Podprsenku perte obden a pyžamo jednou týdně. Znáte správné zásady praní?

Umíte správně prát své prádlo?

Zaspali jste, spěcháte do práce a zásuvka s čistým prádlem zeje prázdnotou? Co ta včerejší košile? Podařilo se vám ji přeci uchránit před skvrnami od všech jídel, které jste za den snědli. Můžete si ji ještě obléct nebo už je to proti hygienickým normám? Přečtěte si náš jednoduchý návod a naučte se, jak správně a jak často prát!

Přečtěte si také

Syrová bramborová šťáva je neskutečně zdravá a snadno ji připravíte i bez odšťavňovače
Syrová bramborová šťáva je neskutečně zdravá a snadno ji připravíte i bez odšťavňovače

Po každém nošení

Existují části oděvů, u kterých je prostě neakceptovatelné je podruhé obléci bez toho, aniž byste je vyprali. Řeč je o spodním prádle, ponožkách, oblečení do fitcentra a samozřejmě viditelně ušpiněných kouscích. U pánského oblečení se doporučuje zahrnout do této sekce i trička a prát je po každém nošení. Dámské halenky vydrží o jeden den déle. Stejné pravidlo platí i pro plavky! Jemné prádlo nezapomeňte vložit do pracího sáčku, ve kterém jej buben pračky neponičí. Oblečení perte ve 40 stupňové vodě, která zničí většinu bakterií.

Párkrát do týdne

Mnoho žen možná překvapí, že podprsenky se doporučuje prát po 2. až 3. nošení. Není-li parné léto a vy jste se nezapotila u firemní prezentace nebo rodinného nákupu, není nutné podprsenku prát každý den. Jemná látka se rychleji opotřebí a elastické části přestanou pružit. Přibližně dvakrát týdně byste též měli prát pyžamo či noční košili. Věřili byste, že podle britské statistiky je průměrná doba nošení stejného nočního prádla až 17 dní? Z Britů si tedy příklad rozhodně neberte. V průběhu noci se tělo potí a zbavuje se odumřelých kožních buněk. Vaše pohodlné pyžámko se tak lehce může stát živnou půdou pro bakterie.

Tenčí se vaše zásoby čistého oblečení? A není to třeba tím, že je perete příliš často?

Párkrát do měsíce

Některé kousky vašeho šatníku si na pračku počkají déle. Pokud se jedná o svetry, sukně, šortky nebo šaty, vyperte je po 3 až 5 nošeních. Na čem se však mnoho odborníků neshodne, jsou tolik oblíbené džíny! Někteří džínoví nadšenci včetně výkonného ředitele značky Levi´s jsou přesvědčeni o tom, že džíny do pračky vůbec nepatří. Mluvčí zmíněné značky ale není tak radikální a doporučuje prát džíny přibližně jednou za měsíc. Aby si zachovaly původní barvu, perte je naruby v chladné vodě bez použití aviváže.

Vážně nikdy?

Poslední skupinu tvoří oblečení ze speciálních materiálů. Pánské obleky nebo zimní vlněné kabáty byste v pračce nikdy prát neměli. Chcete oživit jejich vzhled nebo se zbavit zápachu? Pověste je do koupelny, ve které jste si právě dali dlouhou horkou sprchu. Pára je hezky vyrovná a zbaví nechtěného odéru. I přesto se ale nevyhnete chemickému čištění. Do čistírny kabáty zaneste alespoň dvakrát za rok. Pokud nosíte obleky pravidelně, nechte je jednou za 2 měsíce profesionálně vyčistit.
Oblíbený kožený křivák nevyjde nikdy z módy! Jak je to ale s jeho údržbou? Pravdou je, že bez jeho čištění se můžete obejít i roky. Pokud se vám ale zdá, že trochu péče přeci jen potřebuje, omyjte ho houbičkou namočenou v mýdlové vodě. Koupit si též můžete speciální čistič na kůži nebo se obrátit na specializovanou čistírnu.

Pánské obleky a zimní kabáty odneste alespoň dvakrát ročně do čistírny.

Toto prádlo nikdy nemíchejte! I když se zdá, že prát kuchyňské utěrky s oblečením neznamená žádný problém, opak je pravdou. Utěrky, které přijdou v kuchyni do styku např. se syrovým masem nebo neomytou zeleninou, mohou obsahovat nebezpečné zárodky E.coli. Je proto nutné prát je zvlášť a při vysokých teplotách.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz