Jak poznat už v obchodě, že oblečení barví?

Nákup oblečení

Máte obavu, že bude nové oblečení barvit? Nejde jen o zabarvení dalšího prádla při praní. Někdy nám oblečení zabarví pokožku nebo jiné kusy oděvů už při nošení, zejména pokud se potíme nebo zmokneme. Podívejte se na rady a tipy.

Přečtěte si také

Nakopněte hubnutí pomocí koření a čaje. Vyzkoušejte Pu Erh, matchu nebo kurkumu
Nakopněte hubnutí pomocí koření a čaje. Vyzkoušejte Pu Erh, matchu nebo kurkumu

Možná už jste také naletěli. Koupili jste si nové, značkové džíny, které vám obarvily bílou košili i nové spodní prádlo. Drahý, světlý kabát vám zase obarví i zdánlivě nebarvící věci, třeba kožená kabelka nebo výrazně barevný šál, protože se o něj intenzivně tře.

Jak poznat, že oblečení barví

Nejjednodušší trik, jak poznat už v obchodě, že oblečení, které si kupujeme, je nekvalitní a bude barvit, je použití ubrousku. Věci, které budou barvit hodně, jde poznat, když je silně přetřete jemným papírovým kapesníčkem. Jakmile důkladně o látku přejedete bílým kapesníkem a ten zůstane tónovaný, bude oblečení opravdu silně barvit. Někdy je lepší kapesník ještě mírně navlhčit. Jinak to prostě nepoznáte. Při nákupu sledujte i popisky. Zejména na riflích bývá někdy přímo napsáno, že mohou barvit a je třeba prát je jen s podobnými odstíny oděvů. Tento problém může bohužel nastat i u značkového zboží s vyšší cenou.

Nové džíny

Jak prát, čistit a fixovat

Světlé prádlo můžete zkusit vyprat odbarvovačem. Pokud jsou ale na látce barevné vzory, riskujete, že odbarvovač zesvětlí i tyto odstíny. Kabát vám vyčistí v čistírně. Může se ale stát, že při tom vybledne i jeho barva. Při prvním praní oblečení namočte do octové vody, která barvu zafixuje. Pro jistotu jej přidávejte i do dalšího praní. Nemusíte se obávat, že bude prádlo octem cítit, při máchání se vůně odstraní a vyprchá. Navíc ocet velmi dobře dezinfikuje. Existuje i fixativ na oblečení. Fixační prostředek Chevas fix by měl ustálit barvu za 15 minut.

Náš tip před prvním praním

Pokud chcete prát pohromadě několik kusů oblečení a zatím nevíte, jestli některé nepouští barvu, zkuste jednoduchý test. Navlhčete kousek látky, přikryjte jej papírovým kapesníkem a jemně přežehlete žehličkou. Pokud látka pouští barvu, obarví se vám i kapesníček. Pokud zůstane čistý, můžete prádlo bez problému vyprat i s ostatními oděvy. 

Tip: Novinkou na trhu jsou ubrousky, které vaše prádlo ochrání před podobnými barevnými pohromami. Jedná se o ubrousky napuštěné speciální látkou, které fungují jako magnet a zachycují uvolněnou barvu. A používat je můžete i v případě, že se nechcete zdržovat tříděním barev před praním. V drogerii je najdete pod různými značkami. Za vyzkoušení stojí K2r Colour Catcher Stop, Iberia Protect nebo Vanish Color Protect ubrousky proti obarvení prádla. Ceny se pohybují za balení 10 kusů už od 39 korun. 

Správně usazený zip nemá být na první pohled vidět. Výjimku tvoří zipy, které slouží jako ozdoba a jsou nejvýraznějším prvkem oblečení. Zkontrolujte jeho funkčnost a způsob všití. Všímejte si, zda na sebe vzory navazují ve švech a zda sešití dobře drží, zejména v oblasti kapes. Důležité jsou i dobře obšité knoflíkové dírky. Zkontrolujte, zda jdou knoflíky dobře zapnout.

Tip na snadnou údržbu

Pokud nesnášíte žehlení, zjistěte, zda je materiál nemačkavý. Podržte kousek látky na pár sekund pevně zmačkaný v dlani a pak jej pusťte. Jestliže zůstane už po chvilce značně pomačkaný, budete muset oblečení pravidelně žehlit.

barevné prádlo

Co dělat s obarveným prádlem 

  • Dr. Beckmann odbarvovač na omylem obarvené prádlo (79,90 Kč) odstraňuje z bílého a stálobarevného prádla nechtěné zabarvení a zašedlost. Odbarvovač můžete použít pro ruční praní nebo praní v pračce. 
  • Druchema Texba Odbarvovač (29,90 Kč) odbarvuje textilie, bělí prádlo a čistí skvrny od ovoce, vína, krve, trávy.