Bambus, kov anebo sklo? Které brčko je nejlepší právě pro vás

Kovová brčka jsou skvělým řešením

Plánujete si pořídit vlastní brčko, ale nejste si jistí, které zvolit? Na výběr máte ze dvou typů a navíc jsou k mání tři různé materiály! Který je pro vás ten pravý? Seznámíme vás se všemi výhodami i nevýhodami jednotlivých brček.

Přečtěte si také

Proč dát pozor na nákup vonných tyčinek? Představují riziko pro vaše zdraví
Proč dát pozor na nákup vonných tyčinek? Představují riziko pro vaše zdraví

Zahnuté nebo rovné?

Obecně máte na výběr mezi rovným a zahnutým brčkem. Každé má svá využití, klady i zápory. Musíte však vědět, že bambusová brčka se vyrábějí pouze rovná.

Zahnuté brčko

 • se hůře čistí
 • zabírá více místa
 • “nezahučí” na dno příliš hluboké lahve
 • může se používat jen z jedné strany

Rovné brčko

 • nezabírá místo
 • snadno se čistí
 • lehce ho “ztratíte” v hlubokých nádobách
 • můžete ho používat z obou stran

Jaký materiál?

Na výběr máte celkem ze tří materiálů.

 • bambus
 • nerez
 • sklo

Dále se setkáte s brčky z bioplastu, recyklovanými brčky a dalšími variantami. Ty se však řadí mezi ty jednorázové. Naším cílem je koupě brčka na co nejdelší dobu.

bambusová brčka

Bambus

Ekologické pojetí

Protože brčka podporují udržitelnost planety Země, je třeba zmínit i dopad tohoto materiálu. Bambus všeobecně je velmi rozšířená rostlina, která nevyžaduje žádné speciální hnojení, zalévání a péči. Některé druhy za den vyrostou až o 1 metr! Pokud se tedy využívání bambusu nevymkne kontrole a nezačne jeho hromadná likvidace, lze předpokládat, že materiál je po této stránce skutečně vhodný. Až vám brčko z bambusu doslouží, jednoduše ho odložíte na kompost a ono se časem přemění v zeminu. Je to snadné.

Životnost

Nemusíte se bát, že by vám brčko ponořené ve vodě začalo růst, přesto se jedná o materiál, který má nejnižší životnost ze tří zmiňovaných. Bambus je odjakživa hrubší a trošku drhne. Třísky z něj nejsou, nebojte. Mějte na paměti, že jde stále o kus rostliny, které nedělá dobře myčka, změny teplot a další faktory.

Cena

Bambusové brčko na českých eshopech samostatně pořídíte od 30 korun.

Sklo

Ekologické pojetí

Sklo je velmi výhodný materiál, který se dá recyklovat donekonečna. Během recyklace dochází k minimálnímu vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší a navíc dochází k velké úspoře energií. Podmínkou je sklo s co nejnižším množstvím příměsí. Sklo se rozdrtí na 3 milimetrové kousky a následně se z nich utaví nové skleněné výrobky.

Životnost

Sklo je velmi odolný materiál a vydrží vám mnoho let. Výjimku tvoří situace, kdy si brčko omylem rozbijete. Skleněná brčka nemají žádné speciální vlastnosti a tak se jako každé jiné sklo rozbijí. Pozor na špínu. Ta je na průhledném kusu skla okamžitě vidět a nepůsobí to dobře. Pokud nejste ochotni brčko pravidelně mýt, vyberte si jiný materiál.

Cena

Skleněné brčko seženete od 50 korun.

Kovová brčka vydrží dlouho

Nerez

Ekologické pojetí

Nerezová ocel je stále oblíbenějším materiálem a využití najdete v široké škále oborů. Její obrovskou výhodou je recyklovatelnost. V současné době se daří recyklovat 90 % nerezové oceli. Patří mezi nerezavějící materiály, je velmi odolná a vydrží obrovský žár. Bohužel tu je i nevýhoda. Protože životnost nerezové oceli se často odhaduje až na jedno století, není dostatek materiálu pro recyklaci. Proto stále dochází k těžbě rud k tomu potřebných.

Životnost

Jak už jsme zmínili, nerezová ocel vydrží desítky let. Zejména pak v oblasti lékařství nebo gastronomie je využití skutečně dlouhověké. Jen se zeptejte svých prarodičů na původ jejich příborů. Nejspíš se dozvíte, že už je měla praprababička. 

Cena

Nerezové brčko na českých eshopech pořídíte za cca 80 korun.

Zajímavosti a rady

 • Cena se vždy značně liší podle výrobce.
 • Pořiďte si kartáček na brčko, pokud není součástí balení. Samostatně stojí okolo 30 korun.
 • Vlastní brčko si můžete přinést do kterékoli restaurace. Ušetříte tak spotřebu těch plastových.

Jak se starat o brčko

Ať jste se rozhodli pro kterýkoliv materiál, základem spokojenost je pravidelná péče o brčko. Hravě si vystačíte s klasickým mycím prostředkem a kartáčkem. Vnější část brčka umyjte houbičkou a mycím prostředkem, vnitřek vydrhněte kartáčkem. 

Věděli jste, že...

... řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald’s přiznal, že jeho přechod na “ekologičtější” papírová brčka se nejspíš míjí účinkem. Novou variantu brček z papíru totiž nelze recyklovat. Papírová brčka tak končí ve směsném odpadu a posléze se spalují. O interním dokumentu společnosti McDonald’s informoval britský deník The Telegraph a bulvární list The Sun. Řetězec v něm uvádí, že “papírová brčka zatím nejsou recyklovatelná a musejí se až do odvolání vyhazovat do směsného odpadu”.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz