Co když máte na jídlo jen 3 000 Kč na měsíc? Jak neprojíst celou výplatu

Co když máte na jídlo jen 3 000 Kč na měsíc? Jak neprojíst celou výplatu

Čelíte teď tíživé životní situaci a zbývá vám na jídlo jen pár korun? Nebojte se, nejste první ani poslední. Časy nebudou špatné napořád, jen teď musíte zatnout zuby a šetřit, kde se dá. Bohužel i na jídle. To však neznamená, že byste měli dávat svým dětem nekvalitní stravu. Kvalitní potraviny koupíte i levně, ba dokonce mnohdy levněji než ty nekvalitní. Jak se dá s tak nízkým rozpočtem vyžít? Kde a jak nakupovat? Co vařit?

Přečtěte si také

Syrová bramborová šťáva je neskutečně zdravá a snadno ji připravíte i bez odšťavňovače
Syrová bramborová šťáva je neskutečně zdravá a snadno ji připravíte i bez odšťavňovače

5 000 Kč, 4 000 Kč nebo 3 000 Kč?

Vyjít se čtyřmi či pěti tisíci na měsíc není jistě pro mnohé jednoduché, ale také to není nemožné. O to horší to však je, když máte na měsíc třeba jen tři tisíce. Ovšem, i se třemi tisíci na měsíc se vyjít dá. Těžko, ale dá. Nad každou potravinou, kterou koupíte, je potřeba jen trochu víc přemýšlet a především pak plánovat. A samozřejmě dát také na ignor list různá lákadla, která nás v obchodech nutí utrácet.

Jak začít?

Sledujte letákové akce. Chodí vám letáky do schránky? Možná ne. S roznáškou letáků je to totiž horší a horší, a to zejména na vesnicích. Nemá je zkrátka kdo roznášet. Brigádník se hodně nachodí a částka, kterou si vydělá, není zrovna moc motivující. Naštěstí papírové letáky vlastně vůbec nepotřebujete.

Obrovským pomocníkem při šetření vám bude mobilní aplikace Kupi, kterou si zdarma můžete stáhnout do chytrého telefonu anebo používat přímo na webových stránkách a odtud vyhledávat. Určitě vás budou zajímat především produkty v akci, proto zaklikněte možnost „Jen produkty v akci“.

Kde koupit levně maso? 

V akci jsme našli na Kupi.cz kuřecí prsa chlazená s kostí, když je dáte do mrazáku vydrží dlouho a navíc z kostí můžete udělat i polévku a maso obrat na rizoto. 

Rozdíl na kilogramu kuřecích prsou může být víc jak 50 Kč!

Máte doma rýži? Pokud ne, opět není nic jednoduššího, než do aplikace naťukat rýže a aplikace vám vyhledá cenové akce na rýži. Rýže obecně však není nijak zvlášť drahou potravinou, například v Lidlu nebo v Penny půl kilovku jasmínové či basmati rýže koupíte i bez akce okolo 27 Kč, to samé kuskus, bulgur nebo jáhly. Samozřejmě, v některých obchodech se ale tento typ rýže prodává i okolo 50 Kč.

Plánujte dopředu 

Čelíte-li nějakému krizovému období, kdy musíte rodině výrazně utáhnout opasek, dopředu si všechno naplánujte. Vezměte si papír a na každý týden si rozepište, co budete potřebovat nakoupit. Svůj týdenní jídelníček si můžete pohodlně uzpůsobit i podle toho, co je zrovna v akci. Díky aplikaci Kupi vidíte nejen suroviny, které jsou v akci zrovna teď, ale také ty na další týden. A s tím se už plánovat dá. 

Vařte

Pokud chcete ušetřit, připravte se na to, že nad vařením a přípravou jídla strávíte možná více času, než jste byli doposud zvyklí. I když mnozí nemají rádi ohřívané jídlo, nedá se nic dělat, ekonomičtější je uvařit jídlo na více dnů, nebo alespoň na dva. Když sestavujete jídelníček, přidejte několik receptů, které vám pomohou využít zbylé ingredience. Z vajíček a zbylé zeleniny můžete připravit například quiche nebo lečo. 

Že nevíte, co pořád dokola vařit? Porozhlédněte se v obchodech po různých salátech v plastových miskách. Co takový bulgurový salát? V obchodě za 200 gramů takového salátu dáte okolo 25 Kč a přitom půl kila v sušeném stavu vás vyjde zrovna na tolik (pokud bulgur uvaříte, nabude vám o cca 110 %). Přidat zeleninu a pár kousků kuřecího masa je už docela nepodstatný detail, kuskus dokonce nabude o 200 %! To samé hummus, ten si za pár korun vyrobíte doma také snadno, kupovaný vás vyjde příliš draze.

A naši kartičku máte?

Abyste mohli v mnohých obchodech nakupovat se slevou, ať už kupujete mozzarellu v Penny anebo čisticí prostředky v Tetě, potřebujete věrnostní kartičku. Pokud ji nemáte, slevu bohužel nedostanete.

Do aplikace Kupi nahrajete snadno všechny věrnostní kartičky, stačí jen:

 • Kliknout v aplikaci na KARTY
 • Kliknout na PŘIDAT KARTU
 • Vybrat ze seznamu obchodů ten správný 
 • Naskenovat kód (pokud se čárový kód na kartičce nenachází, číslo karty můžete zadat ručně).
 • IKEA, Tesco, Penny, Billa, Dr. Max, Tchibo, Albi, Bambule, Bandi, Baťa, Bauhaus, COOP, Cinema City, Globus, Fruitisimo – všechno je to tam! A desítky dalších a dalších, stačí jen naskenovat čárové kódy (to máte za 5 vteřin hotové!). 

A takhle můžete mít v telefonu úplně všechny kartičky, a to dokonce od těch obchodů, kam chodíte minimálně a vždy, když tam jdete, tak samozřejmě kartičku u sebe nemáte. I takto elegantně se dá na zákon schválnosti vyzrát!

Všechny věrnostní kartičky hezky pohromadě

Jak a z čeho vařit?

Vraťte se do dětství a zavzpomínejte. Nebyly fazole nakyselo s plátkem chleba vaším oblíbeným jídlem? U mnohých tomu tak určitě bylo! A co teprve hrachová kaše nebo čočka? Že vás luštěniny nadýmají? Červená čočka určitě nebude, a ta je hotová za pár minut. A drahá také není. K tomu vajíčko a máte chutné a hlavně po výživové stránce naprosto dokonale vyvážené jídlo. Akci na vejce určitě najdete, v obchodech jsou pořád. Chce to jen vědět kde. A vzpomínáte si na nudle s mákem?

Přeorientujte se na neznačkové produkty

Budete překvapeni, ale až na výjimky jsou značkové a neznačkové výrobky srovnatelné. Většinu věcí kupujeme ze zvyku, ale změna je život. A v tomto případě znamená i peníze navíc. 

Využívejte tvaroh na všechny způsoby

Například tvaroh je takovou superpotravinou, tedy pokud nejste alergičtí na laktózu. Je plný bílkovin a má málo tuku. Připravit můžete jak slanou, tak sladkou variantu. Mají vaše děti rády smetanové krémy typu Pribináček? To je pochoutka našeho dětství, a právě proto bychom jej chtěli dopřát i našim dětem. Vyšlehejte tvaroh s pudinkem a doslaďte dle vaší chuti. Pokud chcete, přidejte i vyšlehanou smetanu.

tvaroh se dá využít na mnoho způsobů

Dělejte pomazánky

Hodně pomazánek! Ty nejzdravější jsou stejně z tvarohu a vaničku polotučného tvarohu koupíte i bez akce do 15 Kč. Pokud vyrobíte pomazánku ze dvou vaniček, máte hned víc jak půl kila pomazánky! Tvaroh je zdravá základní surovina plná bílkovin, kterou si ochutíte dle libosti. Co takhle nějaké rybičky? Třeba sardinky nebo výživná tresčí játra? Koukejte po akcích, zrovna od příštího týdne budou tresčí játra za 29,90 Kč v Lidlu.

Naprosto luxusní pomazánka se dá vyrobit i z cizrny a tvarohu. Cizrnu koupíte také za pár korun. Prodává se buď v sušeném stavu anebo konzervovaná. Výhodou té sušené je, že je levná a je jí hodně, nevýhodou pak, že ji musíte namáčet a nemůžete ji hned zpracovat. S konzervovanou cizrnou je to jiný příběh. Stačí ji šoupnout do mixéru a umixovat z ní jemný krém, přidat tvaroh, dále například vajíčka a ochutit dle libosti.

Vařte polévky

Krémové polévky jako je brokolicová, dýňová či celerová jsou nejen velmi chutné, ale také výborně zasytí a navíc jí uvaříte opravdu hodně. Dále například u řezníka koupíte za cca 25 Kč/ kg kuřecí skelet, ze kterého můžete vařit delikátní vývary.

Krémová polévka příjemně zasytí

Zdravé a levné

Všímáte si, že všechny tyto potraviny jsou nejen levné, ale především zdravé? Proč si kupovat 120 gramů vajíčkové pomazánky za víc jak 20 Kč, když jí doma uděláte plnou mísu?

8 tipů na levné nakupování

 1. Choďte nakupovat ve správný čas. Některé obchody mívají k večeru zlevněné potraviny.
 2. Potraviny v akci nakupujte do zásoby (maso, brambory, cibule, olej, cukr, rýže, těstoviny, mouka, mléko apod.)
 3. Pokud máte rádi ochucené jogurty, kupujte bílé a doslaďte si je domácí marmeládou. Hodně ušetříte a ještě si pochutnáte.
 4. Kupujte sezónní ovoce a zeleninu.
 5. Vyzkoušejte místo masa sójové “maso”, možná vás překvapí.
 6. Kupujte celá kuřata a z kostí uvařte vývar.
 7. Zkuste si upéct vlastní pečivo, zbytek můžete zamrazit.
 8. Vyrábějte si vlastní zeleninové směsi - zavařte si například zeleninovou směs na lečo.
 9. Pijte vodu. Zapomeňte na slazené limonády. Neprospívají zdraví ani vašemu rozpočtu.
 10. I v restauraci lze ušetřit. Nemáte velký hlad? Dejte si místo hlavního chodu předkrm, případně si dejte jídlo napůl. 
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz