4 důvody, proč byste v létě rozhodně neměli jezdit na zimních pneumatikách

Zimní pneumatiky v létě nevykazují ty nejlepší jízdní vlastnosti.

Jezdit na sněhu s letními pneumatikami by si asi nikdo z nás nedovolil. Ale jak je to v opačné situaci? Existuje nějaké riziko, brázdíte-li celoročně silnice na zimních pneumatikách? Je investice do dvou sad pneumatik zbytečná? Přečtěte si náš článek, který vám možná otevře oči.

Přečtěte si také

Vyřezávání dýní, zapalování svíček a strašidelná výzdoba. Co mají společného Halloween a Dušičky?
Vyřezávání dýní, zapalování svíček a strašidelná výzdoba. Co mají společného Halloween a Dušičky?

Opravdu levnější?

Sezónní přezouvání pneumatik znamená pro řidiče značnou investici. Proto se mnoho z nich rozhodne pořídit si celoroční nebo jezdit stále na pneumatikách zimních. I přesto, že neexistuje prokazatelné riziko v jejich používání po dobu letních měsíců, řekneme vám, proč byste to dělat neměli. Zimní pneumatiky jsou vyrobeny tak, aby nejlépe fungovaly v minusových teplotách. Dává tedy smysl, že využíváme-li je v teplotách výrazně vyšších, nemají tak dobré jízdní vlastnosti. A protože jsou vyrobeny z měkčích prvků, v horku se mohou nerovnoměrně opotřebovávat. V dlouhodobém hledisku tedy neušetříte, protože budete muset pneumatiky měnit o to častěji.

Sezónní výměnou pneumatik ušetříte na palivu a jízda bude bezpečnější.

Šetřete palivo i planetu

Jezdíte-li v létě na zimních pneumatikách, platíte za benzín víc. U kratších cest si toho nemusíte všimnout. Ale chystáte-li se s rodinou na letní dovolenou, náklady na palivo mohou stoupnout až o tisíce korun. Vyšší spotřebu má na svědomí měkčí guma pneumatik, která v horku mění svůj tvar a má vyšší odpor. Tím neubližujete jen své peněžence, ale i životnímu prostředí. Jak vaše auto spotřebovává více paliva, je hlučnější a produkuje vyšší hladinu oxidu uhličitého. Ten životní prostředí znečišťuje. Měkká směs na pneumatikách má tendenci se po styku s vozovkou více trhat a její drobné části se tak dostávají do okolí a podzemních vod, čímž znečišťují přírodu.

Bezpečí až na prvním místě

Jelikož zákon nezakazuje jízdu na zimních pneumatikách v letních měsících, zdálo by se, že s jejich používáním opravdu není spojené žádné riziko. Ve vyšších rychlostech se ale auto hůře ovládá a kritická situace může nastat ve chvíli, potřebujete-li rychle zabrzdit. Zimní pneumatiky mají obecně delší brzdnou dráhu, protože se kvůli svému drážkování nemohou o vozovku pořádně opřít a tak mají nižší přilnavost. A věřili byste, že ve vysokých letních teplotách se tato brzdná dráha prodlužuje až o třetinu? Srovnáme-li je s letními plášti, jejich brzdná dráha je na mokru až o 45 % delší.

Tip: potřebujete něco nového pro vašeho čtyřnohého parťáka? Mrkněte na akční letáky auto moto na Kupi.cz.

Zimní pneumatiky mají vyšší odpor, což znamená i vyšší spotřebu paliva.

Pozor na pokuty v zahraničí

Jezdíte-li v létě na zimních pneumatikách, nehrozí vám v českých luzích a hájích žádná pokuta. Oproti tomu v jiných evropských státech se vám toto rozhodnutí může prodražit! Chystáte se o prázdninách do oblíbené dovolenkové destinace v Itálii? Přezujte gumy na letní! V opačném případě vás čeká pokuta, která se může vyšplhat až na 50 tisíc korun. Italští karabiniéři vám mohou auto dokonce zabavit.

Nevěřte příliš nízkým cenám! Nabízí vám obchodníci na tržnici levné asijské pneumatiky? Nepodlehněte lákavé ceně. Značkové pneumatiky budou vždy vykazovat lepší jízdní vlastnosti. A na bezpečnosti své a svého okolí byste šetřit neměli.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz