Papoušek je skvělý společník až na 80 let. Jak mu vytvořit krásný domov

Papoušci se dožívají až 80 let

Patříte mezi vlastníky papouška, nebo uvažujete o koupi? Papoušci jsou krásní, velice inteligentní ptáci a mohou z nich být úžasní domácí mazlíčci. Je ale potřeba jim věnovat čas a správnou péči. Poradíme vám, co papouškovi pořídit, aby se v doma nenudil a byl spokojený.

Přečtěte si také

Mikuláš letos vyrazí hlavně do domácností. V nadílce děti najdou ústenky i dezinfekční gely
Mikuláš letos vyrazí hlavně do domácností. V nadílce děti najdou ústenky i dezinfekční gely

Existuje také mnoho druhů papoušků a každý je jiný, proto je potřeba, si zjistit dostatečné množství informací o druhu, který si chcete pořídit. Je ale několik základních věcí, které potřebují všichni papoušci.

Čím větší klec, tím lépe

Je třeba si uvědomit že papoušci jsou od přírody divoká zvířata, nejsou domestikovaní jako kočky a psi, takže si zachovali spoustu instinktů od svých divokých bratrů.

Proto je důležité, aby měli ve své kleci opravdu dostatek místa pro pohodlný pohyb a netrápili se ve stísněném prostoru.

Klec pro papouška musí být velká

Jak papouška zabavit?

Papouškům je potřeba věnovat hodně pozornosti, aby se nenudili. Klec by měla být umístěná v rušnější části domu a měli byste s ním co nejvíce komunikovat. Také je ale důležité, aby se v kleci dokázali zabavit sami. 

Pořiďte jim proto tyto zábavné pomůcky:

 • Bidýlko - co rozhodně nesmí chybět, je bidýlko. Možné je i klec vybavit přírodními větvemi ovocných, chemicky neošetřených, stromů. 
 • Koupelna - Někteří papoušci milují vodu, proto je dobré jim dopřát také koupelnu. Menším papouškům se může zavěsit na klec a větším ji umístěte na dno klece. 
 • Hračky - ani hračky samozřejmě nesmí chybět. Na trhu je opravdu z čeho vybírat. Doporučujeme přírodní hračky ze dřeva a provazů, které papoušci svými zobáky jen tak nezničí. 
 • Zrcátka - speciálně menší papoušci mají zrcátka opravdu v oblibě. Papoušek se díky němu nebude cítit tak sám, protože v zrcátku uvidí kamaráda. Může se ale stát, že mu tento “kamarád” bude stačit a vy už ho nebudete zajímat.
Hračky pro papouška, které vám nesmí chybět

I přesto, že má papoušek v kleci plno zábavy, měl by mít možnost se přes den proletět po domě. Věnujte mu také čas na výcvik. I to pro něj může být forma zábavy.

Čím krmit a čím nekrmit?

Papoušci potřebují pestrou stravu, která by měla obsahovat jak semínka, tak spoustu čerstvé zeleniny a ovoce. Správné krmivo je tím nejdůležitějším faktorem, který rozhoduje o vzhledu, zdraví i délce života papouška. Slouží mu také ale jako zábava.

Papoušci milují otevírat skořápky ořechů. Ty by jim tedy také neměly v kleci chybět. 

Existuje však několik potravin, které by papoušek nikdy neměl dostat:

 • čokoláda
 • avokádo
 • slaná jídla
 • houby
 • cibule a česnek
 • káva či cokoliv s kofeinem
Mláďata papouška. Čím papoušky krmit?

Co zvážit, než si papouška pořídíte?

 1. Než si pořídíte papouška, měli byste vzít také v úvahu, že se dožívají mnohem vyššího věku než ostatní domácí zvířata. Menší papoušci žijí většinou okolo 20 - 30 let, ti větší jako například Amazoňan či Kakadu až 80 let. Jeho koupi proto opravdu dobře promyslete, abyste ho po pár letech nevraceli zpátky do zverimexu.
 2. Papoušci umí být občas velmi hluční. I ti nejmenší mohou vydávat hlasité zvuky a pokud není o papouška dobře postaráno mohou jeho křit slyšet i vaši sousedé.
 3. I přesto, že většinu času stráví v kleci, papoušci potřebují pozornost a společnost. Měli byste mít možnost mu věnovat alespoň hodinu denně, kdy s ním budete cvičit, nebo ho necháte proletět.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz