Za chytrou domácnost nemusíte zaplatit majlant. Jaké výhody má chytrý dům?

Jak na chytrou domácnost?

Moderní domácnost má v sobě mnoho prvků, které ještě před pár lety patřily do sféry sci-fi literatury. Ovládání hlasem, přehled o tom, co se v bytě děje na dálku nebo třeba automatické zapínání a vypínání světel. Co ale, když na takové výdobytky budoucnosti nemáte místo v rozpočtu? Poradíme vám, jak si pořídit vybavení chytré domácnosti bez zbytečných útrat.

Přečtěte si také

3 nejlepší krémy do vánočního cukroví. Vyhraje u vás máslový, čokoládový, nebo ořechový?
3 nejlepší krémy do vánočního cukroví. Vyhraje u vás máslový, čokoládový, nebo ořechový?

Nakupujte jenom to, co opravdu využijete

Vaším hlavním nepřítelem při nakupování chytrých zařízení do domácnosti je pocit, že musíte mít kompletně zařízenou smart domácnost ve všech oblastech. Chytré vychytávky by ale neměly být jenom něco, s čím se můžete chlubit kolegům v práci. Dvojnásob to platí pro různé hlasové asistenty. Najděte doma problém, který opravdu nutně potřebujete vyřešit a soustřeďte se na něj. Možná vám dělá starost, že je váš mazlíček často o samotě a chcete ho jen párkrát za den zkontrolovat přes novou kameru. V tom případě sáhněte po smart HD bezpečnostní kameře, kterou dnes pořídíte doslova za pár stovek (slušné modely se pohybují kolem 1500 korun). Jestliže vás nezajímá spící mazlík, ale spíše někdo ve vašem domě s nekalými úmysly, pak ke kameře ještě přikupte detektory pohybu či chytrý zámek.

Chytrá řešení, která vám dají kdykoliv vědět o nějakém problému, se dají najít i pro mnohem méně náročnější úkoly. Mít dobrý detektor kouře může vás, vaše blízké i váš majetek zachránit před katastrofou. Nešvarem mnoha z nás je ale opomenutí výměny baterie v detektoru. Ten pak jen bezcílně visí ze stropu a nikomu nepomáhá. Řešením je chytrá baterie připojená k Wi-Fi síti. Když se hodnota energie v ní blíží nebezpečně nízkým hodnotám, vyběhne vám na mobilu notifikace, která se postará o to, že na výměnu nezapomenete.

Chytrá žárovka může být začátkem

Vyzkoušejte chytré domácí appky

Každé chytré zařízení má svoji specifickou aplikaci, kterou si po instalaci dané technologie stáhnete do telefonu zcela zdarma. Některé z aplikací jsou univerzální, častěji se však setkáte se softwarem přímo určeným pro dané zařízení nebo pro zařízení konkrétní značky. Mezi nejpropracovanější aplikace patří ty od specializovaných výrobců LED žárovek. Někdy si můžete vybrat až ze 16 milionů barev osvětlení a nastavit si doma přesně takovou atmosféru, která vyzdvihne prvky interiéru nebo pomůže bojovat se stresem.

Je čas vzdělávat domácnost

Jak vidíte, zavítat do světa chytrých řešení je možná snazší, než jste si na první pohled mysleli. Výsledkem je nejen vyšší komfort bydlení, ale nezřídka také úspory na energiích. Investice do nového vybavení se vám tak dokáže relativně rychle vrátit.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz