Víte, co se stane s neprodaným ovocem a zeleninou v obchodech? Plesnivé potraviny reklamujte!

Potraviny v obchodech

Vláda ČR loni zakázala obchodům vyhazovat neprodané potraviny. Potravinovým bankám se ztrojnásobil objem darovaného jídla. V minulém roce šlo o 4 200 tun potravin za 282 milionů korun. Současně ale musí nabízet jen kvalitní zboží. Co dělat, když jsou zelenina a ovoce v regálech ve špatném stavu – hnijí a plesniví? Podívejme se na to.

Přečtěte si také

Barborky už zítra! Co tato tradice znamená a jak na to, aby vám větvičky barborek do Vánoc rozkvetly?
Barborky už zítra! Co tato tradice znamená a jak na to, aby vám větvičky barborek do Vánoc rozkvetly?

Česká republika se v minulém roce zařadila mezi členské země EU, které nařídily obchodním řetězcům neprodané potraviny vhodné pro další lidskou spotřebu darovat do potravinových bank. Ročně se totiž v EU vyplýtvají potraviny celkem za 143 miliard eur. Charitativní organizace díky těmto darovaným potravinám poskytly jídlo tisícům sociálně slabým lidem po celé zemi. Opatření pomáhá snižovat tvorbu potravinového odpadu. Dnes u nás toto jídlo pomáhá více než 100 000 lidí.

Kdo je příjemcem darovaných potravin?

Hlavním příjemcem je Charita nebo Armáda spásy. Jedná se často o sezónní zeleninu, ovoce a pečivo. Největší problémy mají u nás ale převážně ženy samoživitelky s dětmi a ženy starší 65 let, které už žijí samy. Patří k velkému množství lidí, kteří potravinovou pomoc stále ještě nevyužívají. To by mělo být ošetřeno do budoucna, zatím se to ale neřeší.

Potravinové banky

Potravinovým bankám se ale současně zvýšily náklady na provoz, protože musí denně svážet potraviny z řetězců, evidovat, uskladňovat, vyskladňovat a dále připravovat pro odběratele. Jde také o výdaje za nájem prostor, energie, pohonné hmoty, mzdy, odvody a nutné opravy. Jejich náklady se od roku 2018 zdvojnásobily. Česká vláda potravinovým bankám poskytuje dotace na pokrytí těchto provozních nákladů. Za minulý rok dostaly od Ministerstva zemědělství 41 miliónů korun.

Potravinové banky ušetřily 30 milionů korun za likvidaci neprodejných potravin, které by jinak mířily na skládku nebo do spalovny. Loni spolupracovaly s 617 odběratelskými neziskovými organizacemi po celé ČR. Navíc sem 400 tun potravin darovali běžní lidé ve veřejných potravinových sbírkách.

Ovoce a zelenina

Zákon podpořil Ústavní soud

Zákon Ministerstva zemědělství vstoupil v platnost začátkem roku 2018. Všechny obchody nad 400 m² povinně odevzdávají neprodané a pro konzumaci bezpečné jídlo. Jde o potraviny s poškozeným obalem, nesprávným označením a po vypršení doby minimální trvanlivosti, které nejsou nebezpečné pro lidské zdraví. Zákon řešil i Ústavní soud.

Obchodní řetězce měly námitky k tomu, že by jim darování jídla stát neměl přikazovat. Prodejci nemohou potraviny dodat podle vlastní úvahy na přímo třeba do dětských domovů nebo zoologických zahrad. Ušetří však na poplatcích za likvidaci odpadu a mají daňové úlevy vztahující se na jídlo darované pro dobročinné účely. K regulacím patří i nulová DPH na darované potraviny.

Čerstvé ovoce

Jakost potravin

Podle § 3 odst. 1 písm. b) zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele – ZOS, je prodávající povinen prodávat výrobky v předepsané nebo schválené jakosti, není-li jakost předepsána, v jakosti obvyklé. Prodávající musí nabízet čerstvé ovoce a zeleninu, která nesmí být zkažená nebo plesnivá.

Povinnost prodejce vyplývá současně z ustanovení § 2161 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Prodávající musí kupujícímu dodat zboží v ujednané jakosti, vhodné ke konzumaci. Pokud to tak není, může spotřebitel žádat nápravu. Na shnilé a plesnivé ovoce můžete v obchodě upozornit, pokud si jej zakoupíte, máte právo jej s dokladem reklamovat. Co dělat, když neuspějete?

Podněty ke kontrole

Dohled nad jakostí ovoce a zeleniny provádí podle ustanovení § 23 ZOS Státní zemědělská a potravinářská inspekce - SZPI. Pokud prodejce nabízí závadné potraviny rostlinného původu, máte možnost na webové stránce www.szpi.gov.cz/podnety-ke-kontrole.aspx dát SZPI podnět k prošetření. SZPI prošetří možnost porušení zákona a může uložit ve správním řízení prodejci pokutu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz