Tekutý obvaz a bunda do kuličky. Tipy co nezapomenout vzít s sebou na výlet

Výlet s dětmi do přírody.

Rozhodli jste se užít si s celou rodinou hezkého počasí a vyrazit na výlet? Pak pro vás máme několik tipů na věci, které rozhodně nesmíte podcenit nebo nechat doma. Na rodinném výletu totiž Murphyho zákony schválnosti platí dvojnásob, a tak se vždycky vyplatí být na nečekané situace připraveni.

Přečtěte si také

Hrabete listí na zahradě? Chyba – skvěle poslouží jako hnojivo i ochrana
Hrabete listí na zahradě? Chyba – skvěle poslouží jako hnojivo i ochrana

1. Mějte stále při ruce lahev s vodou

Ať už se vydáte na výlet kamkoliv, vždycky si s sebou nezapomeňte přibalit dostatek pitné vody. Celkové množství tekutin u dítěte se pohybuje okolo 150 ml na 1 kg jeho tělesné hmotnosti. Dospělé osobě by mělo na jeden den postačit 1,5 litru. Nejvhodnějším nápojem je samozřejmě voda neperlivá nebo neslazený čaj. Pro jistotu si ale s sebou vezměte tablety na úpravu vody nebo cestovní filtr, který přefiltruje všechny nežádoucí bakterie, pokud by vám na výletě pitná voda došla a byli jste nuceni ochutnat tu z místní studánky či potůčku.

2. Chutná a vydatná svačina

Žádný celodenní výlet se neobjede bez svačiny. Tu volte s ohledem na věk dětí, počasí, časovou a fyzickou náročnost. Do horkých letních dnů se příliš nehodí svačiny s masem, které se může zkazit a čokoládové sladkosti, které se vám po cestě rozehřejí. Nejlepší jsou svačiny s vyváženým poměrem kvalitních bílkovin, vlákniny, jež zasytí, sacharidů a tuků. Příkladem je celozrnný chléb s plátkovým sýrem, paprikou, rajčaty a okurkou. V další krabičce můžete mít oříšky nebo sušené ovoce, které skvěle poslouží k mlsání. 

Náš tip: Svačinový box

Abyste uchránili svůj batoh před znečištěním a svačina se vám nezničila, zabalte ji do potravinové folie a uložte ji to svačinového boxu. Tyto praktické plastové krabičky se vyrábí s různými motivy kreslených postaviček, takže z ní svačina vašemu dítěti bude hned lépe chutnat. V Ikea nebo Tchibo se dají koupit i skládací dózy na jídlo s více patry a součástí je i plastová sada jídelního příboru (od 299 Kč). 

Pokud jde o hraní v kalužích, špinavé oblečení děti neřeší.

3. Oblečení do každého nečasu

Nikdy nevíte, jaké útrapy si na vás počasí připraví. Proto raději počítejte s každou variantou. Na výlet do přírody by měla být samozřejmostí jak pro vás, tak i vaše děti nepromokavá a větruodolná bunda a kvalitní, prodyšná obuv. Pokud však očekáváte příznivé počasí a jste si jisti, že by byly bundy na obtíž, sáhněte alespoň po lehké a skladné pláštěnce. Ideální jsou tenké bundy "do kuličky", které koupíte v obchodech se sportovním oblečením a dají se jednoduše srolovat na velikost tenisového míčku. Pořídit se dají už kolem 500 Kč (Decathlon 499 Kč) a využijete je i na cyklovýletech nebo procházkách. Dále zvažte výběr barev. Svršky v pestrobarevných nebo naopak tmavých barvách nejsou úplně vhodné. Hodit se vám mohou i náhradní ponožky a pokrývky hlavy.

4. Napěchovaná lékárnička

I malá bolístka může nadělat velké trápení a zkazit celý výlet. Ve vašem batohu by tak měla mít své místo malá lékárnička s náplastmi, obvazy, repelentem proti hmyzu a opalovacím krémem s vysokým faktorem. Nezbytností jsou také všechny potřebné léky proti alergiím, oční kapky, dezinfekční prostředek a prášky proti bolesti hlavy. Hodit by se vám pro děti mohly i vlhčené ubrousky na otření zablácených rukou. 

Tip: znáte tekutý obvaz? V lékárnách koupíte malý cestovní sprej, což je ochranný plastický obvaz pro rychlé ošetření drobných povrchových poranění, odřenin a oděrek.

Dovolená s dětmi na horách.

5. Čelovka a další nezbytnosti

Na výlet určitě nevycházejte bez navigace nebo mapy, obzvlášť pokud se chystáte někam, kde jste ještě nebyli. Kdyby došla energie, hodí se mít u sebe i nabitou power banku, některé v sobě mají dokonce i LED světlo. Stejně tak jsou důležité doklady a peníze, které si zabalte do nepromokavého a uzavíratelného sáčku. Pokud se budete vracet domů za tmy a obáváte se nezpevněného terénu, skvělým řešením jsou čelovky případně svítilny, které vás ušetří nešťastných pádů a zakopnutí.

Rozhodně se vyplatí sledovat akční letáky všech sportovních obchodů na Kupi.cz, kde najdete aktuální slevové akce všech velkých prodejců nejen sportovního vybavení. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz