Jak si jednou provždy udržet pořádek v garáži i ve sklepě?

Garáž dokáže ukrývat poklady, ale úklid je třeba

Potřebuje vaše garáž nebo sklep mapu, na které mají návštěvníci vyznačenou jedinou možnou cestičku skrz změť haraburdí? Pak je možná načase pustit se do úklidu. Jak ale víme, bez přípravy se z úklidu stane chaotická činnost, která zabere zbytečné množství času. Máme pro vás rady, které zaručí, že se vám bude uklízet snadno a úspěšně.

Přečtěte si také

Sladkovodní řasy plné zdraví. Čím se liší a proč je při nákupu důležitá země původu?
Sladkovodní řasy plné zdraví. Čím se liší a proč je při nákupu důležitá země původu?

Chce to čas

Důvodů, proč se nám do uklízení sklepa nebo garáže nechce, může být mnoho. Většinou se ale jedná spíše o výmluvy. Místo vymýšlení dalších si stanovte přesné datum, do kdy chcete mít všechno hotovo a za každou cenu se ho držte. Nejasné plány do budoucna vždycky končí stejně – neuklizeným nepořádkem, do kterého putuje nová dávka zbytečností. Připravte se na to, že úklid vám zabere minimálně jeden celý víkend. Pro zrychlení procesu zkuste zapojit do práce všechny fyzicky zdatné členy rodiny nebo ochotné kamarády.

Organizujte

Úspěšné vyklizení sklepa nebo garáže si vyžaduje určitou organizační přípravu. Připravte si čtyři velké krabice, které jasně označte, aby se vám mezi sebou nepletly. Do jedné krabice půjde všechno, co považujete za zbytečný odpad, do druhé dávejte věci, které se chystáte rozdat, do třetí patří obsah, který si chcete určitě ponechat a do čtvrté věci, které můžete přesunout jinam. Pokud se v útrobách vašeho sklepa nebo garáže nalézá něco cenného, co ale nutně nepotřebujete k životu, tak možná přidejte krabici určenou věcem na prodej.

Uklízení musí mít svůj řád. Místo toho, abyste vytahovali ven všechno, co se vám náhodou připlete pod ruku, si rozdělte prostor do několika zón a vyklízejte je postupně. S garáží je nejlepší začít od předu a odstraňovat nejdříve všechno, co leží na zemi. Poté vytahejte všechen velký nábytek jako stoly a skříně. Nakonec posbírejte zbytky.

Rozdělování věcí do krabic je skvělou metodou, jak uklízet rychle a efektivně.

Chce to nebýt sentimentální

Lidé si vytvářejí ke svému majetku po čase vztah. Bohužel, výsledkem takové sentimentality většinou bývá sklep a garáž naplněná k prasknutí absolutně nepotřebnými věcmi. Opravdu se nad každým předmětem zamyslete a pokud jste se ho během posledních 12 měsíců vůbec nedotkli, tak by měl putovat jinam. Buď do kontejneru nebo k někomu, kdo pro vás zbytečný předmět opravdu bude používat. Jestli máte alespoň nějaký přehled o tom, co se ve vašem sklepě nebo garáži nachází, pak předem obvolejte známé a poptejte se, od čeho by vám mohli ulehčit.

Chce to menší investici

Po úplném vyklizení prostoru se pusťte do čištění. Pryč by měly zejména olejové a jiné skvrny či návštěvníci z říše hmyzu. No a když vymetete všechny pavouky a vytřená podlaha uschne, tak stačí všechno naházet zpět. Špatně! Místo nového chaosu začněte novou kapitolu v životě vašeho sklepa nebo garáže pořádkem.

Pořiďte si regály, na kterých můžete věci srovnat v krabicích. Možná se bojíte toho, že strávíte celý další víkend šroubováváním. Pro takové případy jsou určeny bezšroubové regály, které namontujete snadno a rychle. Nezapomeňte krabice s uloženými věcmi řádně označit podle způsobu jejich využívání. Vánoční ozdoby by neměly být zamotané spolu se zahradním náčiním. Řiďte se tím, že věci, které používáte často, by měly být uloženy přibližně ve výšce vašich očí a snadno dostupné.

Mějte úklid na háku

Základem pro udržení přehledu a pořádku v garáži jsou závěsné policové systémy (na výběr jsou celé řady dřevěných i kovových regálů se třemi až pěti policemi nad sebou). Maximální nosnost police kovového bezšroubového regálu bývá až 400 kg, lze je tak využít pro uskladnění různého nářadí a těžkých materiálů.

Pro lehčí předměty (ovoce, zeleninu, autokosmetiku, drobné sportovní náčiní) plně postačí dřevěné policové systémy, které unesou sice méně, ale jsou za nižší cenu. Aby se nářadí a jiné „hračky“ pro muže nepomíchaly a byly rychle k nalezení, je šikovné je uložit do plastových boxů (mohou být různě barevné).

Správný kutil má v garáži i místo na pracovní stůl, který slouží jak pro práci samotnou, tak i k uskladnění drobného nářadí. Může si pořídit i dílenský vozík.

Jestliže vás velký úklid jednou za pár let nebaví, tak uklízejte a vyhazujte věci ze sklepa a garáže pravidelně. Zjistíte pak, že dlouhodobé udržení pořádku nakonec není žádná věda.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz