Jak objevit v obchodě opravdu dobrý prací prostředek?

O tom, jak se vám podaří vyprat, rozhoduje prací prášek či gel

Reklamy na prací prášky nás ze všech stran bombardují tvrzeními o jejich magické účinnosti. Kde ale leží pravda? Rozhodli jsme se naplno ponořit do světa pracích prášků a přinést vám všechny důležité informace, které potřebujete pro výběr toho správného.

Přečtěte si také

ČOI varuje před nebezpečnými nabíječkami na baterky. Nemáte je také doma?
ČOI varuje před nebezpečnými nabíječkami na baterky. Nemáte je také doma?

Kdy prášek a kdy gel?

Velkou otázkou, která stojí před každým zájemcem o prací prostředek, je, zdali zvolí klasický prášek, nebo dá přednost gelové variantě. Nejde však jenom o záležitost subjektivní volby. Obecně platí, že prášky patří k tzv. univerzálním pracím prostředkům, které se zaměřují na odstraňování skvrn a udržení bělosti. Gely jsou spíše speciální a hodí se pro účely jako udržování barevnosti nebo praní jemného prádla. Pokud tedy potřebujete doma vyprat velmi špinavé prádlo či prádlo, které by mělo zářit, pak raději zvolte prášek. V celkové účinnosti prášky stále vítězí a nejlépe ze všech si poradí s vybělitelnými skvrnami. Na ubrus politý kávou a bělostnou košili potřísněnou vínem si tedy doma udržujte zásobu klasického pracího prášku.

Naopak pro praní barevného prádla a prádla, které potřebuje pouze rychle vyprat, je lepší gelový prostředek. Ten se lépe rozpouští ve vodě a lze jej přidat přímo do pračky i na krátké programy, protože k aktivaci nepotřebuje příliš velkou teplotu. Pokud se potýkáte s opravdu zákeřnou skvrnou, tak se vyplatí nejdříve aplikovat přímo na postižené místo gel nebo skvrnu potřít mýdlem a poté vložit do pračky s práškem. Můžete přidat více prášku, než je uvedeno na obalu pro jednu dávku, zbytečně to ale nepřehánějte. Neperte však rozhodně pravidelně s práškem barevné prádlo, protože díky přidaným bělidlům brzy ztratí svoje původní barvy. Nejlepším způsobem, jak si zajistit maximální účinnost prášku i gelu, je nepřeplňovat buben pračky.

Pro zachování barev je vhodnější gel

Dávejte si pozor na alergeny

Na etiketě pracích prostředků najdete údaje o tom, jestli obsahují látky škodlivé pro alergiky. Uvedeny jsou ale jenom ty, jejichž množství v prášku či gelu přesahuje 100 miligramů na 1 kilogram. Neuvedené alergeny tedy nejsou automatickou zárukou toho, že ve vás vyprané prádlo nevzbudí nepříjemnou alergickou reakci. Bohužel se opakovaně potvrzuje, že i zdánlivě nezávadné produkty v sobě obsahují velké množství nežádoucích látek.

Na radosti vám nepřidá ani ten fakt, že by se v mnoha případech dalo alergenům zcela vyhnout, pokud by výrobce netrval na přidávání aromatických látek, které nemají žádný výrazný vliv na prací účinky. Tyto vonné přídavky jsou nejčastějším zdrojem alergenů, a proto je nejlepší se aromatizovaným prostředkům vyhýbat. V boji prášků a gelů opět vítězí spíše prášky, které obsahují alergenů méně a jsou tak vhodnější pro jedince citlivé na tyto látky.

praní prádla

Myslete šetrně

Kromě typu prášku i obsahu alergenů se také vyplatí zaměřit se na to, jak je prostředek koncentrovaný. Poznáte to podle poměru množství prášku a počtu dávek na jedno praní. Více dávek znamená větší koncentraci a efektivitu. Zároveň to znamená, že prášek déle vydrží a je celkově šetrnější k životnímu prostředí. Velká balení málo koncentrovaného prášku více zamořují přírodu, přispívají k nadměrné výrobě plastů a zvyšují tak vaši vlastní stopu na znečišťování přírodního bohatství. Nenechávejte se nalákat na nákup levných velkých balení pracích prostředků. Často s nimi vyperete míň a méně šetrněji.

TIP: Rozdíly v cenách za 1 praní mezi privátní značkou a značkovým práškem  jsou minimální: 

  • Denkmit Vollwaschmittel (dm drogerie) – 20 praní - cena za jedno praní: 4,50 Kč 
  • Ariel Mountain Spring – 20 praní - cena za jedno praní: 4,95 Kč
Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!