Zavařování je hračka: Testovali jsme zavařovací hrnce a prozradíme recept na luxusní nálev

Chtěli byste zavařovat okurky? Poradíme vám, jak na to 123rf

Chystáte se zavařovat okurky? Domácí jsou prostě nejlepší. Ale jak na to, aby byly křupavé a měly tu správnou chuť? Důležitý je nejen výběr samotných okurek a přidaných ingrediencí, ale i toho, v čem je zavařujete. Poradíme vám, jak na okurky jako od našich babiček.

Přečtěte si také

Udělejte na Vánoce radost i svým mazlíčkům. Jaký je ideální dárek pro psa nebo kočku?
Udělejte na Vánoce radost i svým mazlíčkům. Jaký je ideální dárek pro psa nebo kočku?

Jaké okurky a ingredience vybrat?

Na zavařování se nejlépe hodí malé a tvrdší okurky. Během zavařování totiž změknou a my nechceme žádné rozvařené kusy. Co se přidaných surovin týče, vždy záleží na receptu. Nejčastěji se přidává mrkev a cibule, případně i křen nebo kopr.

Tip: Pokud máte rádi ostrá jídla, můžete k okurkám přidat i česnek a feferonky. Kromě příjemné chuti dodá zelenina zavařenině i zajímavý vzhled. A když si pohrajete s vykrajovátky a vykrojíte z mrkve třeba srdíčka, získáte i hezký dárek nebo dekoraci. 

Zavařujte hlavně v čistých sklenicích kasjanf / Pixabay

Recept na osvědčený nálev:

 • 1,5 l vody
 • 0,5 l octa
 • 150 g cukru
 • 2 polévkové lžíce soli
 • 2 kávové lžičky hořčičného semínka
 • 30 kuliček pepře
 • 8 kuliček nového koření
 • 3 bobkové listy
 • 10 kousků hřebíčku

Nálev dejte na sporák, aby se převařil, a poté jej nechte vychladnout. A tím máte vlastně hotovo. Pokud však preferujete silnější chuť koření, připravte si jej pár dní předem a nechte dobře uležet.

Jak zavařovat?

Základem všeho je mít čisté okurky i sklenice. Je potřeba vzít opravdu každý okurek zvlášť, vydrbat ho kartáčkem a následně propláchnout v několika vodách. Pokud nejste vlastníkem myčky, doporučujeme sklenice společně s víčky vyvařit (nezapomeňte vyřadit všechna vadná víčka).

Nejprve na dno sklenice vyskládejte všechnu zeleninu společně s kořením, které se rozhodnete k okurkám přidat. Poté sklenici napěchujte okurkami, které proložte zbytky cibule. Následně už jen zalijte připraveným nálevem, poté očistěte a pečlivě zavíčkujte.

Pak už si jen stačí vybrat jeden z mnoha způsobů zavařování. Můžete zavařovat v klasickém zavařovacím hrnci, troubě, mikrovlnce, nebo třeba i v myčce na nádobí.

Jaký způsob zavařování je ten nejvhodnější? Micah Tindell / Unsplash

      Zavařovací hrnec 

      Klasika, se kterou prostě neuděláte chybu. Zavařovací hrnce mají velkou kapacitu, díky které je možné naráz zavařit 14 litrových sklenic nebo 20 skleniček o obsahu 0,3 l. Moderní hrnce můžete využít i pro přípravu svařeného vína či čaje nebo jimi přihřívat guláše a polévky na zahradních akcích. 

      Testovali jsme:

      SENCOR SPP 3200SS je nerezový, zavařovací hrnec s objemem 27 l a plynule nastavitelným termostatem. Překvapil nás svým objemem, kdy jsme do něj krásně posadili 14 zavařovacích sklenic o objemu 1 litr. Součástí balení byl praktický rošt, pozitivně ale hodnotíme i velký a přehledný displej, díky kterému se hrnec obsluhoval mnohem lépe, než ty s manuální regulací.

      Podle návodu jsme v něm vyzkoušeli připravit i svařené víno a polévku na zahradní oslavu pro 30 osob – a úkol splnil na jedničku! Pomocí integrovaného výtokového kohoutku si horký nápoj (hrnec má i funkci přihřívání) nalijete přímo do hrníčku. Jeho cena se pohybuje kolem 2 700 Kč.

      Zavařujte s profesionálním pomocníkem

      SILVERCREST SEAD 1800 A1. Tento zavařovací hrnec o objemu 27 l byl v našem srovnávacím testu velmi podobný výše zmíněnému typu. V jeho balení také najdete praktický rošt na sklenice a nechybí ani velký podsvícený displej.

      Co by se dalo vytknout, je jeho bílá, smaltovaná barva, která se při práci lehce zašpiní, a hrnec je pak tudíž potřeba pořádně vydrhnout a vyleštit. Za 1 799 Kč jej seženete v řetězci Lidl.

      Hyundai PC 200 SS. Třetím testovaným byl zavařovací hrnec, který na první pohled působí až retro dojmem. Mechanický časovač i termostat hrnce fungují bez problému, pouze zvolený program se odhaduje spíše špatně. Mřížka pod sklenice není nerezová, ale plastová a plave, takže bylo potřeba ji zatížit ještě před napuštěním vody. A i poklice a vypouštěcí kohout jsou jen výlisky z tenkého plastu.

      Ostatním testovaným kusům se dovede vyrovnat alespoň v otázce objemu – ten činí 27 l, což je zcela dostačující pro běžné domácí zavařování. Tento typ běžně seženete v ceně kolem 2 400 Kč.

      Zavařovat lze i v troubě či myčce nádobí PhotoMIX Company / Pexels

      Trouba 

      Spotřebič, který má doma snad každý z nás, může kromě pečení pomoci i se zavařováním. Jak na to? Naplněné a zavíčkované sklenice postavte na pečící plech a zalijte do výšky 2 cm horkou vodou. Plech pak vložte do spodní poloviny předehřáté trouby.

      U té elektrické bývá doporučovaná teplota 95 °C, plynová pak na stupeň 1. U horkovzdušné trouby můžete vodu vynechat a sklenice vložit přímo do trouby nastavené zprvu na 150 °C, po pěti minutách zmírněné na 85–90 °C.

      Celková doba zavařování v elektrických, plynových a horkovzdušných troubách závisí na druhu ovoce nebo zeleniny. Nejdříve je potřeba, aby se sklenice zahřály. To zabere cca 15 minut, a pak dalších 20–25 minut na sterilizaci. Poté otočte sklenice dnem vzhůru.

      Myčka 

      Zavařování v myčce vám ušetří spoustu práce, protože tak jde „zavařit“ opravdu velké množství. Ideální je program s co nejvyšším stupněm teploty vody, postačí ale i ta kolem zhruba 60 °C. 

      Zavařovat se dá různá zelenina, jejíž druhy navíc lze i kombinovat Pixabay

      Mikrovlnná trouba

      Do mikrovlnky můžete zkusit dát sklenice se šroubovacím víčkem. Sice do ní nepatří nic kovového, materiál těchto víček však mikrovlnce většinou nevadí. Sterilovat takto můžete i maso, polévky a jiné polotovary. Doba nastavení mikrovlnné trouby se liší podle objemu sklenic, vycházet ale můžete z této tabulky:

      Výkon a čas pro sklenice o objemu 720 ml:

      • Výkon 700 W = 6 minuty na 1 kus
      • Výkon 750 W = 5 a půl minuty na 1 kus
      • Výkon 800 W = 5 a čtvrt minuty na 1 kus
      • Výkon 850 W = 5 minut na 1 kus
      • Výkon 900 W = 4 a půl minuty na 1 kus
      Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz