Víme, co je hlavní příčina přibírání na váze. Budete se divit

Víme, co je hlavní příčina přibírání na váze. Budete se divit

Alkohol je jednou z hlavních příčin přibírání na váze. Alkohol, přesněji líh neboli etanol, patří k energeticky vydatným složkám nápojů a markantně zvyšuje jejich kalorickou hodnotu. Kolik má vlastně alkohol kalorií? 

Přečtěte si také

Obchody našly cestu, jak otevřít i v době nouzového stavu: Tescoma nově nabízí roušky a dezinfekci
Obchody našly cestu, jak otevřít i v době nouzového stavu: Tescoma nově nabízí roušky a dezinfekci

Začneme pivem

Pokud si vezmeme třeba klasické pivo desítku Gambrinus, na etiketě najdeme, že ve 100 ml tohoto světlého výčepního piva je obsah 154 kJ a 37 kcal. V jednom půllitru má 770 kJ a v litru 1540 kJ. Pro srovnání, jídlo, které nás zasytí, má v průměru 2 000 až 2 500 kJ.

Průměrný příjem za den ve stravě a pití bývá v hodnotě 8 000 až 10 000 kJ. Pokud si chcete udržet váhu, držíme se příjmu 6 000 až 7 000 kJ. Při hubnutí pak musíte jít pod 6 000 kJ. Už 2 velká piva dodají energii jako jeden lehčí oběd.

Pozor na etanol

Pivo má málo kalorií, protože obsahuje málo etanolu. Osmička kolem 2 %, desítka 3 až 4 %, dvanáctka neboli ležák 4 až 6 %. Vína včetně sektů mívají od 8 do 14 %, portská vína 19 až 20 % alkoholu, likéry 16 až 28 %, destiláty 30 až 40 %, ale některé z nich, jako třeba absint i 60 až 70 %.

  • 2 dcl cinzana 1 200 kJ
  • 2 dcl suchého bílého vína má asi 500 kJ
  • 1 panák destilátu, jako je rum 450 kJ

Alkohol povzbuzuje chuť k jídlu

Alkohol navíc povzbuzuje chuť k jídlu a zbavuje nás zábran. Často to nekončí jednou skleničkou. Většinou si dáme i nezdravé jídlo. Záludné je i klasické pivo. Je v něm sice menší obsah alkoholu a nemá tak vysokou energetickou hodnotu, obsahuje však hořké látky stimulující tvorbu žaludečních šťáv. Má vysoký glykemický index a rychle zvedá hladinu krevního cukru. Pak stejně rychle padá dolů a přijde záchvat hladu. Jídlo jeho glykemický index sice sníží, počet přijatých kalorií však zůstává. 

Jak je to s čísly

1 kcal má 4,2 kJ. Běžný panák tvrdého alkoholu má 0,5 cl, tedy 50 ml. V litru rumu přijmeme asi 9 000 kJ a v 1 panáku je tedy asi 450 kJ. Rum kombinovaný s nealko coca-colou pak představuje kalorickou bombu. Pokud jde o energetickou hodnotu, je lepší dát si panáka než pivo či víno. Víno však obsahuje cenné antioxidanty a pivo zase vitaminy skupiny B. Alkohol by se proto měl zařazovat jen výjimečně a v malém množství.