V obchodech se objevily uzené šproty s úlomky kovu. Nemáte je doma také?

SVS nařídila stažení uzených šprotů v oleji

Máte rádi uzené šproty? Na rybičkovou pomazánku jsou naprosto luxusní záležitostí, ale ne pokud v nich najdete úlomky kovu! Nekoupili jste si je do zásoby? Poznáte to podle šarže.

Přečtěte si také

První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory
První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory

Stažení se týká více jak 24 tisíc kusů výrobků

Celkem 24 192 kusů konzerv uzených šprotů v rostlinném oleji značky Giana stáhla z preventivních důvodů v měsíci červenci z obchodů Státní veterinární správa (SVS).

Důvod? Možná obsahovaly úlomky kovu. Jak se úlomky kovu do konzerv dostaly, se pochopitelně neví. Stejně tak není ani jasné, kolik konzerv se tato nehoda týká, a tak byly pro jistotu staženy všechny. 

Ke stažení lotyšského výrobku došlo na základě hlášení jednoho ze zlínských spotřebitelů, který právě úlomky kovu ve své konzervě našel. Je možné, že tyto rybičky v konzervě máte doma i vy, proto se raději podívejte na šarži, zda náhodou nenese označení LV-3473 s datem výroby 1. 3. 2019. Výrobcem je firma SIA „NS ESTATE“ se sídlem v Lotyšsku.

Dáte si šproty?

Rybičky značky Giana jsou u nás oblíbené

Konzervované rybičky značky Giana vám jsou jistě velmi dobře známy, prodávají je ve velkém množství obchodních řetězců, jako je Albert, COOP, Globus, Hruška, Tesco nebo množství soukromých obchůdků s potravinami i internetové obchody.

Jako zákazník máte plné právo na vrácení peněz, pokud konzervu přinesete do obchodu, ve kterém jste ji zakoupili.

Tento konkrétní případ kovových úlomků, který veterináři zachytili u uzených šprotů, se mohl vyskytovat jen u této konkrétní konzervy, ale také nemusel, V tom je právě schované největší riziko.

sardiny v plechovce

Včera úlomky plastu, dnes úlomky kovu a některé výrobky můžou zabít i dítě!

Výrobky se z trhu stahují dnes a denně a mnohdy my spotřebitelé takovou zprávu ani nezaregistrujme. Například na začátku měsíce července SVS nařídila stáhnutí mražených obalovaných kuřecích řízků německého výrobce Mantos International Food GmbH, ve kterém byly zachyceny tvrdé úlomky plastů. Dostala se k vám tato zpráva? Pravděpodobně ne.

V mnoha případech se spotřebiteli skutečně nic nestane. Není však moudré taková upozornění brát na lehkou váhu! Některé závadné výrobky můžou způsobit zdravotní problémy nebo, nedej bože, smrt.

Je jedno, jestli se závada týká třeba jen 10 výrobků z více jak 24 tisíc. Například takových kojeneckých lehátek známé americké značky Fisher-Price (patřící do skupiny Mattel), které se jmenuje Rock 'n Play Sleeper, se během posledních 10 let vyrobilo tisíce a tisíce kusů. Tato lehátka byla rozeslána do všech koutů světa, včetně České republiky. Možná i vy jej doma máte. Během těchto desíti let v nich ale zemřelo na 30 kojenců. Číslo třicet je málo, ale rozhodně to není málo, pokud jde o děti.

Přečtěte si také článek: Nejzdravější mořská ryba? Překvapivě sardinky

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz