Na co si dávat pozor při výběru elektrovozítka? Podívejte se, jaké máte možnosti!

Hoverboard odstartoval mánii kolem elektrických vozítek za dostupnou cenu

Elektrovozítka jsou moderním řešením pro přepravu ve městech, ale i v náročnějších terénních podmínkách. Jejich ovládání je tak jednoduché, že na nich ve většině případů zvládnou bez nehod jezdit i děti. O co bychom se tedy měli zajímat, když chceme jedno z cenově dostupných elektrovozítek pořídit sobě nebo potomkovi?

Přečtěte si také

Na český trh vstoupil další řetězec. Největší německý prodejce pánské módy ANSON'S otevřel v Praze svůj první obchod
Na český trh vstoupil další řetězec. Největší německý prodejce pánské módy ANSON'S otevřel v Praze svůj první obchod

Elegance na dvou kolech

Všichni znají Segway, ale jen málo lidí si ho může dovolit. Naštěstí existuje alternativa. Kolonožka není název pro škůdce, který se po salátu prohání na kolečkách, ale pro dvoukolový přepravní prostředek, který patří v posledních letech mezi nejoblíbenější elektrická vozítka a ideální způsoby, jak si najít cestu ke sportu ve volném čase. V podstatě se jedná o přenosnější a levnější verzi slavné Segway. Místo počeštěného jména kolonožka najdete tento produkt v nabídkách obchodů i jako „hoverboard” či „balance board”.

Před nákupem hoverboardu si především rozmyslete, kde se s ním budete prohánět. Existují totiž modely vhodné jak do městské zástavby, tak offroadové verze do terénu. Rozdíl mezi nimi je ve výšce profilu, kdy městské hoverboardy bývají nižší. Terénní hoverboardy dokáží dosahovat vyšších rychlostí (15 km/h oproti 10 km/h běžného městského hoverboardu) a mají také vyšší dojezd. Dojezd znamená, do jaké vzdálenosti vás elektrovozítko dokáže dovést na jedno nabití baterie. Městské hoverboardy mají často dojezd kolem 10 km, zatímco ty terénní urazí na jedno nabití až dvakrát tolik. Před nákupem se nezapomeňte také zvážit a podívat se na maximální nosnost. Pro korpulentnější osoby se bohužel tato vozítka příliš nehodí. Hoverboard vyžaduje rovnováhu, ovládá se přenášením váhy a náklonem.

Blesková prkna

Alternativou ke kolonožkám jsou jednokolky nebo elektrické longboardy a skateboardy (v podstatě se jedná o klasický longboard a skateboard s pohonem na baterii). Rychlost regulujete ovladačem v ruce. Naučit se jezdit na takovém prkně však vyžaduje čas. Ostřílení "skejťáci" budou mít přechod na elektricky poháněné prkno jednoduchý.

Elektrická koloběžka dokáže slušně pelášit

Kazmova jednokolá zkáza

Elektrické jednokolky jsou oproti hoverboardům náročnější co se týče ovládání a udržování rovnováhy. Nedávno se o tom na vlastní odřenou kůži přesvědčil známý provokatér Kazma, když se svojí jednokolkou upadl a zlomil si ruku. Opatrnějším elektrojezdcům ale nabízí jednokolka větší rychlost než běžný hoverboard a schopnost snadněji překonávat nerovnosti povrchu díky odpruženému kolu.

Jednokolky mají také vyšší hmotnost než hoverboardy, takže až vám dojde v půlce cesty baterie, budete se muset tahat s těžším nákladem. Dojezd jednokolek se pohybuje okolo 14 až 20 km a dá se na nich jezdit rychlostí až 20 km/h. Pokud chcete maximalizovat dojezd a zabránit přílišnému vybíjení baterie, nejezděte ve větrném počasí a zbytečně se neověšujte nákladem navíc.

Koloběžky nejenom pro princezny

Hlavní město zaplavily zelené elektrokoloběžky, které si můžete pronajmout. Tak proč si raději nepořídit vlastní? Když vám dojde baterie, tak se oproti ostatním elektrovozítkům alespoň můžete odrážet vlastní silou. Velmi důležitým aspektem při výběru koloběžky jsou její kolečka.

V zásadě existují dva hlavní druhy koleček – bezdušová a nafukovací. Nafukovací kolečka se mnohem snadněji přizpůsobí terénu, ale na rozdíl od bezdušových u nich hrozí, že si je někde propíchnete a budete muset vyměnit. Velikost koleček by pak měla odrážet způsob, jakým hodláte koloběžku používat. Čím větší kolečka, tím vyšší rychlosti můžete dosáhnout, ale vaše vozítko se vám bude hůře ovládat. Ze všech elektrovozítek mívají koloběžky nejvzdálenější dojezd. Běžně s nimi na jedno nabití ujedete 20 až 30 km. 

Bez ohledu na to, pro co se rozhodnete, nikdy nezapomínejte na bezpečnost a platnou legislativu. Na mnoha místech se na elektrické koloběžce či balančním vozítku neprojedete.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz