Cigaretové nedopalky jsou jedním z nejčastějších druhů odpadu v oceánech

Koupání s cigaretovým nedopalkem není nic příjemného

Máte chuť si skočit do bazénu plného cigaretových nedopalků? Nejspíše ne. Ovšem mořští živočichové nemají na výběr. Jak ukazují vědecké studie, cigarety patří k hlavním druhům odpadu v oceánech. Pojďme se společně podívat, jak kouření škodí nejenom kuřákům, ale i naší planetě.

Přečtěte si také

Trendy svíčky 2021: Jaké vybrat pro letošní podzim?
Trendy svíčky 2021: Jaké vybrat pro letošní podzim?

Zaneřáděné moře

Asi každý už dnes slyšel o potížích, které způsobuje nadměrná produkce plastů, které končí v moři. Mikroplasty se objevují ve velkém v tělech mořských živočichů, kde škodí a v podstatě dlouhodobě dusí naše přírodní bohatství. Jenom plasty na tom ale zásluhu nemají. Přispívá i neuvěřitelné množství vyrobených cigaret (přibližně 5,5 bilionu ročně), z nichž více než polovina skončí odhozená jako nezpracovaný odpad.

Přitom každá cigareta představuje nálož nejrůznějších škodlivých látek, které se postupně do přírody začnou po jejím odhození uvolňovat. Kromě nikotinu a mikroplastů najdeme v cigaretových filtrech i stopy dehtu nebo insekticidů. Cigarety mají také na svědomí většinu znečištění vodních toků těžkými kovy, které se opět ukrývají ve filtrech.

Kuřáci si tyto látky pouštějí do těla dobrovolně, ptáci, ryby a další živočichové možnost volby nemají. Právě filtry, které se tváří jako bezpečnostní opatření pro lidské zdraví, představují jednu z nejškodlivějších částí celé cigarety. Rozložení filtrů trvá kolem deseti let a jejich přínos pro lidské zdraví je více než diskutabilní.

Útok na lesy

Velmi špatné nejsou jenom látky obsažené v cigaretách, ale i samotný akt jejich zapalování. Odhaduje se, že lesní požáry způsobené odhozenou cigaretou, mají na svědomí přibližně 17 000 lidských životů. A to nemluvíme o škodě, kterou požáry způsobily na lesním prostředí, které si dokáže poradit s občasným přirozeným požárem z bouřky po období sucha, ale ne s neustálým náporem doutnajících nedopalků.

Lesy se stávají obětí kuřáků nejen v důsledku požárů. Rozšiřování tabákových plantáží patří k hlavním důvodům pro kácení pralesů. Díky deforestaci dochází ke snižování biodiverzity a Země tím přichází o schopnost doplňovat zásoby životodárného kyslíku. Pralesům se ostatně neříká „plíce planety” jen tak.

Škodlivé pro lidské zdraví i životní prostředí

Znečištěné ovzduší nejenom na balkoně

Cigarety do ovzduší vypouštějí obrovské množství oxidu uhličitého a metanu. Celkem se jedná o nějakých 2,5 miliard kilogramů CO2 a neuvěřitelných 5,2 miliard kilogramů metanu ročně. Nejenom, že nás kouření připravuje o lesy a vypouští jedy do vody. Spolu s těmito plyny přispívá i ke globální změně klimatu. Velkou roli v tom hrají jak samotní kuřáci, tak tabákové společnosti, jejichž továrny také vypouštějí velká kvanta metanu a CO2.

Negativní vliv cigaret na lidské zdraví je dobře známý. Projevuje se například mnohonásobně zvýšeným rizikem rakoviny plic, močového měchýře nebo dokonce zvýšenou pravděpodobností ztráty sluchu. Negativní vliv kouření na naše životní prostředí ale může být podobně rozsáhlý a pokud nedojde k radikálním změnám, možná nezvratný.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz