5 důvodů, proč si do postele pořídit paměťový polštář

Polštář s pamětí pro lepší spánek

Spánek zabírá třetinu našeho života. Kvalita našeho spánku však také velmi silně ovlivňuje kvalitu našeho bdění. Správný polštář vám může pomoci od bolesti krku nebo jí rovnou předejít. Za nejlepší volbu se často považuje tzv. anatomický polštář z paměťové pěny. Podívejme se tedy, proč si tyto polštáře získaly oblibu a jak mohou pomoci právě vám.

Přečtěte si také

Mikulášská nadílka zdravě: Co dát dětem do balíčku místo nezdravých čokolád z obchodů?
Mikulášská nadílka zdravě: Co dát dětem do balíčku místo nezdravých čokolád z obchodů?

1) Polštář, který se přizpůsobí konturám vašeho těla

Polštáře vyráběné z paměťové pěny (někdy také známá jako líná pěna či pěna viscoelastická) má unikátní vlastnosti. Poddajnost polštáře odráží kontakt s teplem. Při zalehnutí naše teplá pokožka postupně polštář otepluje a ten se pak stává více poddajným. Výsledkem je podložka hlavy, která přesně napodobuje kontury vašeho těla a doslova obejme váš krk a hlavu. Nejenom, že je spaní na paměťovém polštáři příjemné, ale má i blahodárné zdravotní účinky. Správně zvolený paměťový polštář vás zbaví bolesti krku a šíje a dokáže jim dlouhodobě předcházet.

2) Spaní ve správné poloze

Pokud zvolíte anatomický paměťový polštář, pak si kupujete nejenom komfort, ale investujete také do vašeho zdraví. Nebojte se toho, že si na nějakou dobu budete muset na spaní v obklopení pěnou zvyknout. Většina z nás spí na relativně nevhodných polštářích, ještě nevhodněji naskládaných na sebe. Spaní v anatomicky správné a zdravé poloze tedy může být trochu šok. Paměťový polštář nevyřeší všechny zdravotní neduhy, jako je chronická bolest zad či špatné držení těla, ale může výrazně napomoct v jejich zmírnění. Nechte novému polštáři jeden či dva týdny na to, než se ho rozhodnete vyměnit za nový. Při přetrvávajícím nepohodlí samozřejmě musíte sáhnout po jiné variantě.

3) U jednoho tvaru výběr nekončí

Nad tvarem možná u polštářů příliš nepřemýšlíte a vždy sáhnete po klasickém obdélníkovém polštáři. Na něm není nic špatného, ale jiné tvary mohou být vašemu tělu prospěšnější. Záleží zejména na preferované pozici ve spánku. Lidé, kteří většinu spí na boku, mohou zvolit polštář se zakřiveným ohybem, který vaši hlavu udrží za každou cenu ve správné poloze. Pokud patříte k těm, kteří si potrpí na spánek na břiše, pak vyzkoušejte polštář s tvarem motýla. Ten vám usnadní dýchání v této poloze a nedeformuje vaši páteř ani krk.

Paměťová pěna pomáhá omezit bolesti

4) Vybírejte s rozmyslem

Nákup polštáře rozhodně neberte na lehkou váhu, je to komplikovaná záležitost. Jak už jsme řekli, vybíráte něco, na čem strávíte obrovský kus života a co může ovlivnit vaše zdraví. Vyhněte se proto supermarketům nebo obchodům s bytovým textilem nevalné kvality. Tam najdete polštáře, které hezky vypadají a moc za ně nezaplatíte, ale mohou vašemu krku a zádům zadělat na pořádné problémy. Místo toho zamiřte do specializovaného obchodu a nechte si poradit. Tvar a výšku volte podle toho, v jaké poloze spíte. Velmi důležitou roli hrají i vaše čistě subjektivní pocity. Neváhejte si každý polštář vyzkoušet - rozhodně ne jenom rychlým poležením. Potřebujete zjistit, jak vaše tělo na polštář reaguje (a naopak), takže si na výběr polštáře vyšetřete dostatek času.

paměťový polštář

5) Hledejte certifikáty

Při nákupu polštáře se zeptejte, jestli daný produkt získal některý z evropsky uznávaných certifikátů kvality, zejména OEKO-TEX. Pokud se polštář honosí titulem „zdravotní produkt 1. kategorie”, pak to znamená, že je opravdu dobře otestovaný a účinně pomáhá při potížích s krční páteří. Příjemným bonusem u takových polštářů je také 15 % snížená sazba DPH.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz