Co byste měli vědět o tuňáku v konzervě? Cena kvalitu neurčuje

Kterého tuňáka vybrat?

I bez jakéhokoli hlubšího studování tuňákové problematiky většina z nás ví, že situace v oceánech, a to se týká nejen tuňáků, je kritická. O tom není pochyb. Rybolov už není rybolovem v pravém slova smyslu, ale spíše drancováním oceánů. Některé druhy mořských živočichů jsou kriticky ohrožené a můžeme za to samozřejmě my lidé. Naše touha po těch nejlahodnější kouscích Tuňáka obecného dovedla jejich populaci na samý pokraj vyhynutí.

Přečtěte si také

Supermarkety odmění své zaměstnance mimořádnými bonusy v řádech milionů
Supermarkety odmění své zaměstnance mimořádnými bonusy v řádech milionů

Zodpovědnost neseme všichni

Zatímco na hubení Tuňáků obecných či Bigeye mají největší podíl viny Japonci, jsou tady ještě další ohrožené druhy tuňáků, z jejich snižování počtu nelze obviňovat pouze Japonce. Tito tuňáci jsou v konzervách, které zcela běžně kupujeme my všichni napříč celým světem. Dobrou zprávou na tom všem špatném však je, my jako spotřebitelé máme větší moc ovlivnit, kteří tuňáci a jakým způsobem budou loveni.

tuňák

Na způsobu lovu velmi záleží

Celá situace je totiž mnohem složitější, mnohem komplexnější, než jak by se mohlo na první pohled zdát. Víte, ono nejde jenom o tuňáky, ale i o ostatní druhy mořských živočichů, včetně těch velice ohrožených, kteří jsou chyceni do sítí na tuňáky zcela nechtěně, jako tzv. vedlejší úlovek (bycatch). V naprosté většině případů tato zvířata nepřežijí a do moře jsou buď vrácena mrtvá anebo téměř mrtvá.

Nešetrné způsoby lovu

Lov tuňáků lze rozdělit na nešetrné a šetrnější způsoby k podmořskému světu. Při lovu tuňáků by mělo jít v prvé řadě o tuňáky, a ne o mečouny, žraloky, želvy, delfíny, velryby a jiné mořské živočichy. Tyto způsoby lovu se už nedají příliš považovat za rybolov v pravém slova smyslu, ale spíše za nemilosrdný průmyslový rybolov, kterému příliš nezáleží na zachování podmořského ekosystému.

Purse seine s FADs

Nejvíce škody při lovu tuňáků napáchají košelkové nevody neboli kruhové zátahové sítě (purse seine) používané se speciálními zařízeními určenými na shlukování ryb (FADs - Fish Aggregating Devices). Košelkové nevody jako takové nejsou problémem, ba dokonce je Greenpeace považuje za přijatelnou alternativu při lovu tuňáků. Nicméně právě v kombinaci s FADs nabírá tento způsob lovu zcela jiných, pro mořský život doslova destruktivních, rozměrů. Tato zařízení totiž nalákají spolu s tuňáky i obrovské množství ostatních mořských živočichů.

Není síť jako síť

Gillnetting

Na černém listu je také způsob lovu, který se v angličtině nazývá gillnetting. Jedná se o nylonovou síť, která je konstruována tak, aby se do ní chytily jenom hlavy ryb. Když se ryba snaží ze sítě uniknout, do sítě se zamotá ještě víc. Gillnetting je nebezpečný pro želvy a ostatní mořské živočichy, které se mohou po zamotání do sítě utopit či dostat do řezných ran infekci, dlouho se trápit a pak bohužel za několik měsíců zemřít.

Longlining

Nejčastěji se tento způsob lovu používá na Tuňáka žlutoploutvého. Jedná se o velice dlouhé lano, řádově v desítkách kilometrů, na které jsou zavěšeny háčky s návnadou. Tato návnada samozřejmě kromě tuňáků naláká i velké množství jiných mořských živočichů, kteří se tak potom stávají nezamýšleným vedlejším úlovkem.

Šetrnější způsoby lovu

Lovit tuňáky se dá pochopitelně i šetrněji, než jak je tomu u předešlých způsobů. Nejšetrnější by bylo nelovit tuňáky vůbec, ale to je prakticky nemožné. A tak tedy zůstávají dva způsoby, které jsou z pohledu Greenpeace přijatelné.

FAD-free Purse Seine

Zde se jedná o kruhové zátahové sítě (purse seine) bez použití FADs. Sítě jsou použity na hejno tuňáků, kdy je počet vedlejších úlovků mnohem nižší než s FADs.

Pole & Line

Tato metoda lovu je nejšetrnější možnou alternativou lovu tuňáků. Spočívá v rybaření na prut a vlasec. Množství vedlejších úlovků je zde tak minimální. Velkou výhodou je, že rybáři mohou vybírat velké tuňáky a nedospělé vracet zpět do vody.

Ale ani zde to není tak jednoznačné. Nedá se totiž říci, že by rybaření s prutem a vlascem bylo nejlepším možným způsobem lovu tuňáků. Ano, je sice šetrný k ostatním mořským živočichům, ne však ke zbytku planety. Uhlíková stopa, kterou po sobě lodě při lovení pomocí pole & line zanechávají, je na tunu ryb větší než u purse seining.

Jaký druh tuňáka je nejméně ohrožený?

V konzervách určitě nenajdete maso Tuňáka obecného (Thunnus thynnus), ani Bigeye (Thunnus obesus), protože tito tuňáci jsou velmi drazí a jejich maso se podává v luxusních restauracích na sushi, sashimi či steaky. Tyto druhy tuňáků jsou dnes velmi kriticky ohrožené.

V konzervách se však už setkáte s Tuňákem žlutoploutvým (Thunnus albacares) či Tuňákem křídlatým (Thunnus alalunga), tyto dva druhy tuňáků jsou relativně ohrožené.

V obchodě je proto lepší dát přednost Tuňákovi pruhovanému (Katsuwonus pelamis), který je zatím považován za nejlépe udržitelný druh tuňáka.

Co zmůžeme my z pozice zákazníka?

Je vlastně důležité si uvědomit, že důvodem lovu tuňáků jsme jen a pouze my - zákazníci. Takže v našich silách jako zákazníků by mělo být přimět svým jednáním obchodníky, aby dávali přednost rybářům respektující principy trvale udržitelného rybolovu.

To, jestli byl tuňák chycen způsobem na prut a vlasec (pole & line) určitě poznáte podle etikety. Není totiž pochyb o tom, že by se výrobce právě touto informací nepochlubil. Ostatně tuto metodu lovu tuňáků uvádí na svých konzervách Marks & Spencer. Podobně se výrobce rád pochlubí i způsobem lovu FAD-free Purse Seine.

V případě, že informace o způsobu lovu na konzervě chybí, jako zákazník můžete na prodejce vytvořit tlak tím, že se budete na způsob rybolovu dotazovat. A jednoho dne se skutečně může stát, že bude upřednostňovat ty producenty dodržující principy trvale udržitelného rybolovu.

Tesco stáhlo tuňáky z prodeje kvůli nešetrnému lovu

Jako dobrý příklad může posloužit britské Tesco, které už v roce 2016 stáhlo z prodeje konzervované tuňáky od firmy John West právě kvůli jejich destruktivním rybolovným praktikám.

Podle čeho v obchodě vybírat konzervovaného tuňáka?

Vidíte, jako můžou mít zákazníci moc? Obrovskou! Jak tedy nakupovat, abychom i my svými rozhodnutími v obchodě přispěli svou troškou k záchraně mořského ekosystému? Pokud vám oči dobře neslouží, určitě se vám bude hodit kapesní lupa. Zapotřebí bude totiž začít číst to, co se píše na etiketách.

Teď už tedy víme, že…

Teď už víme, jaké způsoby lovu jsou méně škodlivé a jakému tuňákovi v konzervě dávat přednost. Zkuste tyto informace hledat na etiketách tuňákových konzerv a dávat přednost uloveným způsobem Pole & Line nebo FAD-free Purse Seine a upřednostňovat vždy uňáka pruhovaného před ostatními tuňáky. Konzervy, na kterých tyto informace chybí, je vždycky lepší nekupovat.