Máte doma leváka? Vyplatí se kupovat pomůcky pro leváky, nebo je to jen marketingový trik?

V lavici si levák často se svým sousedem drká

Máte-li doma leváka, možná si trochu zoufáte, jak on to v té škole zvládne. Ale nebojte. Leváctví již dávno není takovou raritou a přizpůsobit se kolektivu není pro leváka žádný problém! Pořizovat pomůcky přímo pro leváky, či nikoli? Poskytneme vám odpověď.

Přečtěte si také

Sedmikrásky kvetou: Připravte si z nich zdravý med plný vitamínů
Sedmikrásky kvetou: Připravte si z nich zdravý med plný vitamínů

Proč pomůcky pro leváky pořizovat

Nejprve se podíváme na důvody, v čem jsou pomůcky pro leváky vhodné

 • Samozřejmostí je jejich pohodlné uchopení a manipulace. Levák může pracovat s pomůckami, které používají i ostatní děti a přijde mu to normální. Pokud však začne manipulovat s pomůckami pro něj, najednou si toho rozdílu všimne.
 • Pero pro leváky má speciální hrot, který se nerozmazává, a tak se při psaní levák nezašpiní a písmo nerozmaže, jako při psaní s klasickými pery.
 • Většina dětí si nebude od vašeho potomka nic půjčovat, protože to nedokáže vhodně použít. Ušetříte!

Proč pomůcky pro leváky nepořizovat

Existuje ale i pár důvodů, proč pomůcky pro leváky nekupovat.

 • Většina výrobků je totiž obojetná! Nikde nejsou žádné speciální výstupky, které by určovaly, jak se má nástroj držet. Proto se levák necítí nikterak ochuzený nebo omezený, stejně jako pravák.
 • Problém může nastat v případě nůžek. Zejména ty mají výrobci tendence oddělovat. Levák svou dominantnější rukou není schopen pomůcku použít. Nepochopí, jak nůžky uchopit.
 • Koupě pomůcek pro leváky se nevyplatí ani po finanční stránce, kdy výrobci usoudili, že leváctví je jakási vzácná choroba. Předměty uzpůsobené levákům tedy bývají mnohdy o něco dražší.
Leváci to mají těžší

Někdy se ani nehodí mít vše pro leváky!

Koupit svému levákovi pero, nůžky, hrnek a počítačovou myš pro leváky a otočit struny na kytaře je sice chvályhodné, ale v reálném životě značně omezující. Ve škole nikoho nezajímá, zda jste levák či pravák. Všichni mají myš na pravé straně. Vždyť i většina leváků dnes pracuje oběma rukama napůl, a je to tak v pořádku. Stejně tak na hudebním kroužku nebude kytara navlečená do nových strun opačně. Nevyplatí se to.

Rada pro rodiče leváka

Pozorujte svého malého leváka, jak si s věcmi poradí sám. Leváctví je komplikovaná přeměna mezi hemisférami mozku. Možná dojde k nestandardnímu držení příboru nebo prapodivnému žmoulání propisky, ale pokud jsou výsledky uspokojivé, techniku svého dítka neměňte.

Existuje i písanka pro 1. třídu základní školy, schválená MŠMT ČR, která je vhodná pro výuku dětí s levorukou orientací. Předlohy písmen jsou i na pravé straně. 

Až vaše dítě povyroste, nezapomeňte na pořízení kuchyňských potřeb ve variantě pro leváky. Jako například - škrabku na brambory, otvírák konzerv nebo nůž na chléb.

Zajímavosti o leváctví

 • Většina leváků nemá úhledný krasopis, za to ale nádherně kreslí a je více kreativní.
 • Leváci prý mají více nehod právě z důvodu používání předmětů pro praváky. Já jako levák nesouhlasím. Není v tom rozdíl.
 • Existuje mnohem více leváku s IQ nad 140 bodů než praváků
 • V některých asijských státech je leváctví považováno za zdroj opravdového hulvátství. Levou rukou se tam nejí.
pero pro leváka

Věděli jste, že…

… mezi leváky patřili také Napoleon Bonaparte, Leonardo da Vinci, Bill Gates, Albert Einstein nebo Jimi Hendrix?

Od roku 1976 se slaví Mezinárodní den leváků, který připadá na 13. srpen.

Vychytejte tyto detaily

 • Vždy na začátku školního roku nezapomeňte informovat paní učitelku o leváctví vašeho dítěte. Je absolutní nutností, aby ho vždy posadila na levou stranu lavice. V opačném případě si se svým pravorukým sousedem budou akorát drcat.
 • Levák nikdy nevidí, co píše. Přes čerstvě napsaný text přejíždí rukou. Proto dbejte na to, abyste kupovali pera, která okamžitě schnou, aby nedošlo k rozmazání a ušpinění.
 • Zkuste najít dospělého leváka, který je manuálně zručný. Někteří leváci se nikdy nenaučí například plést či háčkovat, protože jim to nemá kdo ukázat.