Je bezdrátové nabíjení mobilu lepší řešení než to přes kabel? Ne tak úplně

Některé bezdrátové nabíječky si dovedou poradit i s více zařízeními naráz, limitující je však vždy plocha nabíječky.

Také byste byli nejradši, kdybyste se už konečně zbavili zamotaných kabelů, které potřebujete k nabití vašeho mobilního telefonu? Můžeme vás potěšit zprávou, že je zde už nějakou tu chvíli řešení tohoto problému. Příliš ale nejásejte, tato technologie není zatím až tak dokonalá, jak o ní některé firmy tvrdí. Nicméně pokud bezdrátovým nabíječkám odpustíte těch pár nedostatků, možná si ji i časem oblíbíte.

Přečtěte si také

Výroba džínů si bere vysokou daň: Na jedny kalhoty se spotřebuje 1 500 litrů vody
Výroba džínů si bere vysokou daň: Na jedny kalhoty se spotřebuje 1 500 litrů vody

Kde se vlastně přenos elektrické energie dotykem vzal?

I když se může zdát, že se jedná o poměrně inovativní technologii, není tomu tak. Princip přenosu elektrické energie bez nutnosti použití kabelu je zde už od roku 1831, kdy se vědci Michaelu Faradayovi povedlo objevit elektromagnetickou indukci. Právě to je jeden ze způsobů, na kterém funguje nabíjení bez kabelu.

Tento způsob se nazývá indukční nabíjení a je využíván ve většině dnešních bezdrátových nabíječek. Jsou k němu potřeba dvě cívky – jedna v nabíjecí podložce a druhá v mobilu. Jakmile se cívka, která se nachází v nabíječce, připojí ke zdroji elektrické energie, začne se vytvářet magnetické pole a cívka v telefonu na jeho základě indukuje střídavý proud. Poté už vzniklá energie jenom putuje do baterie smartphonu.

Zajímáte-li se o technologie budoucnosti, nejspíš vás zaujme rezonanční nabíjení, které je ještě stále hlavně ve fázi výzkumu. Fungovalo by zřejmě na podobném principu jako síť Wi-Fi a dokázalo by přenášet energii na mnohem větší vzdálenost než nabíjení indukční.

Nabíječky se schopností bezdrátového přenosu energie mají různé zajímavé designy, motiv dřeva vypadá luxusně.

Ne každý telefon nabijete jednoduše bez kabelu

Bezdrátové nabíjení je v dnešní době především výsadou těch nejlepších a nejdražších modelů výrobců mobilních telefonů. Můžete se s ním běžně setkat například u telefonů iPhone X nebo Samsung Galaxy S8+.

Aby totiž mobil mohl využívat bezdrátového nabíjení, musí disponovat standardem Qi, který toto umožňuje. Pokud ho váš telefon ve výbavě od výrobce nemá, dají se zakoupit speciální nálepky nebo kryty, které tuto funkci dokáží zastat. V případech, kdy není možné pro váš typ mobilu sehnat zmíněnou nálepku nebo kryt, existuje ještě možnost koupě přijímače, který se zapojí do microUSB portu.

Nabíjení mobilních telefonů za pomoci kabelů možná jednou vytlačí to bezdrátové.

Jedni ho ocení, druzí zavrhnou

Jaké jsou tedy hlavní plusy a mínusy technologie bezdrátového nabíjení? Je jasné, že ne každý bude spokojen s vlastnostmi přenosu proudu, které se mohou zdát pro uživatele poněkud omezující.

Nespornými výhodami bezdrátových nabíječek jsou:

  •  schopnost nabíjet bez kabelu více zařízení najednou (pouze u nabíječek s dostatečnou plochou)
  •  komfort uživatele (nehledáte žádné kabely, ale pouze zařízení položíte na nabíjecí podložku)
  •  snížení zátěže na životní prostředí (jednou nabíječkou můžete napájet více zařízení)

Naopak tyto nedostatky mohou zájemce o koupi odradit:

  •  delší doba nabíjení než klasicky přes kabel (bezdrátový přenos elektřiny nemá takovou účinnost)
  •  pořizovací náklady (běžné nabíjecí kabely i s adaptéry jsou většinou součástí balení nových mobilů, nabíjecí podložku si musíte pořídit odděleně)
  •  nemožnost manipulace se smartphonem během procesu nabíjení (mobil musí být při nabíjení vždy položen na podložce, jinak se nenabije)

Trvá-li u vás stále nadšení pro bezdrátovou formu nabíjení, můžete si vybrat z poměrně široké nabídky různých modelů. Každá nabíjecí podložka však primárně podporuje pouze určité telefony, je proto na místě důkladně si ověřit, zda dokáže doplnit energií i váš smartphone.

Pro vlastníky telefonů Samsung Galaxy S6, S7, S8 a S9 může být zajímavá nabíječka Samsung Fast Wireless Charger Stand Qi, která je vyřešena jako praktický stojánek. Ačkoli je výrobcem tato jihokorejská značka, zvládne si poradit i s nabitím telefonu iPhone 8. Za cenu 1 189 Kč přináší dobrý poměr výkonu a ceny a jistě oceníte i její stylový design.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz