Potraviny ze supermarketu, které si doma vyrobíte sami. A levněji!

Domácí jahodová zmrzlina je zdravá a skvěle chutná

Věděli jste, že si některé potraviny můžete vyrobit doma? Zaplatíte méně a navíc získáte přehled o použitých ingrediencích! Které pochoutky to jsou a jak je připravit? Poradíme vám ty nejlepší fígle, jak toho docílit co nejsnáze.

Přečtěte si také

V Evropě hrozí, že díky koronaviru může být brzy nedostatek ovoce a zeleniny
V Evropě hrozí, že díky koronaviru může být brzy nedostatek ovoce a zeleniny

Proč si vyrábět potraviny doma?

Výrobou vlastních pochoutek ušetříte fůru peněz. Navíc se zbavíte přebytečného odpadu, neboť právě vaše vytoužené lahůdky jsou obaleny v horách plastu. A pokud si je dopřáváte pravidelně? Finální částka i odpadky vzrostou do překvapivých sum. Dbáte-li o zdravou stravu, pak vás potěší, že máte absolutní kontrolu nad všemi použitými přísadami. Žádná Éčka, přebytečné cukry nebo konzervanty.

Džus bez Éček

Nechcete-li vymačkávat ručně každý kousek ovoce, vyplatí se vám zakoupit odšťavňovač. Počáteční investice je vyšší, to je pravda. Ale vyplatí se vám na mnoho let dopředu! S vlastní úrodou se celková částka ještě snižuje. Musíte-li si kupovat ovoce v supermarketu, vyhlížejte slevy. Tak můžete koupit mnoho ovce za menší peníze. O to více džusu pak dostanete.

Jak na to

Nashromáždíte dostatečný počet ovoce a dle potřeby ho můžete oloupat či nakrájet na menší kousky. Vložíte do odšťavňovače a během pár okamžiků máte domácí džus.

Vychutnejte si domácí džus bez přidaných cukrů a barviv.

Domácí zmrzlina

Domácí zmrzlinu snadno vyrobíte za pomocí smoothie mixéru nebo kteréhokoliv jiného. Podmínkou jsou čepele. Výhodou domácí zmrzliny je stoprocentní podíl ovoce, žádné cukry navíc nebo Éčka, které se vyskytují zejména v točené zmrzlině.

Jak na to

Vyndejte ovoce přímo z mrazáku - můžete zkusit i zeleninu. Fantazii se meze nekladou. Přidáte cukr, pokud jej požadovaná chuť vyžaduje, a můžete mixovat. Mixujte dokud nebude mít směs jemnou konzistenci, aby vás nestudily zuby z kousků ledu.

Rychlý dezert, který nahradí jogurt

Jogurty jsou drahé. Obsahují velké množství cukrů a leckdy v nich nenajdeme ani pořádný kousek ovoce. Řešením je pudink! Jeden sáček stojí pár korun a uděláte z něho čtyři mističky.

Jak na to?

Vyberte si příchuť pudinku a po dochucení cukrem a nasypáním do mléka, vařte. Na sáčku bývá podrobný návod určený k danému typu pudinku. Mističku mezitím můžete zaplnit piškoty, ovocem nebo i kousky čokolády. Zkrátka vším, na co máte chuť. Za pár minut vyrobíte levný dezert, na kterém si pochutná celá rodina.

Jogurt za méně korun

Vyrábět si doma celý jogurt je tak snadné. Stačí vám do začátku 1 jogurt s aktivními kulturami, ze kterého vyrobíte i více než 1 litr poctivého jogurtu. Navíc docílíte takové chuti, která vám bude zcela vyhovovat přidáním ovoce nebo oříšků.

Jak na to

Pořiďte si obyčejný bílý jogurt, jaký vám vyhovuje. Doma ho “vyklopte” do jogurtovače společně s mlékem a nechte přístroj pracovat.  Dochuťte oříšky, ovocem nebo třeba sirupem. Většinu použitých přísad máme doma všichni, a proto neutratíte peníze navíc. Obsah cukru v jogurtu záleží opět jenom na vás, proto získáte zdravější variantu.

Věděli jste...

... Jogurt se dá vyrobit i rychlovarné konvici nebo pekárně. Na trhu existuje celá řada spotřebičů, které jsou multifunkční. 

máslo

Co všechno lze nahradit domácí alternativou?

  • Sušenky vyměňte za domácí buchtu.
  • Za pomocí domácí pekárny není problém čerstvý chléb či knedlík, který máte bez práce připravený během několika okamžiků.
  • Kupované pomazánky můžete nahradit domácími.