Víte, co vše si můžete vzít do letadla? 2 zapalovače kontrolou neprojdou, ale zbraň ano

Připravené kufry a batohy na leteckou dovolenou.

Chystáte se letos letecky na dovolenou? Pokud ano a už jste dlouho nikam neletěli, anebo poletíte úplně poprvé, možná tápete, co vše si smíte vzít s sebou na palubu letadla. Bezpečností pravidla určující povolené a zakázané předměty jsou totiž jasně dány a každý, kdo se je pokusí překročit, si koleduje o problémy při bezpečností kontrole. Jak se tedy sbalit do letadla a předejít nepříjemnostem?

Přečtěte si také

Máslo rychle zdražuje: Vyplatí se akce nebo privátní značky řetězců?
Máslo rychle zdražuje: Vyplatí se akce nebo privátní značky řetězců?

Rozdíly mezi příručním a odbaveným zavazadlem

Pokud cestujete letadlem poprvé, je určitě dobré udělat si jasno v tom, co se myslí příručním a odbaveným zavazadlem.

Příruční zavazadlo, někdy také nazývané kabinové, je to, které si berete s sebou na palubu letadla a zůstane po celou dobu letu s vámi. Zpravidla se jedná o menší tašku nebo kabelku, která se ukládá do přihrádky nad sedadlem, či pod sedačku před vámi. Právě u tohoto typu zavazadla si musíte dát obzvlášť pozor na jeho obsah. Dále se musíte řídit váhovými limity, určenými rozměry a maximálním počtem zavazadel, což jsou vše údaje, které má každá letecká společnost trochu jinak definované. Proto si je předem u dané společnosti ověřte. Zvláštní důraz na dodržování hmotnostního maxima a rozměrů kladou nízkonákladové letecké společnosti. Jestliže je vaše příruční zavazadlo nebude splňovat, může vám být udělena penalizace, nebo budete muset zavazadlo za poplatek odbavit.

Tabule na letišti ukazující časy odletu.

Odbavené zavazadlo neboli zavazadlo zapsané putuje po odbavení do nitra letadla, do podpalubí. Stejně jako zavazadlo příruční i tento typ prochází bezpečností kontrolou, nebo dokonce může být náhodně vybráno k detekční kontrole, při níž bude otevřeno a fyzicky zkontrolováno. Opět jsou zde určeny hmotnostní limity, které jsou trochu mírnější než u zavazadla kabinového. Maximální povolená hmotnost se obvykle pohybuje okolo 23 kg, ale záleží na aerolince. Do tohoto zavazadla se smí uložit věci, které nejsou povoleny převážet v zavazadle příručním.

Náš tip na kontrolu váhy zavazadla

Pokud se chcete vyhnout poplatkům za překročení váhového limitu, pořiďte si skladnou zavazadlovou váhu. Ta se vám bude hodit zejména tehdy, jestliže si plánujete přivést domů z dovolené nějaké suvenýry.

Zakázané předměty: Tohle si s sebou do letadla určitě neberte

Existují předměty, které do letadla zkrátka v žádném případě nepatří. To znamená, že by se neměly nalézat v žádném vašem kufru.

  • hořlaviny
  • výbušniny
  • radioaktivní látky
  • chemické látky

Mezi tyto předměty jmenovitě patří kyseliny, žíraviny, ředidla, autobaterie, tlakové nádoby, více než 70% alkoholické nápoje atd.

Ztracená zavazadla na letišti.

A jak to tak bývá, i zde existuje několik výjimek. Mezi sporné předměty například patří zbraně a munice, které také patří do zakázaných předmětů, avšak pokud předem o přepravě informujete leteckou společnost a jste držitelem zbrojního průkazu, pak vám může být povoleno zbraň přepravit.

Dalším takovým předmětem je zapalovač. Ten si s sebou do letadla můžete vzít za podmínky, že jej budete převážet v příručním zavazadle v uzavíratelném plastovém pytlíku. Maximální povolený počet je 1 zapalovač na příruční zavazadlo. Zároveň je zakázáno používat ho během letu.

Snadné to nebudete mít ani při cestování s power bankou, neboť ta spadá do skupiny lithiových baterií, na které se vztahují speciální omezení. Ty jsou opět u každé společnosti trochu jiné. Také záleží na přísnosti a striktnosti letištního zaměstnance, který kontrolu provádí. Někdy se tak můžete setkat s tím, že s power bankou bez komplikací projdete několika letištními kontrolami a jindy budete mít problém. Proto se vždy vyplatí podívat se předem na webové stránky konkrétní letecké společnosti a informovat se, zda právě vaše power banka splňuje daná kritéria.

Na vysněnou dovolenou se vyplatí čekat.

Tekutiny v příručním zavazadle – jak je to s nimi?

Cokoliv tekutého – parfémy, make-up, zubní pasta, nápoje atd. nesmí překročit objem 100 ml. Pozor nezáleží na tom, zda máte 200 ml krém již z poloviny vypotřebovaný. Pokud je na obalu uvedeno množství větší než 100 ml, pak předmět nesmíte přepravovat v příručním zavazadle. Zároveň jste povinni všechny tekutiny uzavřít do plastového pytlíku a celkový objem nesmí překročit 1 litr. Výjimkou jsou léky, speciální dietní jídla a kojenecká výživa.

Mezi nepovolené předměty v příručním zavazadle patří:

  • nářadí
  • nůžky a jiné ostré předměty
  • lana a kabely delší než 1 m
  • všechny výše uvedené zakázané předměty 

Co nepatří do zapsaného zavazadla?

Do odbaveného zavazadla samozřejmě nepatří všechny zmíněné zakázané předměty, které by mohly při cestování letadlem ohrozit zdraví vás a ostatních cestujících. V tomto zavazadlu je také nevhodné nechávat elektroniku (notebook, fotoaparát atd.), platební karty, peníze a cestovní doklady. Jednak se vám budou doklady ještě hodit a za druhé hrozí riziko ztráty zavazadla a jeho poškození.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz