Pepř rozhodně není jen obyčejné koření do jídel – pomáhá spalovat tuky a zažene únavu

Kolik znáte druhů pepře a kolik jste jich ochutnali? A víte, na co se používají? Couleur / Pixabay

Většina z nás považuje pepř za všední koření, které je součástí vybavení téměř každé kuchyně. V jejích zásuvkách zpravidla najdeme ten černý, a to buď ve formě kuliček nebo mletý. Variant tohoto zázraku je však mnohem víc. Znáte je? A víte, co tato přísada dělá s naším tělem?

Přečtěte si také

Jakou rybu připravit na Vánoce, když vám kapr nevoní?
Jakou rybu připravit na Vánoce, když vám kapr nevoní?

Pepř na zdraví

Pokud jste dodnes považovali pepř za zcela jednoduchou surovinu, zbystřete – nese v sobě totiž hned několik vlastností, které pozitivně působí na náš organismus. Které to jsou?

 1. Zrychluje metabolismus (pomáhá s hubnutím)
 2. Působí proti nadýmání a zlepšuje trávení
 3. Funguje coby přírodní afrodiziakum
 4. Jeho antibakteriální a antivirové vlastnosti pomáhají při prevenci nemocí
 5. Působí proti bolesti
 6. Pomáhá při únavě (stimuluje – zvyšuje i činnost srdce)

Pozor si ovšem dejte na jeho nadměrnou konzumaci, při níž se stává spíše nepřítelem – zvyšuje krevní tlak a může i blokovat moč.

Ochutnejte různé druhy pepře – a to ideálně v pokrmech za výhodnou cenu. Kupi.cz vám s tím pomůže Enotovyj / Pixabay

Čtyři druhy pepře

Možná pro vás bude novinkou, že, podobně jako olivy, i barevné odrůdy pepře jsou vlastně stejným plodem jedné rostliny (nejznámější je pepřovník černý). Způsob zpracování jim ovšem dává charakteristické vlastnosti i barvu. 

1. Černý pepř 

 • Získává se dosušením zralých bobulí na slunci, kde slupka získá tmavou barvu. Nejčastěji se používá na maso, luštěniny či do polévek a hojně se s ním pracuje i v asijské kuchyni.
 • V kombinaci s kurkumou (pokud nepoužijete přímo směs koření kari) dokáže zajistit její správné strávení.

2. Bílý pepř 

 • Je zralým plodem pepřovníku, přičemž slupka se po namočení oloupe a plod se suší. Nejčastěji se používá do světlých omáček, na ryby či k sýrům.
 • Má však specifickou chuť, která někomu připadá až zatuchlá.

3. Červený pepř 

 • Též se jedná o zralé plody, v tomto případě jsou nicméně naloženy do nálevu.
 • Využívá se často do marinád či na grilování.

4. Zelený pepř 

 • Jde o nezralé plody, které se rychle usuší při vysokých teplotách a poté buď zamrazí nebo naloží do nálevu.
 • Využití je nejčastěji v kombinaci se steaky či paštikami.
 • Je jistě zajímavostí, že v tomto druhu pepře byly zjištěny dvě nové fenolické látky, které v jiných druzích obsaženy nejsou. Jeho působnost na zdraví je tedy lehce odlišná.

Pořiďte si ho ve stylovém provedení, které nesmí chybět v žádné kuchyni

Co jste o něm možná nevěděli

Můžete se setkat také s více cizokrajnými druhy, z nichž mezi nejznámější patří ten kajenský. Ten však ve skutečnosti pepřem vůbec není – jedná se o velmi pálivé chilli papričky. Omyl vznikl neobratným překladem z angličtiny, která pro papričku i pepř používá stejný výraz.

Kajenský pepř a dieta

Studie z roku 2014 potvrdila, že lidé, kteří konzumovali kajenský pepř u každého jídla, pociťovali sytost rychleji již z menšího množství a měli menší chutě na různé laskominy. Za tuto vlastnost ovšem nemůže pepř jako takový, ale kapsaicin, který obsahuje každá pálivá paprika

Zdravé benefity pepře se skrývají za jeho pálivou povahou. I v tom mu jsou chilli papričky podobné Free-Photos / Pixabay

Jak si ho udržet čerstvý?

Nejlepším způsobem jsou vzduchotěsné nádoby umístěné na stinném a suchém místě. Pokud vám bobule zešednou, pak životnost pepře již vypršela. Zatímco kuličky vám správně uskladněné vydrží i několik let, mletý pepř zvládne maximálně 3 měsíce.

Koření vždy přehledně a po ruce!

Zjistěte si kvalitu pepře

Chcete si užít opravdu kvalitního pepře? Zatímco u jeho kuliček lze kvalitu odhadnout celkem obstojně, u mletého je to krapet komplikovanější. U kuliček se soustřeďte na jejich velikost a váhu. Čím jsou větší a těžší, tím se jedná o kvalitnější produkt. A na ten mletý zkuste jednoduchý test – nasypte jej do sklenice s vodou. Pokud prášek klesne, jedná se o pepř z nekvalitních bobulí.

Správné skladování je základ. S ním vám totiž koření může vydržet opravdu dlouho ka_re / Pixabay

Buďte připraveni a pohlídejte si cenu

Pokud jste milovníky pepřových lahůdek, je vhodné si na kvalitu počkat. Spolu s Kupi.cz ji máte možnost získat v akčních cenách. Vše najdete pohodlně na jednom místě a o slevách můžete být vždy včas informováni. Skvělá chuť jídla a vaše zdraví, ale i obsah vaší peněženky za to rozhodně stojí.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz