Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Víte kam správně vyhodit ruličku od toaletního papíru? Jak správně třídit odpad z domácnosti

Víte kam správně vyhodit ruličku od toaletního papíru? Jak správně třídit odpad z domácnosti

V České republice jsme skutečně svědomití, co se třídění odpadu týče. Umíme si poradit takřka se vším. Víte ale, v čem se nejvíce chybuje? Existují odpadky, které rozhodně do kontejneru nepatří. Přesto tam často končí! Naopak některý odpad lze pohodlně vytřídit, ale nevíte o tom. O které kusy jde a kam s nimi?

Přečtěte si také

Pokožka v zimě trpí. Jak se vyhnout suché kůži a ubránit vráskám?
Pokožka v zimě trpí. Jak se vyhnout suché kůži a ubránit vráskám?

Lahev od oleje

Máme na mysli stolní olej. Ač menší znečištění není pro recyklaci plastu problém, mastnota vadí! Proto sběrny žádají tříditele, aby plastové lahve pečlivě vymyli mýdlem a teplou vodou. Zástupce odpadové společnosti REMA Systém dokonce doporučuje lidem, kteří lahve vymývat nechtějí, aby je odhodili do směsného odpadu!

Kelímky od jogurtů i špinavé

Pro kelímky od jogurtů i jiné plastové nádoby neplatí absolutní čistota. Nemusíte tedy vymývat lahvičku od šamponu nebo právě kelímek. Požadavkem však je řádné zpracování produktu. Máte-li doma prošlý krém, nevyhazujte ho do plastu celý. Nejprve se zbavte obsahu - ideálně ho umístěte do směsného odpadu. Nádobku pak vytřiďte do plastu.

Kam s polystyrenem?

Nejvíce otázek se točí okolo polystyrenu. Patří do plastu či nikoli? Ano, ale… Polystyren nesmí být znečištěn omítkou či dalšími stavebními prvky. Pak je považován za stavební odpad. Jakýkoli jiný kus polystyrenu je v plastu vítán. Máme na mysli například obaly od potravin či polstrování krabic u elektroniky.

obal od vajec nepatří do tříděného odpadu

Obal od vajec? Do koše!

Ač v dobré víře, plno lidí vyhazuje obaly od vajíček do kontejneru na papír. Jenže to má háček. Obaly už jsou několikrát recyklované, a proto to není znovu možné. Nejlépe jim bude ve směsném odpadu. Díky svému složení se velmi rychle rozkládají.

Věděli jste, že…

… papír lze recyklovat pouze sedmkrát?

Rulička od toaletního papíru je záhada. Nebo ne?

Rulička je na tom podobně jako obal na vejce. Jedná se o recyklovaný kousek, který už nelze znovu využít. Proto musí končit ve směsném odpadu. Ale netýká se to jen ruliček od toaletního papíru! Řadíme sem také ruličku od kuchyňských utěrek nebo třeba obalu knih.

Třídění plastů je důležité. Rozkládají se dlouho.

Není sklo jako sklo

Většinu skleněných výrobků skutečně můžete odnést do kontejneru na sklo. Ale pozor! Neřadí se sem zrcadla, autoskla nebo drátěná skla. Ty je třeba odnést do sběrného dvora, kde se o ně bezplatně postarají. Rozhodně je nenechávejte válet před kontejnerem nebo někde venku. Mohou být nebezpečné pro kolemjdoucí děti nebo zvířata.

Papírové kapesníčky nepatří do kontejneru!

Ač se dají papírové kapesníčky zrecyklovat ještě mnohokrát, vzhledem k jejich účelu končí ve směsném odpadu. Jde o hygienu, která by vhozením kapesníku do kontejneru, byla porušena.

Naše rada

Nechcete zbytečně plýtvat papírem? Pořiďte si látkové kapesníky, které můžete mnohokrát vyprat.

Tohle do kontejnerů rozhodně nepatří!

Kromě výše jmenovaných výrobků existuje celá řada dalších, které patří do sběrného dvora nebo do směsného odpadu.

 • Novodurové trubky
 • Podlahové krytiny
 • Pneumatiky
 • Dětské pleny
 • Dámské hygienické potřeby
 • Vatové tyčinky do uší
 • Účtenky
 • Tlakové nádoby
 • Plechovky od barev
třídění odpadu

Znáte správné označení?

Pokud si nejste jistí správným kontejnerem, výrobci produktů vám to usnadnili. Na každém obalu se nachází symbol, který vás správně nasměruje. Víte, který co znamená?

 • PAP, 20, 21, 22 - Jeden z těchto symbolů vždy odkazuje na kontejner s papírem.
 • C/PAP, 81, 84 - Zpravidla se jedná o nápojové kartony, které dle značky roztřídíte. Některá města přijímají tetrapaky v kontejneru a plast.
 • FE, AL, 40-49 - Jedná se o kov. Tam také odpadek patří.
 • GL, 70, 71, 72 - Tyto značky oznamují, že se jedná o sklo a měli byste obal odnést do zeleného kontejneru.
 • 1, 2, 4, 5, 6, PP, PET, PS, HDPE, LDPE - Všechny tyto značky odkazují na plast a vy je tam můžete s klidným svědomím odnést.