I volně prodejné léky vás mohou zabít. Jak je užívat a nezničit si zdraví?

I volně prodejné léky vás mohou zabít. Jak je užívat a nezničit si zdraví?

Růžová pilulka na bolest, bílá na zvýšenou teplotu a kapky do nosu. Běžné léky, které si každý může koupit v lékárně. Jak by mohly být tyto volně prodejné léky nebezpečné, když jsou všem tak dostupné? Nenechte se mýlit! Nesprávné užívání zdánlivě neškodných léků může v ojedinělých případech způsobit i smrt!

Přečtěte si také

Jak vypěstovat orchidej se 40 květy? Dejte jí cukr!
Jak vypěstovat orchidej se 40 květy? Dejte jí cukr!

Oblíbený paracetamol

Paracetamol je účinná látka tlumící bolest, kterou najdeme ve většině volně prodejných léků na bolest, chřipku nebo proti horečce. Právě jeho přítomnost v těchto lécích může snadno způsobit předávkování. Pokud dodržujete dávkování, které uvádí příbalový leták, nemůže se vám nic stát. Problém ale nastane, když do sebe ve snaze o rychlé uzdravení sypete pilulky jako bonbóny nebo léky nezodpovědně kombinujete. Vysoké dávky paracetamolu totiž způsobují vážné poškození jater. Fatální následky může taková dávka mít v kombinaci s alkoholem.

Předávkování léky s obsahem paracetamolu může mít fatální následky.

Nádech, výdech

Máte rýmu jak trám a ucpaný nos, který vám nedovoluje dýchat? Nosní kapky a spreje jsou rychlým řešením tohoto problému. Ale pamatujete si, jak vám lékárnice kladla na srdce, abyste je nepoužívali déle než 7 dní? Má to rozhodně svůj důvod. Nejenže jejich delší či příliš časté užívání snižuje jejich účinek. Pokud si kupujete jedno balení za druhým, hrozí vám chronický otok nosní sliznice, který vede až k závislosti na tomto léku. Víte, že může vzniknout už méně něž za měsíc? Pokud se bez spreje neobejdete, vyměňte jej za ten s mořskou solí. Je k vaší sliznici výrazně šetrnější. Příčinou ucpaného nosu mohou být i nosní polypy. Užívání nosních sprejů a kapek situaci spíš zhorší. Pokud se do týdne váš zdravotní stav nezlepší, navštivte raději lékaře a konzultujte s ním další postup léčby.

Na padělané léky pozor!

Padělky léků, které neprošly kontrolou Státního ústavu pro kontrolu léčiv, jsou pro uživatele obzvlášť nebezpečné. V našich zeměpisných šířkách se s nimi můžete setkat při nelegálním prodeji na internetu. Jedná se buď o padělky originálních registrovaných léků nebo nelegální přípravky, které nejsou v naší zemí registrovány. V obou případech své zdraví dáváte všanc cizím lidem, kteří lék vyrobili za neznámých podmínek. Dávka účinné látky v nich může být vysoko překročena nebo se v léku vůbec nenachází. Různé příměsi, které se do těchto padělků dostávají, pak mohou vážně ohrozit vaše zdraví i život. Nikdy tedy nekupujte léky jinde než v oficiální distribuční síti lékáren.

Kombinace některých bylinek a léčiv mohou být i zdraví škodlivé.

I s bylinkami opatrně

Zdá se vám, že nejbezpečnější variantou je spoléhat se na přírodní metody a léčit neduhy bylinkami? Ani to nemusí být vždy pravda. Přírodní léčiva bývají k našemu tělu šetrnější než chemie, ale jejich nadužívání může způsobit i otravu. S opatrností tak užívejte šalvěj nebo kozlík lékařský. Pokud jste pili čaj s třezalky, neměli byste chodit hned na slunce. Vaše kůže je na něj po jejím požití citlivá a v lepším případě byste mohli skončit s vyrážkou. Nevhodné jsou též kombinace některých léků a bylinek. Pozor si dejte třeba na echinaceu a ginkgo bilobu, užíváte-li léky na ředění krve. V těhotenství bylinky raději vysaďte úplně nebo alespoň vynechte šalvěj, levanduli a třezalku.

Nebezpečné jsou i nevhodné kombinace léků! Zničit zdraví si můžete užíváním antibiotik a léku na zvýšený cholesterol. Léky na depresi byste nikdy neměli užívat s pilulkami na spaní. Účinné látky v lécích narušují i bylinky a to hlavně třezalka. Nevhodné je pití pomerančové a grapefruitové šťávy! A tak nikdy nezapomeňte číst příbalové letáky nebo se poraďte s lékárníkem o správném užívání léku.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz