Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Jak poznat kvalitní mák v obchodech? Zázrak z polí podporuje tvorbu červených krvinek i spermií

Jak poznat kvalitní mák v obchodech? Zázrak z polí podporuje tvorbu červených krvinek i spermií

Právě Češi patří k největším konzumentům i producentům potravinářského máku na světě. Mák je vynikající chuťově a prospívá zdraví. Jak ale poznat kvalitní mák a jak ten šizený? Podívejme se na to.

Přečtěte si také

Petrželka nepatří jen do polévky. Podpoří vaši krásu i zdraví
Petrželka nepatří jen do polévky. Podpoří vaši krásu i zdraví

Mák má antioxidačními účinky. Vůni způsobuje velké množství mastných kyselin a esenciálních olejů, které snižují hladinu škodlivého cholesterolu LDL a zvyšují hladinu HDL cholesterolu v krvi. Vnější slupka máku je zdrojem vlákniny a ve 100 g syrových semen je 51 % doporučené denní dávky pro zdravé trávení. Mák obsahuje vitaminy skupiny B, jako thiamin, pyridoxin, riboflavin, niacin, kyselinu pantothenovou a listovou, minerály, jako železo, měď, vápník, draslík, mangan, zinek a hořčík.

  • Podporuje tvorbu červených krvinek i spermií, trávení i syntézu nukleových kyselin.  
  • Vápníku má 12x více než kravské mléko, je prevencí osteoporózy, zlepšuje stav kostí, zubů, kvalitu nehtů a vlasů.
  • Proti vráskám i infarktu působí vitamin E, silný antioxidant zvyšuje detoxikační schopnost jater, tvorbu červených krvinek, růst svalových tkání, zabraňuje vzniku vrásek, snižuje výskyt infarktu a mrtvice.
  • Mák je i kvalitním zdrojem bílkovin. Ve 100 g je 20 gramů proteinů, podobně jako v libovém hovězím nebo vepřovém mase a podporuje hubnutí.
  • Obsahuje až 7x víc vlákniny než jablko a podporuje trávení i detoxikaci.
  • Je zdrojem energie, zlepšuje paměť, uvolňuje křeče a pomáhá od stresu.
  • Příznivě působí na srdeční tep i krevní tlak.
Makovice

Jak je to s opiáty

Sušený potravinářský mák obsahuje jen minimální množství opiových alkaloidů, jako je morfin, thebain, kodein a papaverin. Ty se získávají zejména z nezralých makovic. Při konzumaci potravin s mákem se nemusíte obávat jejich působení. Výtažky ze semen se využívají ve farmacii do přípravků na kašel pro vykašlávání.

Technický mák

Technický mák je pěstovaný v zahraničí na přípravu léků pro farmaceutický průmysl. Z rostliny se používá jen makovina, tedy makovice s částí stonku. Semena jsou z hlediska farmakologického průmyslu odpadem, jsou dřevitá, nahořklá a často jsou znečištěna alkaloidy. Pro svou nízkou cenu se mohou používat do nádivek a směsí jako náhražka modrého máku. Spotřebitel pak nepozná kvalitní semena od nekvalitních a nerozezná ani vysoký podíl alkaloidů. Je hnědý až šedý, hořký až pálivý.

Makvice

Jak poznat ten pančovaný

Modrý mák vypěstovaný v České republice je dražší, s typickou makovou vůní a chutí. Spotřebitelům může pomoci Česká cechovní norma, která podle označení na obalu určí původ a kvalitu modrého máku. Pozor byste si měli dát na mletý mák. Jistotou je nakupovat mák u farmáře a v obchodech hledat výrobky, kde je pěstitel na obalu přímo uveden. Ročně se u nás sklidí 26 000 tun máku a spotřeba je 4 500 tun, tedy 430 gramů máku na osobu. Průměrně sníme za rok 25 buchet s makovou náplní. Mezi modrosemenné odrůdy patří Major, Aplaus a Onyx, bělosemenné odrůdy se pěstují spíše na vývoz. Téměř všechen mák je určen pro potravinářství.

Jak ho konzumovat a skladovat

Skladovat se má v temnu, suchu a chladu, aby nežlukl. Z umletého a tepelně neupraveného máku se do těla lépe vstřebají potřebné vitamíny a živiny. Můžete si jej přidat do jogurtů, kaší a smoothie.