Hrušky - věčná ovocná dvojka, která snižuje riziko osteoporózy a hodí se při dietě

Hrušky jsou bohatým zdrojem vlákniny a skvěle chutnají v kompotu, sušené i v koláči

Někdo má rád máslovky, jiný zase hrušky tvrdé jako kámen. Ať už sáhnete po jakémkoli druhu, vězte, že s hruškami svému tělu prospějete. Navíc jsou ideální na další zpracování. Proč se o ně zajímat? A co s nimi lze všechno provést?

Přečtěte si také

Virtuální adventní kalendáře obchodů jsou novým hitem! Otevírejte okénka a vyhrávejte skvělé ceny
Virtuální adventní kalendáře obchodů jsou novým hitem! Otevírejte okénka a vyhrávejte skvělé ceny

Co všechno skrývá hruška pod slupkou?

Podobně jako mnoho ovoce (a samozřejmě zeleniny) i hrušky obsahují řadu zdraví prospěšných látek. Jsou zejména bohatým zdrojem vlákniny, která podporuje trávení, dále obsahují vitamín C, sodík, vápník (kosti), železo (krvinky), hořčík (proti křečím a zklidňuje), zinek (imunita a potence) a také vitamíny skupiny B (pozor, ty jsou pod slupkou, proto je neloupeme). Tento zdravý koktejl v jednom plodu nese pouhých 70 kalorií.

Zdraví v režii hruškové mánie

 • posilují imunitní systém (zejména díky vitamínu C)
 • pomáhají při zácpě a působí proti hnilobným procesům ve střevě - pozor čerstvé plody by se neměly konzumovat, pokud trpíte poruchami žlučníku nebo akutním průjmem
 • chrání cévní stěny, čímž snižují rizika kardiovaskulárních chorob i mozkové mrtvice
 • detoxikují - odvádějí z těla toxické látky (urychlují činnost střev)
 • snižují riziko osteoporózy
 • zlepšují náladu (působí na nervový systém)
 • jsou vhodné při dietě i pro diabetiky (mají nízký glykemický index)
Hrušky pomohou s trávením, chrání srdce, detoxikují a jsou vhodné pro diabetiky

Jak využít hruškových darů?

Zdravá svačinka v podobě čerstvé hrušky je samozřejmě základ, ale co si třeba doma vytvořit hruškové křížaly, kompot, marmeládu, chutný koláč, zdravé smoothie (ovocný nápoj), hruškové pyré (to lze poté i zamrazit) a nebo muffiny? V obchodech navíc můžete získat i hrušky sušené mrazem.

Hruškové křížaly

Na hruškové křížaly se hodí zejména zralé, ale ne moučné plody. Nakrájejte hrušky na plátky (tenké budou víc křupat). Pokud chcete zachovat světlou barvu, namočte plátky před dalším zpracováním do vody s kyselinou citronovou (na 1 l vody cca 2 lžičky kyseliny citronové) a nechte okapat. Pokud nemáte sušičku, využijte trouby. Hrušky dejte na plech s pečícím papírem. Teplotu nejprve nastavte na 50 ˚C a nechte zde kousky sušit cca 2 hodiny (ideálně s pootevřenými dvířky, aby mohla uniknout vlhkost). Poté teplotu zvyšte na cca 70 ˚C. Po cca 5 hodinách je otočte a snižte teplotu opět na 50 ˚C. Jakmile hrušky přestanou být pružné, je hotovo.

Hruška na slano? Zkuste je se sýrem a ořechy

Omyjte 3 střední hrušky, nakrájejte je na měsíčky a zbavte jádřince. Poté je na rozehřátém másle lehce opékejte na pánvičce. Přidejte cca 50 g vlašských ořechů, 5 lžic cukru moučky a nechte vše zkaramelizovat. Směs servírujte s listy ledového salátu a na kostičky nakrájeným sýrem (hodí se například niva). Pro vyniknutí chuti lze pokapat balzámovým octem.

Vytvořte si domácí křížaly v pohodlí domova. Získáte skvělou zdravou svačinku

Tipy k hruškám pro vás od Kupi.cz

 • odvar z listů pomáhá rozpouštět močové a žlučníkové kameny
 • čaj ze sušených hrušek pomáhá proti průjmu
 • pečené a vařené hrušky pomáhají proti kašli
 • hrušková maska pomůže suché pleti (nastrouhejte hrušku a smíchejte se lžičkou hustého bílého jogurtu, případně kapkou medu, nechte na obličeji působit cca 20 minut a poté smyjte)

Nenechte se zruinovat

Abyste si hrušky užily opravdu dosyta, využijte některou z akčních nabídek. A nemusíte je složitě hledat, využijte k tomu skvělý nástroj Kupi.cz, který na svých stránkách velké množství letáků a akcí seskupuje. A že zrovna hrušky nejsou v akci? Stačí si je dát do oblíbených a jakmile se zde objeví, vy o tom budete vědět.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz