Nárok na vrácení zboží více než 1 rok? Ano, pokud nakupujete přes Facebook a Instagram

Internetový nákup

Při nákupu přes internet musíme být obezřetní a dát si pozor. Víte, co si máte raději ohlídat a které zboží nemůžete vrátit do 14 dnů? Pojďme se na to společně podívat.

Přečtěte si také

Vaječný koňak: Recept na likér s dlouholetou tradicí
Vaječný koňak: Recept na likér s dlouholetou tradicí

Nakupování na internetu má své obrovské výhody, ale jsou s ním spojena i rizika. Zboží vám může přijít poškozené, nebo vám třeba dorazí něco jiného, než jste si objednali. Při nákupech v cizině si ohlídejte přepočet ceny, clo i reklamace.

Nepřišlo vám zboží

Pokud vám objednané zboží nedorazí, vy jste už za něj zaplatili a prodejce vám na dotazy neodpovídá, můžete se v tomto případě obrátit na svou banku, která vám platební kartu vydala a ta vám peníze vrátí.

Přišlo vám poškozené zboží

Na poště i u kurýra si zásilku při převzetí zkontrolujte. Pokud je balík poškozený, nepřebírejte ho. Když zjistíte až po převzetí, že je uvnitř poškozené zboží, nebo něco chybí, reklamujte zásilku co nejdříve po převzetí zboží. Poškození zdokumentujte fotografiemi a výpovědí svědků. V internetových obchodech v Evropské unii jsou práva spotřebitele sjednocena. Mimo EU si předem zjistěte, za jakých podmínek můžete zboží reklamovat, bez sankcí vrátit a po jakou dobu.

Vrácení zboží do 14 dnů

Podle českého zákona můžeme zboží zakoupené přes internet vrátit do 14 dnů bez udání důvodu. Lhůta pro odstoupení od smlouvy začíná běžet od data převzetí zboží. Delší lhůta platí, pokud není spotřebitel o právu poučen a prodlužuje se na 1 rok a 14 dnů. 

Věděli jste, že ...

... pokud prodejce spotřebitele nepoučí o právu odstoupit od smlouvy ve lhůtě 14 dnů bez udání důvodu - např. ve všeobecných obchodních podmínkách e-shopu, lhůta se prodlužuje o jeden rok! Na tuto informaci nejčastěji zapomínají prodejci, kteří obchodují přes sociální sítě. V tomto případě ještě může být náhradním řešením „dodatečné poučení“, díky kterému se lhůta zkrátí a běží 14 dnů od doby poučení.

Balík

Kdy pravidlo neplatí

Jedná se o nákup spodního prádla, zubních kartáčků, rozbalených časopisů a zboží upraveného na přání kupujícího. Pokud přes internet nakupuje právnická osoba, tedy firma, nárok na odstoupení od smlouvy do 14 dnů ze zákona nevzniká. Jde o smlouvu uzavíranou distančním způsobem a mimo obchodní prostory. Pravidla pro odstoupení od smlouvy také neplatí při nákupu z druhé ruky od fyzické osoby.

Podvodné e-shopy

Tyto e-shopy často vznikají koncem roku, kdy se přibližují Vánoční svátky, my potřebujeme nakoupit dárky a jsme často při nákupu méně pozorní. Pokud nenajdete na stránkách  internetového obchodu kontaktní e-mail a telefon, nebo si nemůžete zvolit jiný způsob platby, než platbu kartou, určitě zbystřete. Pročtěte si recenze a zkušenosti zákazníků a podívejte se, zda s nimi někdo komunikuje. Prostudujte si obchodní a dodací podmínky.

nákupy přes internet

Zahraniční e-shopy a kurz

Při nákupech v zahraničních e-shopech je cena zboží uváděna v místní měně. Musíte počítat s konverzí. Nemáte-li účet v cizí měně, před platbou kartou si zjistěte, jaký kurz má vaše banka. Rozdíly jsou u českých bank opravdu značné. Cena eura a dolaru se liší až o 2 %, u čínského juanu je to klidně přes 4 %. Pak se může stát, že vás konečná cena nemile překvapí. Počítejte s poplatky na poště a u zboží v hodnotě nad 150 EUR s dovozním clem. Celkové navýšení pak může činit i 1/3 ceny.

Platební karty

Pro platbu v internetovém obchodě používejte jinou kartu než na běžné nákupy. Pro větší bezpečnost si na kartě měňte v internetovém bankovnictví nebo mobilní aplikaci limity pro internetové nákupy vždy podle potřeby.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz