Meloun: zázrak pro vaši pleť, dietu, detox i skvělý sex. Víte, co všechno obsahuje?

Meloun: zázrak pro vaši pleť, dietu, detox i skvělý sex Pixabay

Meloun – oblíbená zelenina, která se tváří spíše jako ovoce, je v létě zdrojem příjemného osvěžení. Mnozí z vás však možná ani netuší, kolik v sobě skrývá prospěšných látek. Vliv, který má meloun na tělo, ho tak staví do pozice neohroženého bojovníka za náš zdravý život.

Přečtěte si také

Jak využít skořápky od vajec? Tady je 5 možností, o kterých jste nejspíš nevěděli
Jak využít skořápky od vajec? Tady je 5 možností, o kterých jste nejspíš nevěděli

Co se uvnitř skrývá?

Například barvivo a silný antioxidant lypoken, který kromě posilování imunity také čistí organismus a chrání tělo před infekcí, pomáhá ničit nádorové buňky, všeobecně zabraňuje vzniku zánětů v těle, chrání cévy, udržuje srdce mladé a v dobré kondici a je prevencí před infarktem i mrtvicí.

A to není vše. Rovněž pozitivně ovlivňuje zdraví kostí a kloubů, takže osteoporóza, artritida a revma nemají tak velkou šanci.

Meloun obsahuje spoustu vitamínů Pixabay

Další prospěšné látky

Melouny dále obsahují vysoké množství vitaminu C, který opět povzbudí imunitní systém, urychlí hojení ran, ochrání kolagen v pokožce a přispěje ke snížení stresu. Přítomnost betakarotenu naopak zajišťuje ochranu před volnými radikály, tudíž také zabraňuje chorobám srdce, nádorům či šedému zákalu.

Vznikající vitamin A je silným antioxidantem, který chrání buňky před toxiny a zpomaluje stárnutí, jelikož zásobuje kůži i sliznice. A vitaminy skupiny B, tedy B6 (pyridoxin) a B3 (niacin) přispívají k syntéze bílkovin v těle, podporují mozkovou činnost, zlepšují náladu a okysličují organismus.

Pokud si myslíte, že už je to vše, mýlíte se. Melouny dále obsahují i minerální látky jako je hořčík, zinek, vápník, železo, sodík či draslík – a právě poslední zmíněný je pravděpodobně nevýznamnější. Ovlivňuje totiž činnost nervů a svalů, snižuje riziko srdečního infarktu, přispívá ke správnému krevnímu tlaku a udržuje v těle vápník, což má pozitivní účinek na kvalitu našich kostí a kloubů.

Krevnímu oběhu a funkci ledvin přispívá taktéž aminokyselina citrulin, která navíc čistí lymfatický systém a zbavuje nás toxinů. A konečně nesmíme zapomenout na cholin zlepšující usínání a spánek a arginin, jehož účinky jsou mimo jiné srovnatelné s účinky léku Viagra. A konečně meloun taktéž zmírňuje kyselé prostředí v našem těle, což nás chrání i před cukrovkou a Alzheimerovou chorobou.

Množství prospěšných látek v melounu je skutečně vysoké Pixabay

Nenahraditelný při hubnutí

Meloun je sám o sobě výbornou potravinou při snaze o snížení váhy. Obsahuje totiž až 93 % vody, z toho pouze 3–12 % cukru a na jeho 100 g připadá jen 80–130 kJ. Záleží však na odrůdě – nejlépe je na tom klasický meloun vodní.

I přes relativně nízké energetické hodnoty dovede zasytit na delší dobu. A citrulin v něm obsažený se navíc postupně rozkládá na arginin, který podporuje spalování tuků. Nízký obsah cukru z něj dělá také vhodné mlsání pro diabetiky. A pomoct může i při pálení žáhy.

Krásná díky melounu

Pojídání melounu je prospěšné i pro vaši pleť, jelikož ji vnitřně pročistí, hydratuje, zjemní a zmírní projevy vrásek. Obsažené vitamíny budou zase bojovat proti akné. Meloun také působí jako přírodní toner, který rozjasňuje pokožku a zbavuje ji skvrn.

Výborně ale účinkují i masky, které si můžete snadno vyrobit doma. Postačí vám dužina z melounu, jogurt a med. Tato maska vám zaručí hydratovanou, napnutou pleť a také zmírní projevy akné. A výborná je i ta z rozmixovaných semínek, které poté smícháte opět s jogurtem nebo tvarohem a necháte působit 20–30 minut.

Tip: A na unavené oči, stejně jako plátky okurek, můžete aplikovat melounovou dužinu. Uvidíte, že se jim uleví.

Slupky melounu se dají využít na odvar Pixabay

Slupky nevyhazujte!

Věděli jste, že také tato část melounu je pro naše tělo prospěšná? Slupky si můžete světlou dužinou přiložit na obličej a dekolt, čímž získáte levnou hydratační a uklidňující masku.

Odvar ze slupek zase detoxikuje vaše tělo. Nejdříve je nechte povařit 7–10 minut, poté vodu vyměňte a povařte dalších 7–10 minut. Pak už jen popíjejte a pročistíte si celé tělo (hlavně játra), snížíte svůj cholesterol a pomůžete problematické pleti.