Pepř rozhodně není obyčejný. Pomáhá spalovat tuky a zažene únavu

Kolik znáte druhů pepře? A kolik jste jich ochutnali? Víte na co se používají?

Většina z nás považuje pepř za všední koření, které je součástí vybavení téměř každé kuchyně. V zásuvkách kuchyně zpravidla najdeme pepř černý, a to buď ve formě kuliček nebo mletý. Variant tohoto zázraku je však mnohem víc. Znáte je? A co pepř dělá s naším tělem?

Přečtěte si také

Supermarkety odmění své zaměstnance mimořádnými bonusy v řádech milionů
Supermarkety odmění své zaměstnance mimořádnými bonusy v řádech milionů

Pepř na zdraví

  1. Zrychluje metabolismus (pomáhá s hubnutím)
  2. Působí proti nadýmání a zlepšuje trávení
  3. Přírodní afrodiziakum
  4. Antibakteriální a antivirové vlastnosti pomáhají při prevenci u nemocí
  5. Působí proti bolesti
  6. Pomáhá při únavě (stimuluje - zvyšuje i činnost srdce)

Pozor na jeho nadměrnou konzumaci, pak už se pepř stává spíše nepřítelem - zvyšuje krevní tlak a některé dokonce blokují moč.

Ochutejte různé druhy pepře a počektje si na výhodnou cenu. Kupi.cz vám s tím pomůže

Čtyři druhy pepře

Možná pro vás bude novinkou, že podobně jako olivy, i barevné odrůdy pepře jsou vlastně stejným plodem jedné rostliny (nejznámější je pepřovník černý). Způsob pracování dá plodům charakteristické vlastnosti i barvu. Pepř je forma liány, která se přidružuje k jiným rostlinám obvykle na čajových či kávových plantážích v tropických oblastech.

1. Černý pepř - získává se dosušením zralých bobulí na slunci, kde slupka získá tmavou barvu. Nejčastěji se používá na maso, luštěniny či do polévek, hojně se s ním pracuje v asijské kuchyni. V kombinaci s kurkumou (pokud nepoužijete přímo směs koření kari) dokáže zajistit její správné strávení, nikoli vyloučení z těla. 

2. Bílý pepř - je zralým plodem pepřovníku, přičemž slupka se po namočení oloupe a plod se suší. Nejčastěji se používá do světlých omáček, na ryby či k sýrům. Bílý pepř má však specifickou chuť, která někomu připadá až zatuchlá. Otestujte se a pořiďte si bílý pepř v akci.

3. Červený pepř - též se jedná o zralé plody, přičemž na rozdíl od bílého zpracování jsou naloženy do nálevu. Využívá se často do marinád či na grilování.

4. Zelený pepř - jedná se o nezralé plody, které se rychle usuší při vysokých teplotách a poté buď zamrazí nebo naloží do nálevu. Využití je nejčastěji v kombinaci se steaky či paštikami. Je jistě zajímavostí, že v tomto druhu pepře byly zjištěny dvě nové fenolické látky, které v jiných druzích obsaženy nejsou. Jeho působnost na zdraví je tedy lehce odlišná (rozšířená).

Co jste o pepři možná nevěděli

Můžete se setkat také s více cizokrajnými druhy pepře, z nichž mezi nejvíce známé patří kajenský pepř. Ten však ve skutečnosti pepřem vůbec není. Jedná se o velmi pálivé chilli papričky. Omyl vznikl bohužel neobratným překladem z angličtiny (pepper je v angličtině jak pepř, tak paprika).

Trpíte na studené nohy? Pak vsaďte právě na černý pepř. Zařaďte jej nejen do jídelníčku, ale dejte si i pár kuliček do ponožek. Krásně vás prohřeje.

Kajenský pepř a dieta

Studie z roku 2014 potvrdila, že lidé, kteří konzumovali kajenský pepř u každého jídla, pociťovali sytost rychleji již z menšího množství jídla a měli menší chutě na různé laskominy. Za tuto vlastnost však nemůže kajenský pepř jako takový, ale kapsaicin, který obsahuje každá pálivá paprika. 

Pracujte s pepřem, od se vám odvděčí mnoha způsoby. Akční ceny najdete na Kupi.cz

Jak si pepř udržet čerstvý?

Nejlepším způsobem jsou vzduchotěsné nádoby umístěné na stinném a suchém místě. Pokud vám bobule zešednou, pak životnost pepře již vypršela. Zatímco kuličky vám správně uskladněné vydrží i několik let, mletý pepř vydrží maximálně 3 měsíce.

Zjistěte si kvalitu pepře

Chcete si užít opravdu kvalitního pepře? Zatímco u celého pepře (kuliček) lze kvalitu odhadnout celkem obstojně, u mletého je to krapet komplikovanější. U kuliček se soustřeďte na jejich velikost a váhu. Čím jsou kuličky větší a těžší, tím se jedná o kvalitnější produkt (vysušeným malým kuličkám se vyhněte). Na mletý pepř zkuste jednoduchý test, který odhalí, zda máte doma kvalitu nebo ne. Nasypte mletý pepř do sklenice s vodou. Pokud prášek klesne, jedná se o pepř z nekvalitních bobulí.

Buďte připraveni a pohlídejte si cenu

Pokud jste milovníky pepřových lahůdek, je vhodné si na kvalitu počkat. Spolu s Kupi.cz ji máte možnost získat v akčních cenách. Vše je pohodlně na jednom místě a vy můžete být o slevách včas informováni. Výhodou je také pořídit mlýnek na pepř, čímž docílíte, že chuť bude stále čerstvá. Vždy si namelete jen potřebné množství. Skvělá chuť jídla a vaše zdraví za to rozhodně stojí.