Zahrádkářem v paneláku? Ano, ale až po 15. květnu

Čerstvé bylinky nemusí růst jen na zahradě. Vysaďte si je třeba na okně.

Snili jste vždy o tom, jak z kuchyně uděláte pár kroků na zahrádku a jídlo dochutíte čerstvými bylinkami, které jste sami vypěstovali? Této idylické představy se nemusíte vzdát ani tehdy, pokud bydlíte v bytě.

Přečtěte si také

Dekorace na hroby, které vydrží déle než na Dušičky
Dekorace na hroby, které vydrží déle než na Dušičky

Čerstvá bazalka na plátcích rajčat nebo nasekaná pažitka na křupavém chlebu. Čerstvé bylinky dokážou i obyčejnému jídlu dodat dokonalou chuť, kterou se sušenými prostě nedocílíte. Pokud jste majitelem vlastní zahrady, máte vyhráno a dost možná už i vypěstováno. Většina bylinek ale nepotřebuje mnoho prostoru a se správnou péčí je bez problémů můžete pěstovat i za oknem. 

Zapomněli jste zasít? Nevadí!

Pěstujeme-li bylinky ze semínek, správný čas k jejich výsevu je konec února a začátek března. Jestli jste ale toto období zmeškali, panika není na místě. Zvlášť pokud jste začátečník, vsaďte raději na předpěstované sazenice. Jejich pořizovací cena je sice o něco vyšší, ale ušetříte si práci a čas. Navíc úspěšnost vaší první úrody tím výrazně vzroste. Zapomeňte ale na to, že kvalitní sazenice koupíte spolu s rohlíky a mlékem v supermarketu. Tyto jsou totiž nabízené k přímé konzumaci a k dalšímu pěstování jsou nevhodné. Pro malé rostlinky se tedy raději vydejte do zahradnictví.

Bazalka je skvělá do salátů, z máty připravíte domácí mojito.

Mojito a Caprese

Jednou z nejoblíbenějších bylinek je bazalka, téměř synonymum pro Itálii. Její spojení se sýrem mozzarella a rajčaty je legendární a výborná je taky k výrobě domácího pesta. Bazalka má ráda dlouhé a slunné léto. Vyberte ji tak místo, kde se může vyhřívat na slunci. Je třeba ji dobře zalévat, a tak je vhodné zvolit samozavlažovací truhlík. Bazalka na okně působí též jako přírodní repelent a odpuzuje hlavně mouchy

Umíchat si vlastní mojito a použít doma vypěstovanou mátu, tomu říkáme frajeřina. Když si uvaříte čaj z čerstvé máty, poznáte zase její blahodárné účinky při žaludečních obtížích. Stejně jako bazalka potřebuje i máta štědrou zálivku. Na rozdíl od ní se jí ale daří na stinných místech.

Středomořský rozmarýn nebo asijský koriandr?

Volba dalších bylinek bude jistě záležet i na tom, jakou kuchyni máte rádi. Ve středomořské se často používá rozmarýn, jehož keřík se stane přímořskou dekorací! Rozmarýn má rád hodně slunce. Častěji jej stříhejte, aby nezdřevnatěl. 

V posledních letech roste oblíbenost asijské kuchyně. Ve většině receptů se neobejdete bez čerstvého koriandru. Pěstujte jej podobně jako např. petržel, tedy ne na prudkém slunci a s dostatkem vody. I pro koriandr se dobře hodí samozavlažovací nádoba. 

Českou klasikou je pažitka. Taky vám připomíná chleba nebo brambory se šnytlíkem dětství? Pažitku zalévejte nejvíce ze všech a dopřejte ji světlé místo bez přímého slunce. Odvděčí se vám stále novými výhonky.

Několik dobrých rad na závěr!

Chystáte-li se bylinky ubytovat na balkóně nebo terase, přestěhujte je tam až po 15. květnu. Tak jim nebudou hrozit mrazíky a bez úhony vydrží celé léto. Pokud některým bylinkám chcete pořídit společný květináč, rozdělte je podle jejich nároků na světlo a zálivku. Společně se zasazují bylinky, které potřebují více vláhy. Ty většinou poznáte podle větších plochých listů. Bylinky s menšími lístky tolik zalévat nepotřebují. 

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!