Bílá vejce v obchodech chybí. Proč tomu tak je?

Bílá vejce z Česka zmizela

Dříve byla ve všech obchodech k dostání bílá česká vejce. Dnes je skoro nemožné tato vejce sehnat. Proč tomu tak je? V Česku je dnes, na rozdíl od dob socialismu, jen pár chovatelů bílých nosnic. Navíc většina z nich má vajíčka jen k vlastnímu užitku.

Přečtěte si také

Treska je levná a kvalitní superryba plná bílkovin a bez tuku
Treska je levná a kvalitní superryba plná bílkovin a bez tuku

V České republice se ročně zkonzumuje téměř 2,7 miliardy vajec. Z toho každé třetí pochází z dovozu, a to zejména z Polska, Slovenska, Lotyšska a Německa. Nicméně na scénu přichází ukrajinská vejce, která mohou s českým dovozem, a hlavně s cenami, zamávat.

Proč nejsme v produkci vajec více soběstační a co stojí za enormně stoupajícím dovozem vajec?

Nejvíce nás zásobuje Polsko

Česko není v produkci vajec zcela soběstačné. Do Česka se tedy musí vejce dovážet, kde hraje primární roli zejména Polsko.

Za poslední roky se dovoz z Polska o několik procent zvýšil a dnes činí cca 80 % všech importovaných vajec. I přesto, že se v minulých letech na český trh dostaly miliony polských vajec se salmonelou.

Můžeme důvěřovat kvalitě vajec ze zahraničí?

Předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie radí, abychom dávali přednost českým vejcím. Tím nejen že podporujeme místní chovatele, navíc nejíme vejce, která putovala i tisíc kilometrů. Máme tím také garanci kvality od dozorových orgánů, které provádí přísné kontroly. 

Dovozová vejce by se měla primárně kontrolovat v zemi, ze které pocházejí a následně v zemi, do které přicházejí. U nás se zboží při vstupu do země také kontroluje. Ale ne úplně všechno, jen jednotlivá procenta.

Jak poznat kvalitní vejce v obchodě?

Proč chybí česká bílá vejce?

V České republice máme pouze dva producenty bílých vajec. Jedním z nich je Podnik pro výrobu vajec v Kosičkách, který funguje už více než čtyřicet let.

Problém je, že po bílých vejcích je velká sháňka akorát před Velikonocemi. Po zbytek roku odbyt pokulhává, a to je jeden z důvodů, proč se nikdo do chovu bílých nosnic moc nehrne

Dalším důvodem chovu hnědých slepic je to, že jsou v mnoha aspektech ekonomičtější než slepice bílé. Hnědá vejce mají pevnější skořápku, zatímco na bílých uvidíte sebemenší prasklinku, a proto se před distribucí velké množství bílých vajec vyřadí.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz