Do příručního zavazadla se můžete sbalit i na několik týdnů. Stačí pár triků

Někdy je cena za odbavené zavazadlo v letadle vyšší než cena samotné letenky, je důležité umět se správně zabalit.

Vyrážíte na prodloužený víkend do světa? S nízkonákladovými leteckými společnostmi je čím dál jednodušší sehnat levné letenky téměř kamkoli. Za tyto ceny ale většinou nemáte možnost nechat si odbavit velké 20 kg zavazadlo. Někdy je cena za odbavené zavazadlo vyšší než cena samotné letenky. Pak přichází na řadu umění balení aneb jak se sbalit do příručního zavazadla. 

Přečtěte si také

Obchody stahují z prodeje závadné vlašské ořechy, rozinky a med. Nemáte je doma také?
Obchody stahují z prodeje závadné vlašské ořechy, rozinky a med. Nemáte je doma také?

1. Vyberte správný kufr

Pro cestování s příručním zavazadlem potřebujete nejprve správnou velikost a druh zavazadla. Velikost kufru na palubu by neměla přesáhnout 55 x 40 x 20 cm. Každá letecká společnost může tuto velikost upravit o pár centimetrů a konkrétní velikost najdete ve své letence. Když si kupujete kufr, setkáte se nejčastěji s velikostmi označenými písmeny S, M, L. Kufr, který je možné vzít na palubu je kufr velikosti S.

Při výběru kufru musíte vybírat mezi skořepinovým kufrem, který má pevnou plastovou schránku a látkovým kufrem. Výhoda skořepinových kurů je, že mají často 4 kolečka a snadno se s nimi manipuluje při přejezdech po letišti. Pokud do nich dáte cenné věci, pevná schránka je ochrání. Na druhou stranu se jejich velikost už nijak nepoddá, když je chcete naplnit více než obvykle. Pokud jste nuceni dát vaše zavazadlo do zavazadlového prostoru, plast může při přehazování kufrů prasknout. Látkový kufr je více poddajný. Pokud balíte tak, že vám nezbyde ani milimetr volného místa, látkový kufr vám dá více možností. Látka se ale může po nějaké době ošoupat nebo protrhnout.  

2. Rolujte a organizujte

Váš kufr možná na první pohled vypadá maličký, ale když na to půjdete od lesa, vejde se vám tam celá garderoba. Cestovatelé, kteří jezdí na lehko nedají dopustit na různé organizéry do kufru. Můžete je najít pod pojmem packing cubes. Jsou to obaly, do kterých můžete roztřídit své věci a poté je skládat do kufru jako stavebnici. Praktické je, pokud jsou průhledné.

Když už si budete organizovat místo v kufru, nezapomeňte na techniku rolování. Jak ji jednou zkusíte, už nikdy jinak nebalíte. Oblečení motejte do ruliček. Když jej srolujete, nezmuchlá se, a roličky vyplní každou volnou skulinu. Získáte tak nepoměrně více místa na další věci. Rolujte své oblečení i do packing cubes. Osvědčená technika je také vyplňování dutých míst. Do bot si dejte ponožky. Řasenku strčte mezi trička a kartáček do boku kufru.

3. Šetřete kosmetikou

Když si berete svůj kufr na palubu, nemůžete s sebou vést moc tekutin. Většina leteckých společností dovoluje vzít si s sebou celkem 0,5 l tekutin, ale jednotlivé lahvičky nesmí být větší než 100 ml. Velmi osvědčeným pomocníkem pro cestování jsou vlastní cestovní kosmetické lahvičky. Pořídíte je většinou v setu a můžete do nich nadávkovat sprchový gel, šampón nebo třeba zubní pastu a používat je opakovaně. Lahvičky pak projdou snadno kontrolou, a navíc ušetříte spoustu místa i váhy v kufru. 

Při balení zavazadel si udělejte hromádky a z každé odeberte několik nepotřebných věcí.

Co nechat doma

Až budete balit, měli byste si udělat jednu důležitou hromádku – co nebrat. Určitě máte v kufru spoustu věcí, bez kterých se obejdete.

  • Pokud nejedete na Fashion Week, neberte si na každý den celý nový outfit. Vezměte si jednoduché a jednobarevné oblečení a k tomu co nejméně kalhot nebo sukní je možné. Když máte například 2 kalhoty a 5 triček, máte už 10 různých kombinací.
  • Nechte doma ostré předměty jako jsou kapesní nožíky. Neprošly by letištní kontrolou.
  • Neberte si fén, bývá na hotelu. A pokud jedete do tepla, vlasy usuší sluníčko.
  • Ve většině ubytování dostanete ručník. Proto se před cestou ujistěte, jestli jej potřebujete, nebo si pořiďte cestovní rychleschnoucí ručník, který se smotá do malé ruličky. Běžné ručníky zabírají mnoho místa.
  • Pokud to jde, netahejte s sebou velké zásoby jídla.

Poslední položka, kterou nechte doma jsou starosti. Pokud s sebou budete mít doklady a peníze, vše se dá na cestách vyřešit nebo dokoupit. Užijte si dovolenou s klidnou hlavou. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz