Zázračná lékořice. Léčí nachlazení, střevní problémy a snižuje cholesterol

Lékořice má plno zdravotních výhod

Všichni jistě známe pendreky černé jako bota typické pro svou specifickou vůni. Ne každý je miluje a mnoho lidí je přímo nesnáší. Věděli jste však, co lékořice vlastě je, čím nám prospívá a jak se dá použít?

Přečtěte si také

Stavební materiál stále prudce zdražuje: Co je příčinou a kdy je šance na zlepšení?
Stavební materiál stále prudce zdražuje: Co je příčinou a kdy je šance na zlepšení?

Kytička až z Dálného východu

Lékořice lysá, přezdívaná sladké dřevo, je rostlina. Může vyrůst až do výše jednoho a půl metru. Pochází z východu a kvete během června. Kdo by očekával nějaký nevzhledný plevel, mýlí se. Lékořice má krásně zelené drobné lístky a jemně fialkový květ. Ke sklizni kořene, který se konzumuje, dochází až po čtyřech letech!

Poradí si s ledasčím!

Trápí vás zdravotní obtíže? Pak byste svou nechuť k lékořici měli překonat. Dokáže zázraky! Má velmi širokou škálu nemocí, se kterými si hravě poradí.

 • Alergie
 • Nachlazení
 • Zahlenění
 • Žaludeční potíže
 • Střevní neduhy
 • Podporuje tvorbu hormonů
 • Pomáhá při endometrióze a menopauze
 • Snižuje hladinu cholesterolu

Máte vysoký tlak? Na lékořici zapomeňte!

Lékořice, stejně jako ostatní bylinky, není vhodná pro každého. Rozhodně by se jí měli vyhýbat lidé s vysokým krevním tlakem či se srdečními obtížemi. Mezi její schopnosti totiž patří zvyšování krevního tlaku a při častém užívání hrozí zavodnění organismu a otoky.

Věděli jste, že…

... lékořice se přidává do různých druhů alkoholu? Najdete ji například ve Fernetu, likérech či v belgickém pivu.

Těhulky, lékořici si odpusťte

Ač má lékořice plno zdravotních benefitů, není doporučována těhotným ženám. Právě kvůli svým silným schopnostem by mohla vyvolat nežádoucí obtíže.

Lékořice, kde byste ji nečekali

Mezi další zajímavosti o lékořici patří fakt, že je často přidávána do tabáku, aby ovlivnila jeho chuť. V dřívějších dobách se používala jako leštidlo, malířská barva nebo inkoust.

Zdravé mlsání? Pendrek!

Až zase jednou budete mít náladu říct si pěkně od plic, že to je na pendrek, vzpomeňte si právě na lékořici. Ony černé pendreky totiž nejsou vůbec špatné! Přinášejí stejné zdravotní benefity, jako třeba čaje, odvary či tinktury. Zkrátka běžte a pochutnejte si na zdravé sladkosti. Držíte zrovinka dietu? To ničemu nevadí! Kvalitní pendreky nejsou doslazované cukrem!

Rozpoznejte nezdravý pendrek od toho zdravého!

Dejte pozor, co kupujete!

Bohužel se setkáte i s lékořicovými produkty, které nejsou právě nejzdravější. Nachází se v nich plno cukru, různých leštidel a barviv. Často jsou takové výrobky balené v igelitovém pytlíku a mají na sobě lákavé obrázky. Zdravé pendreky koupíte například v cukrárnách, kde jsou na volno v plastových boxech.

Prospěšné látky

V lékořici najdete plno vitamínů. Máme pro vás seznam těch, které to jsou. A že jich není zrovna málo!

 • Vitamin E
 • Vitaminy skupiny B
 • Kyselina pantothenová
 • Zinek
 • Fosfor
 • Mangan
 • Jód

Hlídejte si množství!

Doporučujeme vám nekonzumovat více, než 40-80 gramů lékořice týdně. Vše se odvíjí od vašeho zdravotního stavu a hmotnosti. Přiznám se, že se mi tu a tam podaří sníst celý obří lékořicový pendrek na posezení. Takové množství je skutečně děsivé, ale mně je ku prospěchu. Důvodem je můj extrémně nízký krevní tlak, který se tak alespoň dočasně vrátí do normální výše.

Nachlazení? Čaj to jistí!

Pokud vás přepadlo nachlazení, či jiný zdravotní neduh, je moudřejší uvařit si čaj. Svačit během nemoci pendreky není právě nejmoudřejší. Nejen, že tělo musí zbytečně vynakládat energii na trávení potravy, ale také přichází o tekutiny, které byste využili jinde. Pokud si nejste jistí v dávkování, pořiďte si porcovaný čaj, na kterém je uvedené i vhodné dávkování. Pokud si ho opatříte přímo v lékárně, jistě dostanete užitečné informace ke správnému užívání.

Tip

Léčebné čaje s příměsí lékořice nabízí i značka Teekanne.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz