Máte doma leváka? Vyplatí se kupovat pomůcky pro leváky, nebo je to jen marketingový trik?

Leváci mohou mít náročnější podmínky třeba ve školních lavicích Dreamstime

Máte-li doma leváka, možná si trochu zoufáte, jak to jen zvládne ve škole. Nemusíte se ale ničeho bát – leváctví již dávno není takovou raritou a přizpůsobit se kolektivu není pro leváka žádný problém. Jednou z možností je například pořídit mu speciální pomůcky pro leváky. Jaká jsou jejich pro a proti a na co si dát pozor?

Přečtěte si také

Brambůrky Pringles v novém obalu: Za změnu může třídění odpadu
Brambůrky Pringles v novém obalu: Za změnu může třídění odpadu

Proč pomůcky pro leváky pořizovat

Nejprve se podíváme na důvody, v čem jsou pomůcky pro leváky vhodné

 • Samozřejmostí je jejich pohodlné uchopení a manipulace. Levák může pracovat s pomůckami, které používají i ostatní děti a nebude mít žádný větší problém. Jakmile však jednou vyzkouší ty pro něj určené, rozdílu si ihned všimne.
 • Pero pro leváky má speciální hrot, který se nerozmazává, a tak se při psaní levák nezašpiní a písmo nerozmaže, jako při psaní s klasickými pery.
 • Většina dětí si nebude od vašeho potomka nic půjčovat, protože nedokáže jeho pomůcky správně použít. Díky tomu i ušetříte, protože jeho výbava nebude tolik opotřebovaná a bude se i méně ztrácet.

Proč pomůcky pro leváky nepořizovat

Existuje ale i pár důvodů, proč pomůcky pro leváky nekupovat.

 • Většina výrobků je obojetná. Nikde nejsou žádné speciální výstupky, které by určovaly, jak se má nástroj držet. A i leváci je tudíž mohou zpravidla bez problémů používat stejně dobře jako praváci.
 • Problém může nastat v případě nůžek, zejména ty mají výrobci tendence oddělovat. Levák svou dominantnější rukou není schopen tuto pomůcku použít, protože zpravidla nechápe, jak ji uchopit.
 • Z hlediska finanční stránky jsou pomůcky pro leváky o něco dražší. Pokud byste z nich tedy chtěli poskládat kompletní výbavu, oproti té běžné se nejspíš bude jednat o vyšší investici.
S leváctvím se narodí údajně každý zhruba desátý člověk na světě severyanka / Pixabay

Někdy se ani nehodí mít vše pro leváky

Koupit svému levákovi pero, nůžky, hrnek a počítačovou myš pro leváky a otočit struny na kytaře je sice chvályhodné, ale v reálném životě značně omezující. Ve škole nemusí nikoho zajímat, kdo je levák a kdo pravák – třeba zrovna myš mají všichni shodně na pravé straně.

Většina leváků navíc získala dovednost tak nějak ovládat obě ruce obdobně dobře. A to je podle nás zcela v pořádku. Investice do vybraných pomůcek nemusí být na škodu, není však ideální vést takto vaši ratolest po celý život – o dost lepší je osvojit si k vašemu levákovi i vhodný přístup.

Rada pro rodiče leváka

Pozorujte svého malého leváka, jak si s věcmi poradí sám. Leváctví je komplikovaná přeměna mezi hemisférami mozku. Možná dojde k nestandardnímu držení příboru nebo prapodivnému žmoulání propisky, ale pokud jsou výsledky uspokojivé, techniku svého dítka neměňte.

Existuje i písanka pro 1. třídu základní školy, schválená MŠMT ČR, která je vhodná pro výuku dětí s levorukou orientací. Předlohy písmen jsou v ní i na pravé straně. 

Až vaše dítě povyroste, nezapomeňte na pořízení kuchyňských potřeb ve variantě pro leváky. Coby typické příklady můžeme uvést škrabku na brambory, otvírák konzerv nebo nůž na chléb.

Zajímavosti o leváctví

 • Většina leváků nemá úhledný krasopis, zato ale nádherně kreslí a je více kreativní.
 • Leváci prý mají více nehod právě z důvodu používání předmětů pro praváky. 
 • Existuje mnohem více leváků s IQ nad 140 bodů než praváků.
 • V některých asijských státech je leváctví považováno za hulvátství, levou rukou se tam ani nejí.
Pro leváky existuje řada upravených pomůcek, typicky jde třeba o nůžky či propisky athree23 / Pixabay

Věděli jste, že…

 • …mezi leváky patřili také Napoleon Bonaparte, Leonardo da Vinci, Bill Gates, Albert Einstein nebo Jimi Hendrix?
 • ...od roku 1976 se slaví Mezinárodní den leváků, který připadá na 13. srpen.

Vychytejte tyto detaily

 • Vždy na začátku školního roku nezapomeňte informovat paní učitelku o leváctví vašeho dítěte. Je absolutní nutností, aby ho vždy posadila na levou stranu lavice. V opačném případě si se svým pravorukým sousedem budou akorát překážet.
 • Levák nikdy nevidí, co píše, jelikož přes čerstvě napsaný text přejíždí rukou. Dbejte tedy na to, abyste kupovali pera, která okamžitě schnou, aby nedošlo k rozmazání a ušpinění.
 • Zkuste najít dospělého leváka, který je manuálně zručný. Někteří leváci se nikdy nenaučí například plést či háčkovat, protože jim to nemá kdo ukázat.
Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!