Jsou rýžové krekry vhodné pro malé děti?

Rýžové krekry v dětském jídelníčku?

Děti rostou jako z vody, a také u těch nejmenších musí rodiče brzy začít přemýšlet o jejich výživě mimo mateřské a umělé mléko. Jednou z nabízených možností jsou dětské rýžové chlebíčky, které bývají propagovány jako jídlo pro nejmenší. Některé krekry lze nabídnout už půlročním dětem. Opravdu mohou tuto rýžovou pochoutku jíst už tak malé děti? A jaká potenciální nebezpečí na ně mohou ve veselých obalech číhat?

Přečtěte si také

Jak vyčistit rychlovarnou konvici od vodního kamene a rzi?
Jak vyčistit rychlovarnou konvici od vodního kamene a rzi?

Zákonem zaručená kvalita

Dětské rýžové křupky spadající do zdravé výživy by na sobě měly vždy nést označení s minimálním věkem dítěte, od kterého je možné tuto pochutinu ratolestem podávat. Za každou cenu upozornění respektujte a nedávejte krekry dětem nižšího věku. Pokud dodržíte tuto zásadu, pak se nemusíte dále obávat, že by váš potomek spořádal nějaké nevhodné a škodlivé látky.

Právě proto, že jsou rýžové křupky a chlebíčky označovány jako vhodné i pro nejmenší děti, je jejich složení přísně hlídáno. Zejména se v nich nesmí objevovat pesticidy. Množství povolených pesticidů je na stejné úrovni jako v případě produktů se značkou BIO. Kontrolní orgány věnují pozornost také nutričním hodnotám rýžových krekrů pro děti. Hlídaná je zejména hladina sodíku, cukru a bílkovin. Z hlediska alergenů a škodlivých látek mají tu výhodu, že jsou přirozeně bezlepkové.

Arzen není jenom v detektivkách

Pro mnohé bude asi překvapivou informací, že velké množství rýžových produktů v sobě obsahuje arzen, který známe spíše jako vražedný jed používaný v příbězích s kriminální zápletkou. Rýže je plodinou, která přijímá a skladuje v sobě arzen z okolního prostředí, a tak musí být hladina této látky v rýžových produktech kontrolována.

Anorganický arzen je nebezpečný nejvíce pro malé děti, u kterých může mít dopad na neurologické systémy a vyústit mimo jiné v nižší IQ v dospělosti či jiné problémy. Žádný z rýžových produktů na našem trhu však nepřekračuje zákonné limity pro anorganický arzen. Znamená to, že se nějakých špatných následků pro vaše dítě nemusíte obávat. Nabízené rýžové krekry mají obsah anorganického arzenu hluboko pod stanovenou hranicí a v těch nejlepších případech ho nelze v produktech vůbec najít.

Kvalita potravin má zásadní vliv na dětské zdraví

Pozor na obsah cukru

Velmi důležité by měly pro rodiče být kromě nezávadnosti rýžových krekrů i jejich výživové hodnoty. Strach nemusí mít ti, kteří se obávají, že obsah sodíku naznačuje přidanou sůl. Žádný z výrobců extra sůl do krekrů nepřidává, pouze je na etiketě vypočítána předpokládaná hodnota vycházející z běžného obsahu sodíku v rýži.

Hodnotu, na kterou byste se měli především zaměřit, je obsah cukru. Ten se mezi jednotlivými rýžovými krekry na trhu hodně liší a měl by být jedním z hlavních určujících faktorů při rozhodování, po kterém balení v obchodě sáhnete. Čím méně přidaného cukru, tím lépe. Nejvíce ho v sobě mají výrobky, které jsou ještě ozdobeny sladkou polevu. Ty však nebývají vhodné pro nejmenší děti. Množství cukru by také mělo určit, kolik kousků můžete dítěti za den dát.

Německé děti se lépe nemají

Některé rodiče asi bude zajímat, jestli se náhodou nedají kvalitnější křupavé pochoutky sehnat v zahraničí. Podle dostupných informací to však vypadá, že alespoň v rámci Evropy dvojí kvalita těchto dětských krekrů neexistuje. Z hlediska výživových hodnot i nezávadnosti jsou české výrobky zcela srovnatelné s těmi německými. Nemusíte se tedy obávat, že by vaše dítě dostávalo podprůměrný produkt, zatímco ratolesti jinde jsou na tom lépe.