Víme, co je hlavní příčina přibírání na váze. Budete se divit

Víme, co je hlavní příčina přibírání na váze. Budete se divit

Alkohol je jednou z hlavních příčin přibírání na váze. Alkohol, přesněji líh neboli etanol, patří k energeticky vydatným složkám nápojů a markantně zvyšuje jejich kalorickou hodnotu. Kolik má vlastně alkohol kalorií? 

Přečtěte si také

Je zdravější čerstvé, nebo mražené ovoce? Budete překvapeni!
Je zdravější čerstvé, nebo mražené ovoce? Budete překvapeni!

Začneme pivem

Pokud si vezmeme třeba klasické pivo desítku Gambrinus, na etiketě najdeme, že ve 100 ml tohoto světlého výčepního piva je obsah 154 kJ a 37 kcal. V jednom půllitru má 770 kJ a v litru 1540 kJ. Pro srovnání, jídlo, které nás zasytí, má v průměru 2 000 až 2 500 kJ.

Průměrný příjem za den ve stravě a pití bývá v hodnotě 8 000 až 10 000 kJ. Pokud si chcete udržet váhu, držíme se příjmu 6 000 až 7 000 kJ. Při hubnutí pak musíte jít pod 6 000 kJ. Už 2 velká piva dodají energii jako jeden lehčí oběd.

Pozor na etanol

Pivo má málo kalorií, protože obsahuje málo etanolu. Osmička kolem 2 %, desítka 3 až 4 %, dvanáctka neboli ležák 4 až 6 %. Vína včetně sektů mívají od 8 do 14 %, portská vína 19 až 20 % alkoholu, likéry 16 až 28 %, destiláty 30 až 40 %, ale některé z nich, jako třeba absint i 60 až 70 %.

  • 2 dcl cinzana 1 200 kJ
  • 2 dcl suchého bílého vína má asi 500 kJ
  • 1 panák destilátu, jako je rum 450 kJ

Alkohol povzbuzuje chuť k jídlu

Alkohol navíc povzbuzuje chuť k jídlu a zbavuje nás zábran. Často to nekončí jednou skleničkou. Většinou si dáme i nezdravé jídlo. Záludné je i klasické pivo. Je v něm sice menší obsah alkoholu a nemá tak vysokou energetickou hodnotu, obsahuje však hořké látky stimulující tvorbu žaludečních šťáv. Má vysoký glykemický index a rychle zvedá hladinu krevního cukru. Pak stejně rychle padá dolů a přijde záchvat hladu. Jídlo jeho glykemický index sice sníží, počet přijatých kalorií však zůstává. 

Jak je to s čísly

1 kcal má 4,2 kJ. Běžný panák tvrdého alkoholu má 0,5 cl, tedy 50 ml. V litru rumu přijmeme asi 9 000 kJ a v 1 panáku je tedy asi 450 kJ. Rum kombinovaný s nealko coca-colou pak představuje kalorickou bombu. Pokud jde o energetickou hodnotu, je lepší dát si panáka než pivo či víno. Víno však obsahuje cenné antioxidanty a pivo zase vitaminy skupiny B. Alkohol by se proto měl zařazovat jen výjimečně a v malém množství.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz