Měl váš pes klíště? Zajděte s ním hned k veterináři

Klíšťata jsou čím dál více nebezpečnější a odolnější

Na trhu se setkáváme s obrovským množstvím obojků pro psy proti blechám a klíšťatům. Různí výrobci, různé cenové relace. Některé stojí okolo 200 Kč, jiné přes 600 Kč. Je těžké orientovat se v tak rozsáhlé nabídce, zvláště když umí být jejich cena takto lákavá. Čím se vlastně liší ty levnější od dražších, když pomineme onen rozdíl v ceně?

Přečtěte si také

Jak budou mít obchody otevřeno ve státní svátek 28. září 2021? Někteří prodejci využijí výjimek
Jak budou mít obchody otevřeno ve státní svátek 28. září 2021? Někteří prodejci využijí výjimek

Jak obojky proti blechám a klíšťatům fungují?

Není obojek jako obojek. Každý může fungovat jinak a každý může mít jiné složení. Některé obojky produkují pouze plyn, který klíšťata a blechy odpuzuje. Jiné obojky zase jen hubí a pak ještě existují takové antiparazitní obojky, které kombinují obojí, tedy odpuzují i hubí. A některé obojky účinkují dokonce i v nejbližším okolí psa, tedy například v boudě anebo pelíšku, kde dokážou zahubit dokonce i larvy blech. Účinné látky potom přilnou na kůži a chlupy psa tak, že mu poskytují neustálou ochranu.

V dnešní době je antiparazitní obojek u psů nutností

Věděli jste, že…?

Dříve vyráběné antiparazitní obojky obsahovaly organofosfáty, které měly na svědomí toxické reakce nejen u psů a koček, ale také u lidí, pokud byli v kontaktu s obojkem příliš dlouho. Levné psí obojky můžou obsahovat také látku zvanou permethrin, která se používá jako insekticid (na hubení hmyzu), akaricid (na hubení roztočů) a repelent (k odpuzování hmyzu). Třebaže permethrinové obojky psům nevadí, jsou velmi nebezpečné pro kočky. Mimochodem, nikdy byste neměli dávat kočkám a psům stejný typ obojků, pokud není na obale vyloženě napsáno, že je vhodný jak pro psy, tak pro kočky. Dnes se však vyrábí mnohem šetrnější, a především pak účinnější antiparazitní obojky. Proto se vyplatí do nich investovat.

Foresto od Bayeru je jedničkou na trhu

Bez debat, nejlepšími antiparazitními obojky na trhu jsou ty od firmy Bayer, to znamená Foresto (blechy, klíšťata, larvy blech, všenky), Kiltix (blechy, klíšťata) a Bolfo (blechy, klíšťata, všenky).

Tím nejoblíbenějším, nejprodávanějším ale zároveň také nejdražším obojkem od Bayeru je Foresto (v akci se dá koupit i o 150 Kč levněji) , který zvíře uchrání až na dlouhých 8 měsíců. Foresto účinkuje tak, že účinné látky z obojku vstoupí do lipidové vrstvy a srsti pejska a tím jej neustále chrání. 

Jak fungují obojky proti blechám a klíšťatům u dlouhosrstých plemen?

Pozor, pokud máte dlouhosrstého psa, nemusí na něj účinkovat zejména ty levnější antiparazitní obojky. S Forestem v naprosté většině případů chovatelé problémy nemají ani u dlouhosrstých psů.

Co když používat antiparazitní obojek nechcete? 

Je však možné, že váš pes obojek na krku nesnese anebo vy nechcete, aby pes obojek na krku měl třeba kvůli dětem, které za obojek mohou tahat a pak si strkat prsty do pusy.

V tom případě je pak ještě možné aplikovat jinou ochranu, například tzv. spot-on přípravky ve formě vodičky (např. Advantix), která se aplikuje pomocí pipety mezi lopatky pejska. Na jednu stranu je fajn, že nemusí mít na sobě pes celé dny obojek, ale na stranu druhou, vodička vydrží přibližně jen 4 týdny, což je v porovnání s účinkem obojku, na který si pes stejně ve většině případů v pohodě zvykne, žalostně málo.  

UPOZORNĚNÍ

Nikdy nekombinujte více druhů antiparazitních přípravků dohromady. Dávka by byla příliš silná a namísto toho, aby zvířátku produkty pomohly, mu spíše ublíží. Více v tomto případě neznamená lépe a účinněji.

Veterinář vám poradí vždycky dobře

To, že je obojek příliš levný, může být prvotním signálem, že možná není nejkvalitnější. Ale jak to tak bývá u všeho, vysoká cena nebývá nutně nejspolehlivějším ukazatelem kvality. Ono je stejně úplně nejlepší se před koupí antiparazitního obojku poradit s veterinářem, který se v tomto sortimentu orientuje velmi dobře. Poradí vám na co se při koupi zaměřit a sám doporučí značku, kterou má léta prověřenou na svých čtyřnohých pacientech. 

Veterinář vám vždy rád poradí

Čtěte příbalové letáky, ať pejskovi neublížíte

Když už kupujete obojek, je dobré přečíst si příbalový leták. Tam se můžete například dozvědět, že obojek není vhodný právě nejen pro kočky, ale také ani pro staré psy, štěňata, fenky, které jsou březí anebo které kojí.

Byla by to velká škoda, kdybyste milovanému zvířeti takto nechtěně ublížili, když se mu naopak snažíte pomoci. Připlatit si pár stovek není tak hrozné, zvláště když budete sledovat cenové akce, které běží neustále.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz