Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Jak poznat kvalitní mák v obchodech? Zázrak z polí podporuje tvorbu červených krvinek i spermií

Mák

Právě Češi patří k největším konzumentům i producentům potravinářského máku na světě. Mák je vynikající chuťově a prospívá zdraví. Jak ale poznat kvalitní mák a jak ten šizený? Podívejme se na to.

Přečtěte si také

Alkohol bez alkoholu. Na český trh vstupují speciální destiláty
Alkohol bez alkoholu. Na český trh vstupují speciální destiláty

Mák má antioxidačními účinky. Vůni způsobuje velké množství mastných kyselin a esenciálních olejů, které snižují hladinu škodlivého cholesterolu LDL a zvyšují hladinu HDL cholesterolu v krvi. Vnější slupka máku je zdrojem vlákniny a ve 100 g syrových semen je 51 % doporučené denní dávky pro zdravé trávení. Mák obsahuje vitaminy skupiny B, jako thiamin, pyridoxin, riboflavin, niacin, kyselinu pantothenovou a listovou, minerály, jako železo, měď, vápník, draslík, mangan, zinek a hořčík.

  • Podporuje tvorbu červených krvinek i spermií, trávení i syntézu nukleových kyselin.  
  • Vápníku má 12x více než kravské mléko, je prevencí osteoporózy, zlepšuje stav kostí, zubů, kvalitu nehtů a vlasů.
  • Proti vráskám i infarktu působí vitamin E, silný antioxidant zvyšuje detoxikační schopnost jater, tvorbu červených krvinek, růst svalových tkání, zabraňuje vzniku vrásek, snižuje výskyt infarktu a mrtvice.
  • Mák je i kvalitním zdrojem bílkovin. Ve 100 g je 20 gramů proteinů, podobně jako v libovém hovězím nebo vepřovém mase a podporuje hubnutí.
  • Obsahuje až 7x víc vlákniny než jablko a podporuje trávení i detoxikaci.
  • Je zdrojem energie, zlepšuje paměť, uvolňuje křeče a pomáhá od stresu.
  • Příznivě působí na srdeční tep i krevní tlak.
Makovice

Jak je to s opiáty

Sušený potravinářský mák obsahuje jen minimální množství opiových alkaloidů, jako je morfin, thebain, kodein a papaverin. Ty se získávají zejména z nezralých makovic. Při konzumaci potravin s mákem se nemusíte obávat jejich působení. Výtažky ze semen se využívají ve farmacii do přípravků na kašel pro vykašlávání.

Technický mák

Technický mák je pěstovaný v zahraničí na přípravu léků pro farmaceutický průmysl. Z rostliny se používá jen makovina, tedy makovice s částí stonku. Semena jsou z hlediska farmakologického průmyslu odpadem, jsou dřevitá, nahořklá a často jsou znečištěna alkaloidy. Pro svou nízkou cenu se mohou používat do nádivek a směsí jako náhražka modrého máku. Spotřebitel pak nepozná kvalitní semena od nekvalitních a nerozezná ani vysoký podíl alkaloidů. Je hnědý až šedý, hořký až pálivý.

Makvice

Jak poznat ten pančovaný

Modrý mák vypěstovaný v České republice je dražší, s typickou makovou vůní a chutí. Spotřebitelům může pomoci Česká cechovní norma, která podle označení na obalu určí původ a kvalitu modrého máku. Pozor byste si měli dát na mletý mák. Jistotou je nakupovat mák u farmáře a v obchodech hledat výrobky, kde je pěstitel na obalu přímo uveden. Ročně se u nás sklidí 26 000 tun máku a spotřeba je 4 500 tun, tedy 430 gramů máku na osobu. Průměrně sníme za rok 25 buchet s makovou náplní. Mezi modrosemenné odrůdy patří Major, Aplaus a Onyx, bělosemenné odrůdy se pěstují spíše na vývoz. Téměř všechen mák je určen pro potravinářství.

Jak ho konzumovat a skladovat

Skladovat se má v temnu, suchu a chladu, aby nežlukl. Z umletého a tepelně neupraveného máku se do těla lépe vstřebají potřebné vitamíny a živiny. Můžete si jej přidat do jogurtů, kaší a smoothie.