váhu, procento tuku v těle, svalovou hmotu a vypočítává BMI, rozpozná až 8 odlišných uživatelů (3490 Kč).
  • iGET BODY B14 + iGET ACTIVE A2 - osobní váha a chytré sportovní hodinky v jednom balení za cenu 2799 Kč. Váha s technologií ITO, měří 14 parametrů (váha, BMI, tělesný tuk, útrobní/viscerální tuk, tělesná voda, kosterní svalstvo, kostní hmota, protein, BMR, metabolický věk, svalová hmota, podkožní tuk, hmotnost těla bez tuku, typ postavy), aplikace je pro Android a iOS. 
  • SENCOR SBS 8000BK - disponuje pamětí až pro 12 uživatelů a maximální nosností 180 kg. Váží ihned po nášlapu s přesností na 100 g. Pečlivě změří tělesný tuk, vodu, svalovinu i kosti v těle. Zvládá měřit také bazální metabolický výdej. Vše ukládá skrze Bluetooth do volně dostupné mobilní aplikace (999 Kč).
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz