Brambory jsou novým máslem. Loni v létě stály polovinu

Brambory jsou novým máslem. Loni v létě stály polovinu

Běžná cena brambor se drží v obchodech kolem historického maxima 29 korun za kilogram. I přesto, že se odhadoval pokles cen po začátku letošní sklizně, zatím se tato vize nenaplnila. Loni v létě stálo kilo brambor zhruba polovinu. 

Přečtěte si také

Na český trh vstoupil další řetězec. Největší německý prodejce pánské módy ANSON'S otevřel v Praze svůj první obchod
Na český trh vstoupil další řetězec. Největší německý prodejce pánské módy ANSON'S otevřel v Praze svůj první obchod

Kilo za 29 korun

Hlavní bramborová sezona začne až po prázdninách, některé druhy určené k rychlé spotřebě však pěstitelé sklízejí už nyní. Zatím se odhaduje, že letos bude úroda dobrá. Pěstitelé nabízejí kilo brambor za 7 až 10 korun. Na takto nízkou cenu ale člověk v obchodech nenarazí. Podle cenového srovnávače Kupi.cz se běžná cena za kilogram brambor pohybuje k dnešnímu dni na průměrných 28,84 Kč. Pokud si však pohlídáte ceny v akčních letácích, na pokladně supermarketu zaplatíte za kilo ranných brambor 12,90 Kč. Otázkou je však často diskutovaný původ a kvalita brambor v akcích.

Loni bylo levněji

Akční letáky nabízely v červenci 2018 kilo brambor v průměru za 8,90 Kč  a srpen byl ještě příznivější pro zákazníky, to se cena za kilovou síťku snížila na 7,40 Kč. Pokud jste neměli štěstí na akci, z peněženky jste vytáhli v průměru 15 Kč za kilo. 

Důvodem rekordního zdražování brambor je podle odborníků loňské sucho a třetí nejhorší úroda v historii sledování od roku 1920. Změna počasí se podepsala i na zdražení piva, jež se vyrábí z chmele a ječmene, které suché klima také zasáhlo. 

Třetinu dovážíme

V Česku ročně sníme přibližně 700 tisíc tun konzumních brambor, loňská tuzemská produkce však dosáhla jen 380 tisíc tun a dalších 200 tisíc tun krmných a také jiných druhů brambor, které nejsou určeny k jídlu. Zbytek poptávané produkce proto musíme dovážet, nejčastěji z Francie, Německa, Belgie či Holandska.

zelenina zdražuje kvůli loňskému suchu

Čtvrtá na světě 

Brambory společně s kukuřicí, pšenicí a rýží patří podle ČBS mezi čtyři nejdůležitější plodiny světa. Od roku 1994 se jejich celosvětová produkce zvýšila z 230 milionů tun na téměř 400 milionů tun. Nárůst zaznamenala především Čína a Indie.

Brambora nebo zemák? 

Zatímco většina slovanských jazyků označuje brambory slovem spojeným se zemí (slovensky zemiaky, polsky ziemniaky), v Česku je tomu jinak. Výraz brambory vznikl údajně při obchodní směně Čechů s dolnolužickými Srby, od kterých získali tuto plodinu vůbec poprvé.

Češi byli přesvědčeni, že okopanina pochází z německého Braniborska (srbsky Bramborska), od čehož odvodili dodnes používaný název brambory. V některých oblastech rozšířený výraz erteple zase pochází z německého pojmenování brambor „erdapfel“.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz