Jak objevit v obchodě opravdu dobrý prací prostředek?

O tom, jak se vám podaří vyprat, rozhoduje prací prášek či gel

Reklamy na prací prášky nás ze všech stran bombardují tvrzeními o jejich magické účinnosti. Kde ale leží pravda? Rozhodli jsme se naplno ponořit do světa pracích prášků a přinést vám všechny důležité informace, které potřebujete pro výběr toho správného.

Přečtěte si také

Vláda se chystá od července zakázat jednorázové plastové nádobí, příbory i brčka
Vláda se chystá od července zakázat jednorázové plastové nádobí, příbory i brčka

Kdy prášek a kdy gel?

Velkou otázkou, která stojí před každým zájemcem o prací prostředek, je, zdali zvolí klasický prášek, nebo dá přednost gelové variantě. Nejde však jenom o záležitost subjektivní volby. Obecně platí, že prášky patří k tzv. univerzálním pracím prostředkům, které se zaměřují na odstraňování skvrn a udržení bělosti. Gely jsou spíše speciální a hodí se pro účely jako udržování barevnosti nebo praní jemného prádla. Pokud tedy potřebujete doma vyprat velmi špinavé prádlo či prádlo, které by mělo zářit, pak raději zvolte prášek. V celkové účinnosti prášky stále vítězí a nejlépe ze všech si poradí s vybělitelnými skvrnami. Na ubrus politý kávou a bělostnou košili potřísněnou vínem si tedy doma udržujte zásobu klasického pracího prášku.

Naopak pro praní barevného prádla a prádla, které potřebuje pouze rychle vyprat, je lepší gelový prostředek. Ten se lépe rozpouští ve vodě a lze jej přidat přímo do pračky i na krátké programy, protože k aktivaci nepotřebuje příliš velkou teplotu. Pokud se potýkáte s opravdu zákeřnou skvrnou, tak se vyplatí nejdříve aplikovat přímo na postižené místo gel nebo skvrnu potřít mýdlem a poté vložit do pračky s práškem. Můžete přidat více prášku, než je uvedeno na obalu pro jednu dávku, zbytečně to ale nepřehánějte. Neperte však rozhodně pravidelně s práškem barevné prádlo, protože díky přidaným bělidlům brzy ztratí svoje původní barvy. Nejlepším způsobem, jak si zajistit maximální účinnost prášku i gelu, je nepřeplňovat buben pračky.

Pro zachování barev je vhodnější gel

Dávejte si pozor na alergeny

Na etiketě pracích prostředků najdete údaje o tom, jestli obsahují látky škodlivé pro alergiky. Uvedeny jsou ale jenom ty, jejichž množství v prášku či gelu přesahuje 100 miligramů na 1 kilogram. Neuvedené alergeny tedy nejsou automatickou zárukou toho, že ve vás vyprané prádlo nevzbudí nepříjemnou alergickou reakci. Bohužel se opakovaně potvrzuje, že i zdánlivě nezávadné produkty v sobě obsahují velké množství nežádoucích látek.

Na radosti vám nepřidá ani ten fakt, že by se v mnoha případech dalo alergenům zcela vyhnout, pokud by výrobce netrval na přidávání aromatických látek, které nemají žádný výrazný vliv na prací účinky. Tyto vonné přídavky jsou nejčastějším zdrojem alergenů, a proto je nejlepší se aromatizovaným prostředkům vyhýbat. V boji prášků a gelů opět vítězí spíše prášky, které obsahují alergenů méně a jsou tak vhodnější pro jedince citlivé na tyto látky.

praní prádla

Myslete šetrně

Kromě typu prášku i obsahu alergenů se také vyplatí zaměřit se na to, jak je prostředek koncentrovaný. Poznáte to podle poměru množství prášku a počtu dávek na jedno praní. Více dávek znamená větší koncentraci a efektivitu. Zároveň to znamená, že prášek déle vydrží a je celkově šetrnější k životnímu prostředí. Velká balení málo koncentrovaného prášku více zamořují přírodu, přispívají k nadměrné výrobě plastů a zvyšují tak vaši vlastní stopu na znečišťování přírodního bohatství. Nenechávejte se nalákat na nákup levných velkých balení pracích prostředků. Často s nimi vyperete míň a méně šetrněji.

TIP: Rozdíly v cenách za 1 praní mezi privátní značkou a značkovým práškem  jsou minimální: 

  • Denkmit Vollwaschmittel (dm drogerie) – 20 praní - cena za jedno praní: 4,50 Kč 
  • Ariel Mountain Spring – 20 praní - cena za jedno praní: 4,95 Kč
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz