Vyplatí se pořídit si bezdrátová sluchátka? Nebo jde o předražený trend

Možnost poslechu hudby bez nutnosti rozplétání kabelu sluchátek přitahuje pozornost kupujících.

Se sluchátky, která využívají pro přenos zvuku technologii Bluetooth, jako by se v poslední době roztrhl pytel. Na ulici nebo v MHD se objevuje stále více lidí, u kterých si můžete všimnout, že jejich smartphone se sluchátky nespojuje dlouhý kabel. Vypadá to moderně a nejspíš už jste se i vy, pokud patříte mezi milovníky hudby, zamysleli nad případnou koupí této technologické vychytávky. Předem byste však měli vědět, že v případě wireless sluchátek musíte počítat s určitými nedostatky.

Přečtěte si také

Co znamenají jednotlivé symboly na cedulkách oblečení?
Co znamenají jednotlivé symboly na cedulkách oblečení?

Prvně se ale musíme podívat na to, kde se na trhu vzaly a jak to s nimi vypadá v současnosti. Za průkopníka na poli bezdrátových sluchátek můžeme označit americkou firmu Apple, která na podzim roku 2016 uvedla svá první zcela bezdrátová sluchátka pod názvem AirPods. Okamžitě se stala těmi, která ovládají velkou většinu trhu s tímto segmentem, ačkoli se po uvedení začaly objevovat i další Bluetooth sluchátka od jiných výrobců.

Dnes si můžeme mezi bezdrátovými sluchátky vybírat z opravdu široké nabídky. Nicméně AirPods od Applu stále kralují prodejnosti. Nejedná se o levnou záležitost, na oficiálním eshopu Apple pro Českou republiku jsou k mání za 4 790 Kč. Někdo by si mohl myslet, že jsou určená pouze pro majitele zařízení od Applu, opak je však pravdou. Protože ke spárování využívají Bluetooth, je možné připojit je i k PC nebo zařízení, které běží na operačním systému Android.

Bezdrátová sluchátka AirPods od Applu patří k těm celosvětově nejoblíbenějším.

Využijete je nejen pro poslech hudby

Pokud jste si mysleli, že u hudebního zážitku smysl bezdrátových sluchátek končí, jste na omylu. Většina se jich dá použít díky zabudovanému mikrofonu pro telefonování bez nutnosti dotknout se mobilního zařízení. Někteří náročnější uživatelé jistě ocení i hlasové asistenty. Zůstaneme-li u produktů společnosti Apple, budete se moct obrátit na virtuálního asistenta s pojmenováním Siri. Pomocí jednoduchých povelů tak budete moct zjistit čas, předpověď počasí nebo se nechat hlasem asistenta navigovat na určité místo.

Bezdrátový provoz není jen výsadou špuntových sluchátek, k dostání jsou v tomto provedení i ta náhlavní.

Bezdrátový přenos zvuku je super, ale …

Z některých smartphonů výrobci plánují odstranit 3,5 mm jack, někteří to již dokonce udělali. Je to nejspíš unáhlený krok, protože technologie Bluetooth má při přenosu zvuku občas nedostatky, které se nemusí uživatelům příliš zamlouvat. Ani opravdu drahá bezdrátová sluchátka totiž neznamenají nejlepší možnou kvalitu zvuku.

Je tomu tak proto, že zvláště při pobytu na místě, kde se nachází více bezdrátových zařízení, může docházet k výpadkům signálu, které přeruší přehrávání hudby. Na jednu frekvenci se totiž dokáže vměstnat jen předem stanovený počet zařízení. Když jich je víc, přichází problémy.

Asi pro největší procento uživatelů však představuje problém výdrž baterie sluchátek na jedno nabití. Je tomu tak zejména u těch malých špuntových, kde na akumulátor zbývá opravdu málo místa. Sice se doba přehrávání již průměrně pohybuje okolo 10 hodin, nicméně ani to nemusí některým lidem stačit a raději se spokojí s klasickými drátovými sluchátky. Pro ty, kteří si rádi užívají komfort bezdrátového poslechu, ale také chtějí mít jistotu přehrávání i při vybití baterie, jsou tu sluchátka Philips M2BT, která mají možnost připojení kabelu s 3,5 mm jackem v případě vybití akumulátoru.

S baterií souvisí i další vlastnost bezdrátových sluchátek, kterou lze nazvat nedostatkem. Každá baterie má totiž určitou životnost, což znamená, že se v průběhu let doba provozu sluchátek na jedno nabití výrazně snižuje. V téměř všech sluchátkách, která využívají bezdrátový přenos zvuku, je baterie zabudována tak, že její výměna je prakticky nemožná nebo velmi obtížná. Naopak klasická drátová sluchátka mohou při šetrném užívání vydržet „nekonečně“.