10 důvodů, proč si konečně koupit sušičku prádla

Sušička prádla se stává běžnou součástí vybavení domácností a již dávno neplatí, že její provoz je drahý

Sušení oblečení v sušičce je opředeno celou řadou mýtů. Pokusíme se vám tedy poodhalit výhody rychlého sušení v následujících bodech. Proč si pořídit sušičku na prádlo? 

Přečtěte si také

Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy
Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy

Rychle usušené prádlo

Zkrácení doby mezi vložením prádla do pračky a vypraným, suchým oblečením, je velkou úsporou času. Pokud neustále nestíháte a zapomenete něco vyprat, v rekordním čase můžete vyrazit ven.

Nepotřebujete sušák a prostor na sušení

Ušetříte místo na uskladnění sušáku prádla, ale i na jeho umístění, především v malém bytě. Vyprané prádlo vypařuje vodu, z toho často vlhnou zdi a vznikají plísně. Někdo má sice možnost sušit prádlo venku, ale ani tam to nejde vždy. A přeskakování sušáku na prádlo v bytě nepatří mezi oblíbené disciplíny členů domácnosti.

Úspora času, práce a konec věšení

Použitím sušičky prádla odpadá nutnost jeho věšení a také sundávání ze sušáku, které zabere dost času. Prádlo přesunete z pračky rovnou do sušičky, vyhnete se jeho věšení a sbírání.

Konec žehlení

Pokud máte sušičku prádla, žehlicí prkno budete potřebovat už jen na košile. Objem prádla k žehlení se patřičně sníží. Pokud se naučíte prádlo dobře skládat a dávat do skříně, sušička vám ušetří čas.

Osvěžení prádla

Pokud jste v místnosti plné kouře, v nevětraném prostředí nebo při vaření v kuchyni, prádlo snadno načichne, aniž by však bylo znečištěné, a není proto jinak důvod k praní. Sušička mu lehce navrátí jeho neutrální vůni. Navíc se dají koupit vonné ubrousky do sušičky a nebo aroma balónky. 

Sušení prádla venku je nepraktické a textiliím sluneční paprsky příliš nesvědčí

Měkké prádlo

Rozdíl mezi ručníkem ze sušičky a tím přeschlým ze sušáku je značný. Nemusíte ani používat aviváž pro získání měkkosti. Po aviváži může být bílé prádlo zašlé, na spodní a sportovní prádlo se navíc nesmí používat.

Ochrana textilních vláken

Sluneční paprsky často způsobují blednutí barev tkanin. Vaše oblíbené oblečení nebude vyšisované. A ruku na srdce, kdo by před sousedem chtěl vystavovat na sušáku v parních dnech své spodní prádlo nebo vytahané tepláky na doma.

Vhodná pro alergiky

Pokud budete používat sušičku prádla, zbavíte se alergenů, protože z ní vytáhnete prádlo perfektně čisté. Žádný zachycený prach ani pyl už vám nehrozí. Stačí vybrat vhodný prací prostředek, případně aviváž.

Žádné bakterie a plísně

Vyšší teplota uvnitř bubnu sušičky automaticky zahubí nebezpečné bakterie a plísně. Vlhkost je pro ně živnou půdou. Zkrátíte dobu působení vlhkosti a tím i riziko nežádoucích plísní a bakterií.

Finanční úspora za energie

Sušičky prádla energetické třídy A++ jsou úsporné. Ušetříte náklady za energii při žehlení, které z velké části odpadá. Kvalita a úspornost se opravdu velmi zlepšila. Sušička je proto dobrou volbou.

Prádlo vytažené ze sušičky většinou již není potřeba žehlit, stačí jen vhodně poskládat

Vůně do sušičky

Ubrousky do sušičky změkčují prádlo a krásně ho provoní. V nabídce drogerií je najdete pod značkami Lenor, Coccolino nebo 36 kusů ubrousků Denkmit z dm drogerie za 54,90 Kč.  

Voňavý pytlík do skříně i do sušičky je další z variant, jak prádlo provonět na dlouhou dobu. Sáčky obsahují voňavé kuličky, které pomalu uvolňují aroma až 6 týdnů. 

Míčky do sušičky jsou speciálně vytvarované balonky, jejichž ostny fyzicky rozrážejí tuhost způsobenou vysoušením vody ve tkanině. Tím prádlo změkčují, bez použití jakékoliv toxické chemikálie. Pořídit v elektru můžete i voňavé gumové hvězdičky, které uvolňují vůni několik týdnů a zároveň prádlo načechrají. 

Některé nové typy sušiček, například Miele, disponují zásobníkem na aroma již z výroby, a tak jen stačí dokupovat náplně. 

Dobrá rada na závěr z dTestu

Sušičky prádla patří mezi pravidelně testované spotřebiče v rámci dTestu. Mezi 14 testovanými sušičkami v září roku 2019 zvítězila Miele TCE 530 WP (29 990 Kč), která velmi dobře suší a účinně kondenzuje vlhkost. Stejně jako u ostatních modelů je však třeba počítat s tím, že usušení prádla zdaleka není dílem okamžiku. Hned v závěsu se umístily sušičky Samsung DV90N62632W/ZE (23 990 Kč) a Siemens WT48Y7W4 (23 955 Kč). První jmenovaná nabízí v hodnocených parametrech solidní vyrovnané výkony, druhá exceluje v sušení a účinnosti kondenzace, na suché prádlo však můžete čekat i tři a čtvrt hodiny. Jako výhodný nákup v testu označili dva výrobky značky Beko, modely DHS 8412 PA0 (10 990 Kč) a DHS 7412 PA0 (9990 Kč). Na oba se podle redakce můžete v oblasti sušení bez obav spolehnout a pořídíte je za třetinu ceny vítěze. (zdroj: dTest)

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz