Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Jste závislí na kávě? Má to i o své velké výhody

Jste závislí na kávě? Má to i o své velké výhody

Pokud milujete kávu, určitě vás tyto informace potěší. Káva nemusí být jen strašákem. Pro naše tělo umí být i prospěšná. Jaké jsou výhody pravidelného pití kávy? Čtěte dál.

Přečtěte si také

Exotické kaki je plné vitamínů, ale jen málokdo jej umí správně jíst
Exotické kaki je plné vitamínů, ale jen málokdo jej umí správně jíst

Dokud nedostanete svoje ranní kafe, potácíte se po domě jako zombie. Šálky tmavého a aroma vydávajícího moku vás provázejí celým dnem. Poznáváte se? Své závislosti jste si plně vědomi a nemíníte se jí vzdát. Děláte dobře. Káva totiž může být velmi prospěšná. I když se ve většině článků dočtete, jak káva tělu škodí a jaká přináší rizika, my to vezmeme z druhé strany.

Lahodná káva

I když přináší každodenní pití kávy závislost, přesto se svému oblíbenému horkému nápoji nemusíte vyhýbat. Najdou se i pozitivní faktory.

Je prospěšná pro játra

Mnohé výzkumy dokazují, že pití kávy chrání naše játra před nemocemi, jako je fibróza, cirhóza i rakovina. Lidé, kteří denně pijí kávu, jsou méně náchylní k uvedeným druhům onemocnění jater.

Zvyšuje výkon při cvičení

Pokud pijeme kávu, máme více energie. Kofein zvyšuje hladinu adrenalinu v těle a navíc uvolňuje mastné kyseliny. To vede k vyšší úrovni našich fyzických výkonů. Všechny spalovače tuku proto obsahují kofein.

Zlepšuje funkci metabolismu

Studie ukazují, že kofein zvyšuje funkci metabolismu až o 11 %. To vede ke zvýšenému spalování tuků, tělo se čistí a zbavuje se i některých chemikálií.

Káva

Zabraňuje vzniku demence

Hned několik výzkumů prokázalo, že se při pravidelném pití kávy snižuje pravděpodobnost propuknutí Alzheimerovy choroby až o 65 %. Ta je hlavní příčinou demence.

Prodlužuje život

Káva obsahuje mnoho antioxidantů, které pomáhají tělu bojovat proti volným radikálům. Pravidelná konzumace kávy snižuje možnost propuknutí cukrovky. Navíc mají příznivci kávy menší sklony k depresím, sebevraždám a srdečním onemocněním. Studie také prokazují, že se snižuje pravděpodobnost nezdravých návyků, jako je kouření cigaret a pití alkoholu.

Jak na správnou přípravu

Nejvíc si pochutnáte na kávě připravené v některém přístroji. V klasické filtrovací konvici, frenchpressu nebo automatickém kávovaru. Velký vliv na chuť kávy má i kvalita vody, která by neměla moc měkká, ani tvrdá. Můžete si pořídit i profesionální filtry na vodu, které mají v kavárnách. Doma je nahradí klasická filtrovací konvice. Nejlepší káva je vždy ta čerstvě umletá. Vychutnejte si klidnou chvilku s vaší kávou.