Vyberte si tu správnou tiskárnu pro vaši domácnost. Nové typy umí i potisk na nehty

Výběr tiskárny je jendoduchý

Mít doma vlastní tiskárnu není v dnešní době jen obrovská výhoda, ale takřka samozřejmost. Mnoho lidí očekává, že si něco naskenuje, okopíruje nebo vytiskne. A to nejlépe hned! Jaká tiskárna je pro vaši domácnost nejlepší, abyste na ní “neprodělali kaťata”?

Přečtěte si také

Virtuální adventní kalendáře obchodů jsou novým hitem! Otevírejte okénka a vyhrávejte skvělé ceny
Virtuální adventní kalendáře obchodů jsou novým hitem! Otevírejte okénka a vyhrávejte skvělé ceny

Jaký typ to bude?

V základním rozdělení se setkáte se dvěma typy tiskáren:

  • Inkoustová
  • Laserová

Každý typ má jiné požadavky, odlišný způsob tisku, rozdíl v provozních nákladech a také záleží na tom, jak často a co tisknete.

Inkoustová tiskárna

Je vhodná pro všechny typy tisku od fotografií po obyčejné dokumenty či domácí úkoly. Součástí těchto domácích tiskáren bývá i skener, takže kopírování či skenování dokumentů není problém. Vyplatí se pro nepravidelný tisk v menším množství. Pořizovací cena se pohybuje okolo 2 000 korun. Takto levné tiskárny vám však nedoporučujeme, neboť nebudou příliš kvalitní.

Jak ušetřit na provozu inkoustové tiskárny?

Provoz inkoustových tiskáren je všeobecně považován za drahý. Aby ne. Vždyť jedna originální cartridge stojí zpravidla okolo 300 korun. Ale to není jediné řešení! V internetových obchodech naleznete tzv. kompatibilní náplně. Nepocházejí od stejné značky jako vaše tiskárna a jsou označeny jako “neoriginální”. Kvalita náplní je srovnatelná, avšak rozdíl cen markantní. Neoriginální cartridge seženete už od 38 korun! Vše záleží na typu tiskárny. Za takové peníze už si můžete dovolit tisknout ve velkém.

Originální cartridge jsou drahé

Laserová tiskárna

Obvykle ji najdete v kancelářích, ale ani domácnosti nejsou výjimkou. Bývají finančně nákladnější na pořízení, avšak tisk stojí pár haléřů. Opět bývá součástí i skener. Avšak pozor! Tyto tiskárny bývají velmi mohutné a těžké. Barevné tiskárny nabývají na váze s dalšími tonery. Pořizovací cena laserových tiskáren může být i 1 500 korun. V takovém případě se ale připravte na pomalý tisk, možné problémy s ovladači a nepřijetí nových tonerů.

Zaujalo nás

Jak jinak tedy kreativně využít tiskárnu? Co takhle pro potisk nehtů! Již na tento trend existují speciální tiskárny, ale vystačit si můžete i s tou klasickou. Canon má mobilní aplikaci Nail Sticker Creator, která umožní vytvořit barevné nálepky na nehty, které si následně můžete vytisknout na vybraných tiskárnách z řady Pixma. Pokud máte jednu z podporovaných tiskáren od Canonu se speciálním zásobníkem, můžete si do svého telefonu stáhnout aplikaci Nail Sticker Creator a začít tvořit. Na výběr jsou již předchystané vzory, nebo si můžete vytvořit i své vlastní třeba na základě fotografie. Před zahájením tisku vložíte do tiskárny samolepicí papír pro tvorbu etiket. Po vytištění si stačí nalepit fólii na nehty, zarovnat a pro větší trvanlivost přetřít bezbarvým lakem.

Jak ušetřit na provozu laserové tiskárny?

Originální tonery pro vaši laserovou tiskárnu běžně stojí i 2 000 korun. Za takovou sumu sice vytisknete stovky stran, ale přesto... Jste v šoku? Nezoufejte! V případě tonerů máte několik dalších možností. Můžete si koupit tzv. “repasovaný toner”. Ten už byl jednou použit a znovu doplněn. Bývá levnější, ale ne o moc. Nebo opět máte možnost poohlédnout se po “neoriginálním” kousku. Ten pořídíte už okolo 600 korun. Jenže to není tak snadné. Laserové tiskárny jsou mnohem více háklivé na své komponenty. Proto je možné, že tiskárna vaši náhražku jednoduše odmítne.

Pozor na odpad!

Měli byste vědět, že správná recyklace vypotřebovaných barev je velmi důležitá. Nemůžete je jen tak odhodit do koše! Bohužel tonery i cartridge jsou velmi nebezpečný odpad, se kterým, jsou potíže.

  • Odneste je do sběrného dvora
  • Vyhledejte speciální sběrné boxy
  • Zkuste to u svého prodejce

Věděli jste, že…

  • … tonery jsou vysoce karcinogenní? Pokud se vám barevný prášek dostane na kůži, co nejdříve ho smyjte. Snažte se ho nevdechovat a vyhněte se kontaktu s obličejem.
  • … dříve se pro tvorbu toneru využíval uhlík? Dnes jsou to směsi polymer.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz