I volně prodejné léky vás mohou zabít. Jak je užívat a nezničit si zdraví?

I volně prodejné léky vás mohou zabít. Jak je užívat a nezničit si zdraví?

Růžová pilulka na bolest, bílá na zvýšenou teplotu a kapky do nosu. Běžné léky, které si každý může koupit v lékárně. Jak by mohly být tyto volně prodejné léky nebezpečné, když jsou všem tak dostupné? Nenechte se mýlit! Nesprávné užívání zdánlivě neškodných léků může v ojedinělých případech způsobit i smrt!

Přečtěte si také

Slupky od mandarinek nevyhazujte: Vyrobíte z nich levný pohlcovač pachů i lék na trávení
Slupky od mandarinek nevyhazujte: Vyrobíte z nich levný pohlcovač pachů i lék na trávení

Oblíbený paracetamol

Paracetamol je účinná látka tlumící bolest, kterou najdeme ve většině volně prodejných léků na bolest, chřipku nebo proti horečce. Právě jeho přítomnost v těchto lécích může snadno způsobit předávkování. Pokud dodržujete dávkování, které uvádí příbalový leták, nemůže se vám nic stát. Problém ale nastane, když do sebe ve snaze o rychlé uzdravení sypete pilulky jako bonbóny nebo léky nezodpovědně kombinujete. Vysoké dávky paracetamolu totiž způsobují vážné poškození jater. Fatální následky může taková dávka mít v kombinaci s alkoholem.

Předávkování léky s obsahem paracetamolu může mít fatální následky.

Nádech, výdech

Máte rýmu jak trám a ucpaný nos, který vám nedovoluje dýchat? Nosní kapky a spreje jsou rychlým řešením tohoto problému. Ale pamatujete si, jak vám lékárnice kladla na srdce, abyste je nepoužívali déle než 7 dní? Má to rozhodně svůj důvod. Nejenže jejich delší či příliš časté užívání snižuje jejich účinek. Pokud si kupujete jedno balení za druhým, hrozí vám chronický otok nosní sliznice, který vede až k závislosti na tomto léku. Víte, že může vzniknout už méně něž za měsíc? Pokud se bez spreje neobejdete, vyměňte jej za ten s mořskou solí. Je k vaší sliznici výrazně šetrnější. Příčinou ucpaného nosu mohou být i nosní polypy. Užívání nosních sprejů a kapek situaci spíš zhorší. Pokud se do týdne váš zdravotní stav nezlepší, navštivte raději lékaře a konzultujte s ním další postup léčby.

Na padělané léky pozor!

Padělky léků, které neprošly kontrolou Státního ústavu pro kontrolu léčiv, jsou pro uživatele obzvlášť nebezpečné. V našich zeměpisných šířkách se s nimi můžete setkat při nelegálním prodeji na internetu. Jedná se buď o padělky originálních registrovaných léků nebo nelegální přípravky, které nejsou v naší zemí registrovány. V obou případech své zdraví dáváte všanc cizím lidem, kteří lék vyrobili za neznámých podmínek. Dávka účinné látky v nich může být vysoko překročena nebo se v léku vůbec nenachází. Různé příměsi, které se do těchto padělků dostávají, pak mohou vážně ohrozit vaše zdraví i život. Nikdy tedy nekupujte léky jinde než v oficiální distribuční síti lékáren.

Kombinace některých bylinek a léčiv mohou být i zdraví škodlivé.

I s bylinkami opatrně

Zdá se vám, že nejbezpečnější variantou je spoléhat se na přírodní metody a léčit neduhy bylinkami? Ani to nemusí být vždy pravda. Přírodní léčiva bývají k našemu tělu šetrnější než chemie, ale jejich nadužívání může způsobit i otravu. S opatrností tak užívejte šalvěj nebo kozlík lékařský. Pokud jste pili čaj s třezalky, neměli byste chodit hned na slunce. Vaše kůže je na něj po jejím požití citlivá a v lepším případě byste mohli skončit s vyrážkou. Nevhodné jsou též kombinace některých léků a bylinek. Pozor si dejte třeba na echinaceu a ginkgo bilobu, užíváte-li léky na ředění krve. V těhotenství bylinky raději vysaďte úplně nebo alespoň vynechte šalvěj, levanduli a třezalku.

Nebezpečné jsou i nevhodné kombinace léků! Zničit zdraví si můžete užíváním antibiotik a léku na zvýšený cholesterol. Léky na depresi byste nikdy neměli užívat s pilulkami na spaní. Účinné látky v lécích narušují i bylinky a to hlavně třezalka. Nevhodné je pití pomerančové a grapefruitové šťávy! A tak nikdy nezapomeňte číst příbalové letáky nebo se poraďte s lékárníkem o správném užívání léku.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz