Máte doma leváka? Vyplatí se kupovat pomůcky pro leváky, nebo je to jen marketingový trik?

Leváci mohou mít náročnější podmínky třeba ve školních lavicích Dreamstime

Máte-li doma leváka, možná si trochu zoufáte, jak to jen zvládne ve škole. Nemusíte se ale ničeho bát – leváctví již dávno není takovou raritou a přizpůsobit se kolektivu není pro leváka žádný problém. Jednou z možností je například pořídit mu speciální pomůcky pro leváky. Jaká jsou jejich pro a proti a na co si dát pozor?

Přečtěte si také

7 běžných (super)potravin, o kterých jste netušili, že jsou tak zdravé
7 běžných (super)potravin, o kterých jste netušili, že jsou tak zdravé

Proč pomůcky pro leváky pořizovat

Nejprve se podíváme na důvody, v čem jsou pomůcky pro leváky vhodné

 • Samozřejmostí je jejich pohodlné uchopení a manipulace. Levák může pracovat s pomůckami, které používají i ostatní děti a nebude mít žádný větší problém. Jakmile však jednou vyzkouší ty pro něj určené, rozdílu si ihned všimne.
 • Pero pro leváky má speciální hrot, který se nerozmazává, a tak se při psaní levák nezašpiní a písmo nerozmaže, jako při psaní s klasickými pery.
 • Většina dětí si nebude od vašeho potomka nic půjčovat, protože nedokáže jeho pomůcky správně použít. Díky tomu i ušetříte, protože jeho výbava nebude tolik opotřebovaná a bude se i méně ztrácet.

Proč pomůcky pro leváky nepořizovat

Existuje ale i pár důvodů, proč pomůcky pro leváky nekupovat.

 • Většina výrobků je obojetná. Nikde nejsou žádné speciální výstupky, které by určovaly, jak se má nástroj držet. A i leváci je tudíž mohou zpravidla bez problémů používat stejně dobře jako praváci.
 • Problém může nastat v případě nůžek, zejména ty mají výrobci tendence oddělovat. Levák svou dominantnější rukou není schopen tuto pomůcku použít, protože zpravidla nechápe, jak ji uchopit.
 • Z hlediska finanční stránky jsou pomůcky pro leváky o něco dražší. Pokud byste z nich tedy chtěli poskládat kompletní výbavu, oproti té běžné se nejspíš bude jednat o vyšší investici.
S leváctvím se narodí údajně každý zhruba desátý člověk na světě severyanka / Pixabay

Někdy se ani nehodí mít vše pro leváky

Koupit svému levákovi pero, nůžky, hrnek a počítačovou myš pro leváky a otočit struny na kytaře je sice chvályhodné, ale v reálném životě značně omezující. Ve škole nemusí nikoho zajímat, kdo je levák a kdo pravák – třeba zrovna myš mají všichni shodně na pravé straně.

Většina leváků navíc získala dovednost tak nějak ovládat obě ruce obdobně dobře. A to je podle nás zcela v pořádku. Investice do vybraných pomůcek nemusí být na škodu, není však ideální vést takto vaši ratolest po celý život – o dost lepší je osvojit si k vašemu levákovi i vhodný přístup.

Rada pro rodiče leváka

Pozorujte svého malého leváka, jak si s věcmi poradí sám. Leváctví je komplikovaná přeměna mezi hemisférami mozku. Možná dojde k nestandardnímu držení příboru nebo prapodivnému žmoulání propisky, ale pokud jsou výsledky uspokojivé, techniku svého dítka neměňte.

Existuje i písanka pro 1. třídu základní školy, schválená MŠMT ČR, která je vhodná pro výuku dětí s levorukou orientací. Předlohy písmen jsou v ní i na pravé straně. 

Až vaše dítě povyroste, nezapomeňte na pořízení kuchyňských potřeb ve variantě pro leváky. Coby typické příklady můžeme uvést škrabku na brambory, otvírák konzerv nebo nůž na chléb.

Zajímavosti o leváctví

 • Většina leváků nemá úhledný krasopis, zato ale nádherně kreslí a je více kreativní.
 • Leváci prý mají více nehod právě z důvodu používání předmětů pro praváky. 
 • Existuje mnohem více leváků s IQ nad 140 bodů než praváků.
 • V některých asijských státech je leváctví považováno za hulvátství, levou rukou se tam ani nejí.
Pro leváky existuje řada upravených pomůcek, typicky jde třeba o nůžky či propisky athree23 / Pixabay

Věděli jste, že…

 • …mezi leváky patřili také Napoleon Bonaparte, Leonardo da Vinci, Bill Gates, Albert Einstein nebo Jimi Hendrix?
 • ...od roku 1976 se slaví Mezinárodní den leváků, který připadá na 13. srpen.

Vychytejte tyto detaily

 • Vždy na začátku školního roku nezapomeňte informovat paní učitelku o leváctví vašeho dítěte. Je absolutní nutností, aby ho vždy posadila na levou stranu lavice. V opačném případě si se svým pravorukým sousedem budou akorát překážet.
 • Levák nikdy nevidí, co píše, jelikož přes čerstvě napsaný text přejíždí rukou. Dbejte tedy na to, abyste kupovali pera, která okamžitě schnou, aby nedošlo k rozmazání a ušpinění.
 • Zkuste najít dospělého leváka, který je manuálně zručný. Někteří leváci se nikdy nenaučí například plést či háčkovat, protože jim to nemá kdo ukázat.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz