Jak na první příkrmy u dětí. Víme, které jídelní židličky vyhrály v testech

U každého miminka nastane období, kdy je potřeba začít myslet na příkrmy.

Každá maminka chce pro svoje dítě jen to nejlepší. Myslíte si, že už je čas na první příkrmy, ale nevíte s čím a jak začít? Máte jídlo připravovat sami nebo kupovat hotové? A co výběr jídelní židličky pro dítě, to je teprve oříšek. 

Přečtěte si také

Jak vybrat parní čistič: které funkce jsou důležité a jaký typ zvolit?
Jak vybrat parní čistič: které funkce jsou důležité a jaký typ zvolit?

Vhodná doba

S prvními příkrmy by se mělo začínat nejdříve od 4. měsíce a nejpozději v 6. měsíci. Toto rozmezí je u každého dítěte jiné a vhodnost zavedení příkrmu byste měli vždy konzultovat s pediatrem. Pokud pediatr doporučí, že s příkrmy můžete začít, směle do toho. Období mezi 6. -8. měsícem je spojené s prvním prořezáváním zoubků a zvýšenou pohybovou aktivitou. Děti tedy postupně potřebují větší energetický příjem a živiny, jejichž dostatečný příjem nelze zabezpečit pouze kojením.

S čím začít

U kojenců je vhodné začít s jednodruhovými zeleninovými příkrmy ve formě pyré. Někteří odborníci uvádějí, že místo mixovaní byste potraviny měli podávat dítěti spíše rozmačkané, aby se zdokonalovaly jejich žvýkací pohyby a následně aby lépe přecházely na tužší potravu.

Zeleninu můžete připravovat na páře nebo uvařit. Vhodná je pro první příkrmy mrkev, dýně, brambory, cuketa, dále pak špenát a brokolice. Pokud se u dítěte neprojeví alergie, můžete za dva až čtyři dny přejít na další druh zeleniny. Od sedmého měsíce můžete přidávat petržel, řepu nebo květák. Postupně je možné přejít na vícedruhové pyré a poté na třísložkovou stravu – dva druhy zeleniny a maso. Vhodné jsou drůbeží masa, králičí, kachní, telecí nebo hovězí. Po několika týdnech můžete začít se zavedením prvních ovocných příkrmů – vhodné je sezonní, lokální ovoce jako například jablka, hrušky, meruňky, případně banán.

Špenát je velmi oblíbeným příkrmem pro malé děti.

Začátek nemusí být vždy jednoduchý

 Dítě musí být ve zvýšené poloze. Používejte plastovou plochou lžičku. Jemně zatlačte na jazyk a dítě se pak horním rtem přiblíží ke lžičce. Začínejte s jednou až dvěma lžičkami příkrmu jednou až dvakrát denně, vždy před kojením. Je důležité, abyste vy i děťátko byli v dobré náladě. Některé děti na začátku stravu prskají, nenechte se ale odradit, většinou není důvodem to, že jim to nechutná, ale nejsou zvyklé na jiné chuťové podněty. Postupně se seznámí s potravinami a naučí se ji přijímat. Mléko je v tomto období stále hlavním zdrojem energie.

Skleničky versus domácí příprava

U kupovaných příkrmů si někdy nejsme jisti, jak kvalitní suroviny byly pro výrobu použity. U BIO příkrmů je pěstování i samotná kvalita jednotlivých surovin hlídaná více, tato kvalita se však odráží na ceně. U domácí přípravy si můžete ohlídat čerstvost i kvalitu potravin, pokud ale nemáte zeleninu z vlastní zahrádky, obsah pesticidů nezjistíte. Zeleninu vybírejte čerstvou, bez známek hniloby či plísně. Brambory by neměly být naklíčené. Pokud vám to peněženka a podmínky dovolí, vybírejte potraviny v BIO kvalitě. Výběr konkrétního typu stravování je individuálním rozhodnutím a nelze jednoznačně říct, které rozhodnutí je správné a které nikoliv.

Jídelní židle je velmi důležitou součástí vybavení domácnosti, pokud máte doma malé dítě.

Důležitá rada na závěr 

Každý rodič touží svému dítěti pořídit to nejlepší, proto je důležité zvolit správnou jídelní židli pro vaše miminko. Podle čeho se ale při výběru židličky řídit a na co si dát pozor? Cenu nelze vnímat jako měřítko kvality, množství nabízených funkcí zas nemusí dítěti automaticky zaručit bezpečí a dostatek pohodlí. Podle testů z tohoto měsíce, kdy dTest podrobil zkoušce 22 modelů jídelních židlí pro nejmenší - ze dřeva, kovu i plastu, vyšli jako vítězové následující modely: 

  • Chicco Polly 2 Start 2018 
  • 4Baby Decco 
  • Safety 1st Timba 
  • Faktum Abigel

Naopak konec tabulky patří čtyřem modelům, které se o to zasloužily svým odstrašujícím výkonem v dTestu bezpečnosti. Koupi židliček Baby Mix 2v1, Caretero Homee, Caretero Primus a Scarlett Kombi. (zdroj: dTest.cz)

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz