Zahrádkářem v paneláku? Ano, ale až po 15. květnu

Čerstvé bylinky nemusí růst jen na zahradě. Vysaďte si je třeba na okně.

Snili jste vždy o tom, jak z kuchyně uděláte pár kroků na zahrádku a jídlo dochutíte čerstvými bylinkami, které jste sami vypěstovali? Této idylické představy se nemusíte vzdát ani tehdy, pokud bydlíte v bytě.

Přečtěte si také

Znáte ruční šicí stroj? Vejde se do kapsy, vypadá jako sešívačka a skutečně umí šít
Znáte ruční šicí stroj? Vejde se do kapsy, vypadá jako sešívačka a skutečně umí šít

Čerstvá bazalka na plátcích rajčat nebo nasekaná pažitka na křupavém chlebu. Čerstvé bylinky dokážou i obyčejnému jídlu dodat dokonalou chuť, kterou se sušenými prostě nedocílíte. Pokud jste majitelem vlastní zahrady, máte vyhráno a dost možná už i vypěstováno. Většina bylinek ale nepotřebuje mnoho prostoru a se správnou péčí je bez problémů můžete pěstovat i za oknem. 

Zapomněli jste zasít? Nevadí!

Pěstujeme-li bylinky ze semínek, správný čas k jejich výsevu je konec února a začátek března. Jestli jste ale toto období zmeškali, panika není na místě. Zvlášť pokud jste začátečník, vsaďte raději na předpěstované sazenice. Jejich pořizovací cena je sice o něco vyšší, ale ušetříte si práci a čas. Navíc úspěšnost vaší první úrody tím výrazně vzroste. Zapomeňte ale na to, že kvalitní sazenice koupíte spolu s rohlíky a mlékem v supermarketu. Tyto jsou totiž nabízené k přímé konzumaci a k dalšímu pěstování jsou nevhodné. Pro malé rostlinky se tedy raději vydejte do zahradnictví.

Bazalka je skvělá do salátů, z máty připravíte domácí mojito.

Mojito a Caprese

Jednou z nejoblíbenějších bylinek je bazalka, téměř synonymum pro Itálii. Její spojení se sýrem mozzarella a rajčaty je legendární a výborná je taky k výrobě domácího pesta. Bazalka má ráda dlouhé a slunné léto. Vyberte ji tak místo, kde se může vyhřívat na slunci. Je třeba ji dobře zalévat, a tak je vhodné zvolit samozavlažovací truhlík. Bazalka na okně působí též jako přírodní repelent a odpuzuje hlavně mouchy

Umíchat si vlastní mojito a použít doma vypěstovanou mátu, tomu říkáme frajeřina. Když si uvaříte čaj z čerstvé máty, poznáte zase její blahodárné účinky při žaludečních obtížích. Stejně jako bazalka potřebuje i máta štědrou zálivku. Na rozdíl od ní se jí ale daří na stinných místech.

Středomořský rozmarýn nebo asijský koriandr?

Volba dalších bylinek bude jistě záležet i na tom, jakou kuchyni máte rádi. Ve středomořské se často používá rozmarýn, jehož keřík se stane přímořskou dekorací! Rozmarýn má rád hodně slunce. Častěji jej stříhejte, aby nezdřevnatěl. 

V posledních letech roste oblíbenost asijské kuchyně. Ve většině receptů se neobejdete bez čerstvého koriandru. Pěstujte jej podobně jako např. petržel, tedy ne na prudkém slunci a s dostatkem vody. I pro koriandr se dobře hodí samozavlažovací nádoba. 

Českou klasikou je pažitka. Taky vám připomíná chleba nebo brambory se šnytlíkem dětství? Pažitku zalévejte nejvíce ze všech a dopřejte ji světlé místo bez přímého slunce. Odvděčí se vám stále novými výhonky.

Několik dobrých rad na závěr!

Chystáte-li se bylinky ubytovat na balkóně nebo terase, přestěhujte je tam až po 15. květnu. Tak jim nebudou hrozit mrazíky a bez úhony vydrží celé léto. Pokud některým bylinkám chcete pořídit společný květináč, rozdělte je podle jejich nároků na světlo a zálivku. Společně se zasazují bylinky, které potřebují více vláhy. Ty většinou poznáte podle větších plochých listů. Bylinky s menšími lístky tolik zalévat nepotřebují.