Každý týden ve vodě a jídle zkonzumujeme přibližně 5 gramů plastu

S vodou se do těla dostývý mnoho mikroplastů

Žijeme v záplavě plastů. Nezabírají ale místo jen u nás doma nebo na skládkách. Nerecyklovaný plast se velmi pomalu rozkládá a během své existence vypouští do okolí tzv. mikroplasty. Ty končí ve vodě, kterou pijeme a výjimkou není ani jídlo, které jíme. Jak se jim tedy co nejlépe vyhnout a zabránit jejich dalšímu rozšiřování?

Přečtěte si také

Máslo rychle zdražuje: Vyplatí se akce nebo privátní značky řetězců?
Máslo rychle zdražuje: Vyplatí se akce nebo privátní značky řetězců?

Kreditní karta každý týden

Od padesátých let minulého století vzniklo na Zemi více než 8 miliard tun plastu, z nichž drtivá většina skončila vyhozená venku, nejčastěji v mořích a následně v oceánech. Odtud se mohou mikroplasty šířit do všech zákoutí našeho životního prostředí, včetně těl zvířat a našich vlastních. Odhaduje se, že každý týden ve vodě a jídle zkonzumujeme asi 2000 částic mikroplastů. Dohromady to znamená přibližně 5 gramů plastů, tedy stejné množství, které najdete v běžné kreditní kartě.

A jaký je dopad takového množství na naše zdraví? Bohužel zatím neexistuje dostatečné množství studií vlivu mikroplastů na zdravotní stav lidí. U zvířat (zejména ryb) se však vysoká míra mikroplastů v těle projevuje negativně. Bez ohledu na to, zda mikroplasty snižují délku a kvalitu našeho života, bude velmi těžké se jich zbavit. Nejvíce plastových částic se nachází v pitné vodě z vodovodu, ale velké množství jich obsahují také pivo (pro Čechy někdy větší nebezpečí než pitná voda), mořské plody a sůl.

Dobrou chuť s plasty kolem nás

Filtrovat?

Když nebezpečí číhá ve vodovodu, pak je řešení jasné – kupujte balenou vodu! Avšak tím se problém neřeší, ale naopak prohlubuje. Každý den jsou na světě použity miliony plastových lahví s vodou a jejich následné nevyužití má narůstající negativní vliv na životní prostředí. Očekává se, že počet plastových lahví na světě brzy přesáhne půl bilionu kusů, což je pro mnoho z nás nepředstavitelné číslo.

Místo nakupování balené vody je lepší tu z kohoutku filtrovat. Filtračních systémů je na trhu mnoho a v různých cenových relacích. Už za pár stokorun pořídíte filtr, který výrazně sníží množství mikroplastů v pitné vodě. Nejlépe fungují filtry na bázi tzv. reverzní osmózy. Ty ale fungují někdy až příliš dobře a z vody neodstraňují jenom škodlivé látky, ale i látky pro tělo prospěšné, jako jsou vápník a hořčík. Před instalací filtru se poraďte s odborníky a zjistěte si, jaké je složení vaší současné pitné vody. Ideálně by filtr neměl narušit minerální složení vody, což ale někdy nelze, jestliže je vaším cílem odstranění mikroplastů.

plastové láhve jsou velký problém životního prostředí

Omezte plasty ve vašem životě na minimum

Tím, že přestanete kupovat kvanta plastových lahví, nekončí seznam možností, jak omezit množství plastů ve vaší domácnosti. Místo plastových nákupních tašek, které se vám doma kupí, si raději pořiďte látkovou tašku nebo proutěný košík. V obchodě se pak snažte vyhýbat všemu s plastovým obalem, což samozřejmě ne vždy lze. Důkazem je pohled například do sekce ovoce a zeleniny. Alternativou jsou specializované prodejny výrobků a potravin bez obalu. Mikroplasty se nachází i v oblečení ze syntetických látek a ve velkém množství kosmetiky. Naštěstí si lze pořídit do chytrého telefonu například aplikaci Beat the Microbead, která vám po naskenování čárového kódu řekne, který z kosmetických výrobků v sobě mikroplasty obsahuje. Omezte na nutné minimum také ježdění v autě a raději volte veřejnou dopravu. Překvapivě velké množství mikroplastů se totiž do životního prostředí dostane z opotřebovaných pneumatik.

Život s minimálním množstvím plastů není jednoduchý, ale vaše zdraví i zdraví přírody kolem nás za to určitě stojí.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz