Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Meloun - zázrak pro vaši pleť, dietu, detox i skvělý sex

Meloun -  zázrak pro vaši pleť, dietu, detox i skvělý sex

Meloun – oblíbená zelenina, která se tváří spíše jako ovoce, je v létě zdrojem příjemného osvěžení. Mnozí z vás však možná ani netuší, kolik v sobě skrývá prospěšných látek. Vliv, který má meloun na tělo, ho tak staví do pozice neohroženého bojovníka za náš zdravý život.

Přečtěte si také

Koronavirus ohrožuje nejen zdraví. Dopady bude mít i na tradiční české značky a pohonné hmoty
Koronavirus ohrožuje nejen zdraví. Dopady bude mít i na tradiční české značky a pohonné hmoty

Co se uvnitř skrývá?

Například taková látka lypoken, což je barvivo a silný antioxidant, který kromě toho, že posiluje naši imunitu, čistí organismus a chrání tělo před infekcí, tak také pomáhá ničit nádorové buňky, osvědčil se v boji proti rakovině děložního čípku a prostaty, všeobecně zabraňuje vzniku zánětů v těle, chrání cévy, udržuje srdce mladé a v dobré kondici a je prevencí před infarktem i mrtvicí. A to není vše. Rovněž pozitivně ovlivňuje zdraví kostí a kloubů, takže osteoporóza, artritida a revma mají menší šanci.

meloun obsahuje spoustu vitamínů

Vysoké množství vitaminu C opět povzbudí náš imunitní systém, urychlí hojení ran, ochrání kolagen v pokožce a přispěje ke snížení stresu. Přítomnost betakarotenu, což je zdrojová látka pro výrobu vitaminu A, v kombinaci s vitaminem C, zajišťuje ochranu před volnými radikály, tudíž také zabraňuje chorobám srdce, nádorům, rakovinným projevům, zánětům kloubů a šedému zákalu. Vznikající vitamin A je silným antioxidantem, který chrání buňky před toxiny a zpomaluje stárnutí, jelikož zásobuje kůži i sliznice. Vitaminy skupiny B, tedy B6 (pyridoxin) a B3 (niacin), přispívají k syntéze bílkovin v těle, podporují mozkovou činnost, zlepšují náladu a okysličují organismus.

Pokud si myslíte, že to je vše, co vám může meloun nabídnout, tak se pletete. Obsahuje minerální látky jako je hořčík, draslík, zinek, vápník, železo a sodík, ze kterých je pravděpodobně nevýznamnější přítomnost draslíku. Ten ovlivňuje činnost nervů a svalů, snižuje riziko srdečního infarktu, přispívá ke správnému krevnímu tlaku a udržuje v těle vápník, což má pozitivní účinek na kvalitu našich kostí a kloubů. Také obsahuje aminokyselinu citrulin, která prospívá krevnímu oběhu i funkci ledvin, čistí lymfatický systém a zbavuje nás, stejně jako vitamin A, toxinů. Cholin zase zlepšuje usínání a spánek, arginin podporuje u mužů erekci (vyrovná se dokonce i  tabletce Viagra). A kromě toho je zásaditou zeleninou, takže zmírňuje kyselé prostředí v našem těle, což nás chrání před cukrovkou i Alzheimerovou chorobou.

Meloun je skvělý na erekci

Nenahraditelný při hubnutí

Meloun je sám o sobě výbornou potravinou při snaze o snížení váhy. Obsahuje totiž až 93 % vody, z toho pouze 3-12 % cukru a na 100 g jen 80-130 kJ, záleží však na odrůdě. Nejlépe je na tom hodnotově klasický a nejlépe dostupný Meloun vodní. Je schopný nás, i při tak nízkých energetických hodnotách, zasytit na delší dobu, a to se vyplatí. Navíc, obsažený citrulin se postupně proměňuje na arginin, jež podporuje spalování tuků. Nízký obsah cukru z něj dělá také vhodné mlsání pro diabetiky. Pomoct může i při pálení žáhy.

Krásná díky melounu

Pojídání melounu je prospěšné i pro stav naší pleti, jelikož ji vnitřně pročistí, zhydratuje, vyhladí, zjemní a zmírní projevy vrásek. Obsažené vitamíny budou zase bojovat proti akné. Meloun také působí jako přírodní toner, který rozjasňuje pokožku a zbavuje ji skvrn. Výborně však účinkují masky, jež si můžete snadno vyrobit doma. Poměry si upravte dle vašich preferencí. Postačí vám dužina z melounu, jogurt a med. Tato maska vám zaručí hydratovanou, napnutou pleť a také zmírní projevy akné. Výborná je na problematickou pokožku i maska z rozmixovaných semínek, které poté smícháte opět s jogurtem nebo tvarohem a necháte působit 20-30 minut. Na unavené oči, stejně jako plátky okurek, aplikujte dužinu. Uvidíte, že se jim uleví.

slupky melounu se dají využít na odvar

Slupky nevyhazujte!

Věděli jste, že také tato část melounu je pro naše tělo prospěšná? Ne? Tak čtěte dál. Slupky si můžete světlou dužinou přiložit na obličej a dekolt Zajistíte si levnou hydratační a uklidňující masku, které váš obličej poděkuje. Odvar ze slupek zase detoxikuje vaše tělo. Nejdříve je nechte povařit 7-10 minut, poté vodu vyměňte a povařte dalších 7-10 minut. Pak už jen popíjejte, tento odvar vám pročistí celé tělo, hlavně játra, sníží cholesterol a pomůže problematické pleti.