Moje dítě mluví sprostě! Jak se jako rodič zachovat?

Jak reagovat, když vaše dítě začne mluvit sprostě?

Malé děti jsou velmi bystré a učenlivé. Jejich hlavinky jsou jako úrodná půda, do které když někdo něco zaseje, můžete také počítat s tím, že to pak sklidíte. To, že vaše dítko začne v raném věku používat sprostá slova, není nutně vaší chybou. Nicméně vy jako rodiče musíte zaujmout správné stanovisko a své dítě usměrnit. Ale jak?

Přečtěte si také

Dávejte pozor na své děti. Některé okrasné keře na zahradách jsou prudce jedovaté
Dávejte pozor na své děti. Některé okrasné keře na zahradách jsou prudce jedovaté

Jak se sprostá slova k dětem dostanou?

Vzpomenete si ještě na své dětství a přesně na tu chvíli, kdy jste poprvé vyslovili opravdu, ale opravdu ošklivé slovo? To asi jen málokdo z nás. Sprostá slova se k nám dostala tak nějak přirozeně a přirozeně jsme je také začlenili do našeho každodenního života.

Provázejí nás dodnes a mnohdy se nám opravdu uleví, když si ze srdce zanadáváme. A stejně tak, jak se připlížila tenkrát neslušná slova do našeho dětství, vyděšeně pozorujeme totéž u svých vlastních dětí.

Všímáme si, že ta naše malá roztomilá Anička s copánky a beruškovými sponkami ve vlasech, která ještě neumí říct pořádně ani „R“, dokáže ve vhodnou chvíli použít to slovo na „K“, však vy víte, které. 

Jako časovaná bomba

Coby dospělí si to možná neuvědomujeme, ale jako rodičové znamenáme pro naše malé děti celý svět. Do určitého období pro ně existuje jenom máma, pak táta, sourozenec, babička s dědečkem, teta, strýc, kamarádi…

A malé dítě samozřejmě sleduje, co se děje kolem něj, poslouchá konverzaci rodičů, vnímají když na někoho nadávají a také třeba slyší, jak táta kleje, když se mu něco nepovede. Celé toto období je zrádné v tom, že děti sice moc dobře slyší a vnímají, ale neumí mluvit. Neumí ještě slova opakovat, aby nás tím upozornily, že v nich tiká časovaná bomba. 

Kdo za to může?

A pak ten den přijde, váš největší poklad řekne TO slovo a vy se nestačíte divit, kde k tomu přišlo. Je jasné, že od vás to nemá a s partnerem se začnete navzájem obviňovat a přehazovat si odpovědnost jako horký brambor. Možná se nakonec svorně shodnete na tom, že to má určitě od dědečka.

Na koho to hodit? Co takhle děda?

Jenomže tímto problém vyřešen rozhodně není. Toto byla jen první vlaštovka a vězte, že jich přiletí mnohem víc.

V prvé řadě je nutné uvědomit si, že vaše dítě velmi pravděpodobně netuší, co to slovo vlastně znamená. Pokud však bude okolí na tuto situaci reagovat smíchem, vsaďte se, že blízké bude chtít takto rozesmávat často.

5 tipů co dělat, když řekne dítě sprosté slovo

  • Nesmějte se (i když se vám bude chtít sebevíc), pokud bude chtít dítě vzbudit u někoho smích a radost, bude k tomu používat právě sprostá slova.
  • Nepanikařte a nevyvádějte, namísto toho mu klidným tónem vysvětlete, že je to špatné a mluvit se takto nemá. 
  • Pro jistotu zkontrolujte, na jaké pořady se vaše dítě dívá. Městečko South Park vypadá na první pohled také jako pohádka. 
  • Dávejte si doma pozor na pusu, klení se děti stejně nejčastěji naučí od rodičů. A pokud vám přeci jenom něco ujede, okamžitě se za to omluvte. 
  • Pochvalte dítě, pokud bude chtít říct neslušné slovo, ale samo se opraví. 

Kdy naopak klení u dětí pomáhá?

Pozorujte, v jakých situacích používá dítě sprostá slova. Často se tak děje totiž mimo jiné i v momentech, kdy se cítí odstrčené, osamocené nebo, nedej bože, když jej někdo šikanuje. Sprostá slova z úst vašeho dítěte tak na druhou stranu můžou být v lecčem nápomocna.

Jako rodič nedokážete sice zabránit tomu, aby se k dítěti sprostá slova nedostala, ale rozhodně dokážete ovlivnit, jak s nimi bude v budoucnu zacházet. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz