Mami, kup mi to! Jak vysvětlit dětem hodnotu peněz

I děti se musí naučit s penězi

Z pohledu dětí svět vypadá mnohem jednodušeji a příjemněji. Občas člověk zajde k mašině, která tiskne peníze, nebo vytáhne kouzelnou kartičku a má vystaráno. Pokud chceme, aby děti s rostoucím věkem opravdu uměly s penězi nakládat, musíme je to naučit. Připravili jsme proto pro vás pětici rad z praxe, které vám finanční vzdělávání potomka ulehčí.

Přečtěte si také

Navzdory nárůstu v posledním čtvrtletí loňského roku se české gastro drží jen těsně nad hladinou
Navzdory nárůstu v posledním čtvrtletí loňského roku se české gastro drží jen těsně nad hladinou

1. Začněte co nejdříve a prakticky

Už od tří let jsou děti schopné pochopit základní koncepty a vštípit si dobrá pravidla pro nakládání s penězi. V dnešní době probíhá velké množství transakcí bezhotovostně, pro děti ale může tento fakt být ze začátku příliš abstraktní. Nebojte se tedy používat nastříhané papírové peníze (nebo si nějaké půjčte z deskových her jako Monopoly či Dostihy a sázky). Spojujte dětem výměnu papírových peněz s hrou na konkrétní služby. Může se z vás stát paní pokladní v obchodě, obsluha poštovní přepážky nebo třeba prodavač v drogerii. Vždy vyžadujte před herní činností určitou částku papírových peněz a mluvte s dítětem i o reálných cenách. Když vezmete potomka do obchodu, vyberte hotovost a názorně ukažte, jak výměna funguje.

2. Naučte děti hodnotu jejich úsilí

Kapesné je skvělý nástroj, jak děti zasvětit do tajů peněz. Ale nedávejte jim ho jenom za to, že vypadají roztomile. Dítě by se mělo naučit, že zisku peněz předchází námaha a práce. Nechte tedy prcka zastanout pár domácích prací každý týden a v neděli mu za to nadělte příslušné kapesné. Že se bez důvodu fláká? Částku snižte. Pro prvňáčky začněte s malým obnosem okolo 10 korun týdně a v dalších letech částku postupně navyšujte dle reálných potřeb. Částka by měla být taková, aby si dítě mohlo koupit to, co může potřebovat- například ve škole by mělo mít možnost koupit si džus či jiný nápoj, když dostane žízeň. Zároveň by mu měl zůstat menší obnos pro úspory.

Nákup dokážete proměnit v přínosnou vzdělávací hru

3. Ukažte, že šetřit se musí a vyplatí

Děti mají přání plno a je nutné jim ukázat, že ne všechna se dají splnit okamžitě. Pořiďte dítěti dvě pokladničky, nejlépe průhledné. V té první bude mít peníze, které může volně utrácet. Do té druhé pak může odkládat částku, kterou chce každý týden ušetřit. Společně vyberte nějaký dobře dosažitelný cíl jako hračku nebo videohru. Nechte dítě postupně našetřit si vlastními silami dostatek prostředků k jeho koupi. Jedná se o velmi silný zážitek, který dítěti vštípí nutnost umět šetřit. Stejně tak nechte dítě ze začátku chybovat a utrácet zbytečně. Nemít možnost si hračku koupit zabolí a naučí stejnou lekci.

4. Nebojte se děti seznámit s reálnou zodpovědností

Nic špatného se nestane, když dítěti lehce odrostlejšího věku založíte samostatný dětský nebo studentský účet. Postupně na něm můžete vysvětlovat jednotlivé finanční koncepty a dítě se naučí zacházet s penězi ve skutečných podmínkách, s nimiž se setká v dospělosti. Rozhodně se nebojte také promluvit o výhodách a rizicích investic.

5. Jděte příkladem

Nejrychleji a nejtrvaleji se děti učí z příkladů chování dospělých, především pak rodičů. Jestliže se často doma o penězích hádáte, nebo na nákup zbytečností používáte bezmyšlenkovitě kreditní kartu, zůstane to dítěti natrvalo v paměti. Za každou cenu se snažte sami chovat zodpovědně. Nastavíte tím ideální podmínky pro to, aby z vašeho potomka vyrostl zodpovědný člověk se zdravou úctou k vydělaným penězům.