Jste závislí na kávě? Má to i o své velké výhody

Kávovar

Pokud milujete kávu, určitě vás tyto informace potěší. Káva nemusí být jen strašákem. Pro naše tělo umí být i prospěšná. Jaké jsou výhody pravidelného pití kávy? Čtěte dál.

Přečtěte si také

Mastercard fandí kryptoměnám: Klientům je umožní nakupovat i prodávat a věrnostní body nahradí bitcoinem
Mastercard fandí kryptoměnám: Klientům je umožní nakupovat i prodávat a věrnostní body nahradí bitcoinem

Dokud nedostanete svoje ranní kafe, potácíte se po domě jako zombie. Šálky tmavého a aroma vydávajícího moku vás provázejí celým dnem. Poznáváte se? Své závislosti jste si plně vědomi a nemíníte se jí vzdát. Děláte dobře. Káva totiž může být velmi prospěšná. I když se ve většině článků dočtete, jak káva tělu škodí a jaká přináší rizika, my to vezmeme z druhé strany.

Lahodná káva

I když přináší každodenní pití kávy závislost, přesto se svému oblíbenému horkému nápoji nemusíte vyhýbat. Najdou se i pozitivní faktory.

Je prospěšná pro játra

Mnohé výzkumy dokazují, že pití kávy chrání naše játra před nemocemi, jako je fibróza, cirhóza i rakovina. Lidé, kteří denně pijí kávu, jsou méně náchylní k uvedeným druhům onemocnění jater.

Zvyšuje výkon při cvičení

Pokud pijeme kávu, máme více energie. Kofein zvyšuje hladinu adrenalinu v těle a navíc uvolňuje mastné kyseliny. To vede k vyšší úrovni našich fyzických výkonů. Všechny spalovače tuku proto obsahují kofein.

Zlepšuje funkci metabolismu

Studie ukazují, že kofein zvyšuje funkci metabolismu až o 11 %. To vede ke zvýšenému spalování tuků, tělo se čistí a zbavuje se i některých chemikálií.

Káva

Zabraňuje vzniku demence

Hned několik výzkumů prokázalo, že se při pravidelném pití kávy snižuje pravděpodobnost propuknutí Alzheimerovy choroby až o 65 %. Ta je hlavní příčinou demence.

Prodlužuje život

Káva obsahuje mnoho antioxidantů, které pomáhají tělu bojovat proti volným radikálům. Pravidelná konzumace kávy snižuje možnost propuknutí cukrovky. Navíc mají příznivci kávy menší sklony k depresím, sebevraždám a srdečním onemocněním. Studie také prokazují, že se snižuje pravděpodobnost nezdravých návyků, jako je kouření cigaret a pití alkoholu.

Jak na správnou přípravu

Nejvíc si pochutnáte na kávě připravené v některém přístroji. V klasické filtrovací konvici, frenchpressu nebo automatickém kávovaru. Velký vliv na chuť kávy má i kvalita vody, která by neměla moc měkká, ani tvrdá. Můžete si pořídit i profesionální filtry na vodu, které mají v kavárnách. Doma je nahradí klasická filtrovací konvice. Nejlepší káva je vždy ta čerstvě umletá. Vychutnejte si klidnou chvilku s vaší kávou.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz